§ 8. - Planowe zatrudnianie inwalidów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1967.20.88

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 1975 r.
§  8.
1.
Stanowiska pracy nadające się dla inwalidów ustalają w zakładach pracy powołane przez kierowników zakładów zespoły w składzie:
1)
przedstawiciel kierownictwa technicznego zakładu pracy,
2)
kierownik lub wyznaczony przez niego lekarz zakładowej przemysłowej służby zdrowia bądź innego zakładu opieki zdrowotnej otwartej sprawującego opiekę nad zakładem pracy,
3)
przedstawiciel organizacji społecznej zrzeszającej rencistów i inwalidów bądź koła rencistów przy zakładzie pracy,
4)
zakładowy instruktor inwalidzki,
5)
przedstawiciel rady zakładowej lub rady robotniczej, a w spółdzielczych zakładach pracy przedstawiciel samorządu spółdzielczego.
2.
W zakładach pracy, w których rodzaj produkcji bądź rodzaj świadczonych usług odpowiada zatrudnieniu inwalidów, stanowiska pracy dla inwalidów ustala się w drodze eliminacji stanowisk nieodpowiednich dla zatrudnienia inwalidów, a w pozostałych zakładach pracy - w drodze ustalania stanowisk, na których praca nie wymaga pełnej sprawności fizycznej i znacznego wysiłku.
3. 2
Po ustaleniu stanowisk pracy nadających się dla inwalidów zakład pracy zgłasza do prezydium właściwej rady narodowej (§ 7 ust. 1) liczbę inwalidów, których będzie mógł zatrudniać na określonych stanowiskach pracy w następnym roku kalendarzowym.
4. 3
Prezydium rady narodowej, po rozpatrzeniu możliwości zatrudnienia inwalidów w danym zakładzie pracy, może zmienić rodzaj bądź liczbę stanowisk pracy dla inwalidów w tym zakładzie.
5. 4
Zmiany, o której mowa w ust. 4, prezydium rady narodowej dokonuje po rozpatrzeniu wniosków powołanej przez siebie komisji, w której skład powinni wejść członkowie zespołu określonego w ust. 1, przedstawiciele właściwych do spraw zdrowia i opieki społecznej oraz do spraw zatrudnienia organów tego prezydium oraz przedstawiciel właściwej terenowo komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.
6.
Upoważnia się prezydia wojewódzkich rad narodowych do ustalania na wniosek prezydiów powiatowych rad narodowych, a prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw - na wniosek prezydiów dzielnicowych rad narodowych, odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia inwalidów w wybranych zakładach pracy, położonych na terenie działalności danej rady, w których rodzaj produkcji bądź rodzaj świadczonych usług odpowiada zatrudnieniu inwalidów.
7.
Wskaźnik zatrudnienia, o którym mowa w ust. 6, ustalają prezydia rad narodowych po uprzednim uzgodnieniu z jednostkami nadrzędnymi nad tymi zakładami.
2 Z dniem 1 czerwca 1975 r. do wojewodów przechodzą dotychczasowe zadania i uprawnienia naczelników powiatów polegające na przyjmowaniu zgłoszeń zakładów pracy o wolnych stanowiskach pracy przewidzianych dla inwalidów, zgodnie z § 2 pkt 25 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 maja 1975 r. w sprawie określenia zadań i uprawnień należących do powiatowych rad narodowych i naczelników powiatów, które przejmują wojewódzkie rady narodowe i wojewodowie (Dz.U.75.17.94).
3 Z dniem 1 czerwca 1975 r. do wojewodów przechodzą dotychczasowe zadania i uprawnienia naczelników powiatów polegające na przyjmowaniu zgłoszeń zakładów pracy o wolnych stanowiskach pracy przewidzianych dla inwalidów, zgodnie z § 2 pkt 25 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 maja 1975 r. w sprawie określenia zadań i uprawnień należących do powiatowych rad narodowych i naczelników powiatów, które przejmują wojewódzkie rady narodowe i wojewodowie (Dz.U.75.17.94).
4 Z dniem 1 czerwca 1975 r. do wojewodów przechodzą dotychczasowe zadania i uprawnienia naczelników powiatów polegające na przyjmowaniu zgłoszeń zakładów pracy o wolnych stanowiskach pracy przewidzianych dla inwalidów, zgodnie z § 2 pkt 25 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 maja 1975 r. w sprawie określenia zadań i uprawnień należących do powiatowych rad narodowych i naczelników powiatów, które przejmują wojewódzkie rady narodowe i wojewodowie (Dz.U.75.17.94).