§ 5. - Płatność łącznego zobowiązania pieniężnego, podatku rolnego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej oraz funduszu gminnego i funduszu miejskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.4.16

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lutego 1985 r.
§  5.
1.
Osoby fizyczne, osoby prawne nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej oraz spółki prawa cywilnego zawarte w formie aktu notarialnego, osiągające dochody z działów specjalnych produkcji rolnej, są obowiązane składać w terminie do dnia 31 października terenowemu organowi administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw finansowych stopnia podstawowego dwa egzemplarze zeznania według ustalonego wzoru o rodzajach i rozmiarach produkcji prowadzonej w danym roku i o zamierzeniach na rok następny.
2.
Jeżeli dochód z działów specjalnych produkcji rolnej jest ustalany na podstawie faktycznych przychodów i wydatków wynikających z ksiąg wykazujących te przychody i wydatki, podatnicy składają właściwemu urzędowi skarbowemu zeznanie o wysokości przewidywanego dochodu w następnym roku w terminie określonym w ust. 1. Zeznanie o dochodzie osiągniętym w roku podatkowym, wynikającym z prowadzonych ksiąg, podatnik jest obowiązany składać temu urzędowi w terminie do dnia 15 stycznia roku następującego po roku podatkowym.
3.
Małżonkowie prowadzący wspólnie lub odrębnie działy specjalne produkcji rolnej składają jedno łączne zeznanie o rodzajach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej, rozmiarach produkcji oraz zamierzeniach na rok następny.
4.
W razie zaistnienia zmian w rodzajach lub rozmiarach produkcji w stosunku do podanych w zeznaniu, a także w razie zaprzestania w ciągu roku eksploatacji obiektu umożliwiającego całoroczny cykl produkcji, podatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani zawiadomić o tych zdarzeniach właściwy urząd skarbowy w terminie siedmiu dni od ich zaistnienia. W razie rozpoczęcia w ciągu roku eksploatacji obiektu, umożliwiającego całoroczny cykl produkcji, podatnik jest obowiązany w terminie siedmiu dni złożyć zeznanie o rodzajach i rozmiarach rozpoczętej produkcji.
5.
Jeżeli dział specjalny produkcji rolnej obejmuje hodowlę zwierząt futerkowych, zawiadomienie o padnięciu samicy stada podstawowego, od której nie uzyskano przychówku, powinno być potwierdzone przez lekarza weterynarii.
6.
Terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw finansowych stopnia podstawowego jest obowiązany przekazać w terminie do dnia 30 listopada urzędowi skarbowemu, właściwemu dla miejsca prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, drugi egzemplarz zeznania, o którym mowa w ust. 1. Jeżeli działalność jest prowadzona na terenach objętych właściwością kilku urzędów skarbowych, zeznanie przekazuje się urzędowi skarbowemu właściwemu dla miejsca, na którym znajduje się przeważająca część działów specjalnych produkcji rolnej.