§ 10. - Pobieranie opłat od statków, tratew i spustu drzewa luźnego, oraz za specjalne świadczenia na wodach publicznych śródlądowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.61.567

Akt utracił moc
Wersja od: 4 lutego 1930 r.
§  10.
Opłatom powyższym podlegają statki, tratwy, towary i materjały bez względu na przynależność państwową ich właściciela lub przedsiębiorcy.

Statki administracji Państwa na rzecz Państwa pracujące i eksploatowane we własnym zarządzie, oraz tratwy i materjały stanowiące własność Państwa, nie podlegają opłatom wymienionym w §§ 1, 2, 3, 4, 5 i 6-ym niniejszego rozporządzenia. Nadto statki, tratwy i materjały państwowej administracji wodnej nie podlegają, również i opłatom wymienionym w §§ 7, 8, 9-ym niniejszego rozporządzenia.

Statki o powierzchni (najw. długość pomnożona przez najw. szerokość) poniżej 20 m2, o ile nie kursują stale w celach zarobkowych, tudzież wszelkie statki płynące bez ładunku, a holowniki bez pociągu i niezaładowane, nie podlegają opłatom wymienionym w §§ 1 i 2-im niniejszego rozporządzenia.

Statki, tratwy i drzewo płynące luzem na wodach granicznych nie podlegają opłatom wymienionym w §§ 1, 2 i 3-im, o ile odnośne konwencje inaczej nie postanawiają.

Łodzie sportowe, należące do krajowych towarzystw, względnie klubów sportowych uiszczają połowę opłat przewidzianych w niniejszem rozporządzeniu; nadto łodzie te są wolne od opłat przewidzianych w §§ 4 i 5-ym, o ile śluzowanie odbywa się razem z innemi objektami, które za siebie płacą, oraz o ile zamiast śluzowania łodzie te zostaną przeniesione z jednego poziomu śluzy na drugi.