§ 12. - Planowe zatrudnianie inwalidów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1967.20.88

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 1975 r.
§  12.
1.
Kierownicy przemysłowych i usługowych zakładów pracy, w których zatrudnieni są inwalidzi, obowiązani są powierzyć jednemu ze swoich pracowników pełnienie funkcji zakładowego instruktora inwalidzkiego i zapewnić właściwe warunki pracy w wykonywaniu jego zadań.
2.
Do zadań zakładowego instruktora inwalidzkiego należy w szczególności:
1)
dobór stanowisk pracy dla poszczególnych inwalidów,
2)
wnioskowanie w sprawach zapewnienia inwalidom odpowiednich warunków pracy i organizacji stanowisk pracy,
3)
stawianie wniosków w sprawach podnoszenia kwalifikacji zawodowych inwalidów,
4)
inicjowanie w razie potrzeby przesunięć inwalidów na inne stanowisko pracy odpowiednie dla ich zatrudnienia,
5)
współdziałanie z lekarzem zakładu leczniczego sprawującego opiekę zdrowotną nad zakładem pracy oraz społecznym inspektorem pracy w sprawach zatrudnienia inwalidów,
6)
współdziałanie z właściwymi do spraw zdrowia i opieki społecznej organami prezydiów rad narodowych w zakresie zatrudnienia inwalidów,
7)
udział w pracach zespołu, o którym mowa w § 8 ust. 1, lub w komisji do spraw zatrudnienia i rehabilitacji inwalidów (§ 13 ust. 1).
3.
Obowiązki zakładowego instruktora inwalidzkiego należy włączyć do zakresu czynności danego pracownika. Pracownik, któremu powierzono funkcję zakładowego instruktora inwalidzkiego, wykonuje te zadania w ramach godzin zatrudnienia przewidzianych w umowie o pracę i z tego tytułu nie przysługuje mu dodatkowe wynagrodzenie.
4.
W razie potrzeby zakład pracy może powołać kilku zakładowych instruktorów inwalidzkich.
5.
W razie niewykonywania przez zakładowego instruktora inwalidzkiego powierzonych mu obowiązków lub wykonywania ich w sposób niewłaściwy, właściwy do spraw zdrowia i opieki społecznej organ prezydium powiatowej (miejskiej w mieście stanowiącym powiat) rady narodowej lub rady narodowej miasta wyłączonego z województwa zobowiązany jest wystąpić do kierownika zakładu pracy z wnioskiem o powierzenie tej funkcji innemu pracownikowi.