Rozdział 5 - Planowanie w przedsiębiorstwach oraz innych jednostkach gospodarki uspołecznionej. - Planowanie społeczno-gospodarcze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.4.26 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1990 r.

Rozdział  5

Planowanie w przedsiębiorstwach oraz innych jednostkach gospodarki uspołecznionej.

1.
Przedsiębiorstwa oraz inne jednostki gospodarki uspołecznionej opracowują plany samodzielnie i stosownie do własnych potrzeb, uwzględniając odpowiednio zasady określone w ustawie o przedsiębiorstwach państwowych bądź w ustawie o spółdzielniach i ich związkach. Jednostki te opracowują plany roczne oraz plany lub prognozy rozwoju; zakres i szczegółowość tych planów lub prognoz określają samodzielnie, z uwzględnieniem techniczno-ekonomicznych warunków swej działalności.
2.
Rada Ministrów może nałożyć obowiązek opracowywania planów pięcioletnich oraz perspektywicznych na jednostki gospodarki uspołecznionej o szczególnym znaczeniu dla:
1)
zaopatrzenia gospodarki w surowce i materiały,
2)
realizacji wieloletnich umów międzynarodowych,
3)
kształtowania i ochrony środowiska naturalnego,
4)
przekształceń strukturalnych w gospodarce narodowej.
1.
Plan jednostki gospodarki uspołecznionej określa kierunki jej działalności i rozwoju na podstawie rachunku opłacalności ekonomicznej i pełnej odpowiedzialności finansowej za wyniki działalności, zgodnie z zasadami samofinansowania.
2.
Przy sporządzaniu planów jednostki gospodarki uspołecznionej kierują się między innymi:
1)
wynikami badań popytu i podaży w kraju i za granicą,
2)
umowami z dostawcami i odbiorcami oraz innymi jednostkami lub wstępnymi uzgodnieniami w tym zakresie,
3)
informacjami wynikającymi z założeń planów centralnych i terytorialnych,
4)
obowiązującymi zasadami i narzędziami ekonomicznymi określonymi w art. 6,
5)
państwowymi normami, określającymi wymagania jakościowe i eksploatacyjne.

Jednostki gospodarki uspołecznionej udostępniają naczelnym i terenowym organom administracji państwowej oraz bankom i organom kontroli finansowej, na ich życzenie, podstawowe informacje zawarte w swoich planach.

Przepisy ustawy dotyczące przedsiębiorstw stosuje się również do zrzeszeń przedsiębiorstw w takim zakresie, w jakim ich statuty przewidują podejmowanie przez nie funkcji planistycznych, niezbędnych do wypełniania ich zadań.