§ 11. - Pobieranie opłat od statków, tratew i spustu drzewa luźnego, oraz za specjalne świadczenia na wodach publicznych śródlądowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.61.567

Akt utracił moc
Wersja od: 4 lutego 1930 r.
§  11.
Urzędem właściwym do wymierzenia opłat ustanowionych niniejszem rozporządzeniem jest zarząd wodny (inspekcja dróg wodnych) w którego obrębie leży odnośne urządzenie lub miejsce wyruszenia statku, tratwy lub spustu drzewa luźnego, względnie miejsce wkroczenia objektu w obszar Rzeczypospolitej. Jeżeli zarząd wodny (inspekcja dróg wodnych) jest zbyt oddalony od miejsca wyjazdu, winien kierownik statku, tratwy lub spustu drzewa postarać się o potwierdzenie wyjazdu u najbliższego strażnika wodnego, lub w miejscowej gminie i z tem potwierdzeniem zgłosić się do najbliższego zarządu (inspekcji) celem wymierzenia opłaty. Potwierdzenia wyjazdu wydane przez gminy winny zawierać ścisłe określenie miejsca wyjazdu.

Opłaty mają być uiszczone w kasie skarbowej lub w urzędzie wodnym, który opłaty te wymierzył, przyczem opłaty za całą zamierzoną podróż, okresowe, sezonowe i t. p. winny być uiszczone zgóry, zaś opłaty obliczane na dni (§§ 7 i 8) mogą być pobierane zdołu co miesiąc, w każdym jednak razie przed wyjściem objektu z portu lub zimowiska, przed odejściem od wybrzeża, względnie przed zabraniem towaru lub materjału z miejsca składowego.

Minister Robót Publicznych może zezwolić firmom zasługującym na zaufanie na późniejsze uiszczenie opłaty przewidzianej w § 1-ym niniejszego rozporządzenia, w każdym jednak razie przed ukończeniem podróży, względnie przed wyjazdem z granic Państwa, przy doliczeniu 6% w stosunku rocznym od dnia wyznaczenia opłaty do dnia pobrania.