Oddział E - Budownictwo mieszkaniowe i gospodarka komunalna. - Plan Rozwoju Gospodarczego w latach 1956 - 1960.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1957.40.179

Akt utracił moc
Wersja od: 2 sierpnia 1957 r.

E.

Budownictwo mieszkaniowe i gospodarka komunalna.

1.
Ilość nowych izb mieszkalnych w miastach i osiedlach robotniczych (łącznie z szacunkowo ustalonym budownictwem indywidualnym) oddanych do użytku w latach 1956 - 1960 powinna wynieść około 1.200 tys.

Udział budownictwa indywidualnego i spółdzielczego w całości budownictwa mieszkaniowego w miastach i osiedlach robotniczych szacuje się na około 310 tys. izb.

Upoważnia się Radę Ministrów do zwiększenia udziału budownictwa tego typu na niektórych terenach, w zależności od tempa jego rozwoju i uzyskanych doświadczeń oraz inicjatywy rad narodowych.

Dla odpowiedniego poparcia budownictwa indywidualnego i spółdzielczego robotników i pracowników umysłowych powinny być stworzone odpowiednie warunki gromadzenia celowych wkładów oszczędnościowych i akumulacji środków własnych ludności oraz uruchomiona pomoc kredytowa w wysokości około 5 mld. zł z jednoczesnym zabezpieczeniem odpowiedniej ilości materiałów dla budownictwa indywidualnego.

Upoważnia się prezydia wojewódzkich rad narodowych do przesuwania, w przypadkach uzasadnionych, części limitu inwestycyjnego, przeznaczonego na budownictwo mieszkaniowe rad narodowych, na budownictwo indywidualne i spółdzielcze jako środki kredytowe oraz na kapitalne remonty budynków mieszkalnych.

Należy zahamować postępującą dekapitalizację zasobów mieszkalnych przez organizowanie racjonalnej administracji domami i osiedlami mieszkalnymi oraz przez dwukrotne zwiększenie wydatków państwowych na kapitalne remonty budynków mieszkalnych i trzykrotne zwiększenie wydatków na remonty bieżące w porównaniu z wydatkami poniesionymi w okresie 1951 - 1955 r. .

Należy dla niektórych grup ludności nierolniczej, jak np. pracowników wiejskiej służby zdrowia i nauczycieli, uruchomić odpowiednią pomoc kredytową w zakresie indywidualnego budownictwa mieszkaniowego na wsi.

2.
Należy zabezpieczyć majątek trwały urządzeń komunalnych przed niszczeniem i dewastacją, uruchomić w miarę możliwości nie odbudowane dotychczas urządzenia, zapewnić stałe prowadzenie prac konserwacyjno - remontowych tych urządzeń.

Należy polepszyć warunki sanitarno-zdrowotne ludności przez zwiększenie ilości wody dostarczanej gospodarstwom domowym o około 40% oraz zwiększenie długości sieci kanalizacyjnej, poważne zwiększenie ilości i przepustowości miejskich i osiedlowych pralni i kąpielisk oraz urządzeń dezynfekcyjnych, uporządkowanie i urządzenie zieleńców osiedlowych i miejskich, uzyskanie poprawy w zakresie oczyszczania miast.

Należy poprawić oświetlenie ulic miejskich i usprawnić zaopatrzenie gospodarstw domowych w gaz i elektryczność.

Należy usprawnić komunikację miejską przez rozbudowę torów tramwajowych i sieci trollejbusowej oraz przez zwiększenie liczby wozów pasażerskich we wszystkich trakcjach o około 2,5 tys.

Należy zwiększyć w miastach wojewódzkich ilość łóżek hotelowych, a w mniejszych miastach i osiedlach organizować gospody połączone z pokojami gościnnymi.