§ 7. - Pobieranie opłat od statków, łodzi, tratew i spustu drzewa luźnego oraz za specjalne świadczenia - na śródlądowych wodach publicznych, żeglownych i spławnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.37.302

Akt utracił moc
Wersja od: 24 stycznia 1936 r.
§  7.
(1)
Ustanawia się opłaty za użytkowanie wybrzeży, wymienionych w załączniku Nr. 2 do niniejszego rozporządzenia oraz wybrzeży handlowych w portach i zimowiskach wymienionych w załączniku Nr. 3 do niniejszego rozporządzenia, do ładowania, wyładowywania lub przeładowywania towarów i za postój przy takich wybrzeżach statków, łodzi, tratew, przystani pływających, warsztatów, kąpielisk i innych tym podobnych objektów w celach komercjalnych.
(2)
Opłaty wynoszą:

1. od statków i łodzi, które załadowują, wyładowują lub przeładowują ziemię,

piasek, żwir, glinę, węgiel kamienny, torf, cegłę, sztuczne lub naturalne kamienie,

wapno, siano, słomę, drzewo opałowe - od każdej pełnej lub rozpoczętej tonny

towaru 0,05 zł

2. od statków i łodzi, które załadowują, wyładowują lub przeładowują inne

towary - od każdej pełnej lub rozpoczętej tonny towaru 0,10 "

3. za drzewo, spuszczane z brzegu celem związania w tratwy lub wyciągane

na brzeg, przy rozwiązywaniu tratew-od każdych pełnych lub rozpoczętych

10 nr powierzchni tratwy, liczonej w sposób wskazany w § 2 ust. 3 0,08 "

4. stawki, określone w ust. 2 p. 1, 2 i 3, stosuje się jeżeli załadowano,

wyładowano lub przeładowano dziennie co najmniej 50 tonn na

wybrzeżach nieposiadających specjalnych urządzeń mechanicznych do ładowania

i co najmniej 100 tonn na wybrzeżach, posiadających takie urządzenia, zaś

wyciągnięto na brzeg, lub z brzegu spuszczano dziennie co najmniej 120 m2

drzewa w klocach.

5. od statków, łodzi i tratew, które przekroczyły czas dla załadowania lub

wyładowania towaru pobiera się za każde pełne lub rozpoczęte 10 mb długości

objektu i za każdy pełny lub rozpoczęty przekroczony dzień postoju 0,20 "

W tej samej wysokości pobiera się opłaty od statków, łodzi i tratew w okresie od 1 kwietnia do 30 listopada, które zatrzymały się przy wybrzeżach, wymienionych w ust. 1 ponad 24 godzin.

6. od przystani pływających, warsztatów, składów opału, kąpielisk i innych im podobnych objektów pływających, które zatrzymują się przy wybrzeżach ponad 24 godzin w celach komercjalnych, pobiera się za każde pełne lub rozpoczęte 10 mb długości objektu:

a) za każdy pełny lub rozpoczęty dzień postoju w ciągu pierwszych 15 dni 0,20 zł

b) za każdy pełny lub rozpoczęty następny dzień postoju 0,07 zł

c) za cały rok kalendarzowy 14,00 "

(3)
Opłaty, określone w ust. 2 p. 5 i 6 pobiera się tylko za te statki, łodzie, tratwy, przystanie pływające, warsztaty, kąpieliska i inne tym podobne objekty pływające, które bezpośrednio stykają się z wybrzeżem.
(4)
Jeżeli wybrzeża, wymienione w ust. 1, posiadają dojazdy kolejowe wówczas za użytkowanie takich wybrzeży pobiera się opłaty, określone w ust. 2 w podwójnej wysokości.
(5)
Wybrzeża państwowe, niewymienione w ust. 1, a znajdujące się w zarządzie Ministerstwa Komunikacji mogą być użyte do załadowania, wyładowania lub przeładowania towarów, oraz do postoju przy nich, podczas nawigacji, statków, łodzi, tratew lub pływających przystani, warsztatów, składów, kąpielisk, jedynie po otrzymaniu na to zezwolenia właściwego urzędu wodnego. Za użytkowanie takich brzegów, na kanałach sztucznych i na odcinkach rzek skanalizowanych lub uregulowanych pobiera się opłaty w wysokości 1/3 stawek, określonych w ust. 2 p. 1, 2, 3, 5 i 6.
(6)
Za użytkowanie specjalnych urządzeń ładunkowych lub państwowych przystani pływających, pobiera się opłaty w wysokości wyznaczonej każdorazowo przez właściwy państwowy zarząd wodny, zależnej od rzeczywistych kosztów.
(7)
Od towarów, przeładowywanych bezpośrednio ze statku lub łodzi na inny statek lub łódź, lub wyładowywanych tylko celem przewiezienia na inne miejsce tegoż wybrzeża i załadowania zpowrotem na inny statek lub łódź, pobiera się tylko jednorazowo należność za przeładowanie.
(8)
Nie pobiera się opłat, określonych w ust. 2 p. 1 i 2:
1)
od statków i łodzi, które załadowują, przeładowują i wyładowują towar za pośrednictwem ustawionej przy wybrzeżu przystani pływającej;
2)
od statków i łodzi, które załadowują materjały pędne dla własnej potrzeby.