Dział 4 - ZADANIA GŁÓWNE PLANU W ZAKRESIE INWESTYCJI. - Plan Odbudowy Gospodarczej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.53.285

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1949 r.

DZIAŁ  IV.

ZADANIA GŁÓWNE PLANU W ZAKRESIE INWESTYCJI.

1. 
Ogólna suma inwestycji w okresie Planu, po uwzględnieniu dopływu środków zagranicznych, będzie stanowić około 20% dochodu narodowego.
2. 
Suma inwestycji w poszczególnych latach Planu nie może być większa, niż na to pozwala stan rozporządzalnych czynników produkcji oraz sprawność aparatu wykonawczego w zakresie reglamentacji spożycia.
1. 
W okresie początkowym Planu niedokonania zaległa renowacja istniejącego aparatu produkcyjnego nie będzie w zasadzie objęta planami inwestycyjnymi, o ile plan produkcyjny tego nie wymaga.
2. 
W końcowym okresie Planu zaległe renowacje w zakładach produkcyjnych będą stopniowo włączane do planów inwestycyjnych, z uwzględnieniem przewidywanego planu produkcyjnego w następnym narodowym planie gospodarczym.
1. 
W początkowym okresie Planu inwestycje zapobiegną zmniejszaniu się wartości kapitału wytwórczego w niektórych gałęziach gospodarstwa narodowego z tym, że z zakończeniem okresu Planu dekapitalizacja zostanie całkowicie wstrzymana.
2. 
Plan inwestycyjny w roku 1949 będzie obejmować nowe inwestycje, wynikające z zadań produkcyjnych początkowego okresu następnego narodowego planu gospodarczego.
3. 
Nowe inwestycje podejmowane będą tylko w przypadkach konieczności uzupełnienia struktury gospodarczej przy zastosowaniu przepisów dekretu z dn. 2.IV.1946 r. o planowanym zagospodarowaniu przestrzennym kraju (Dz. U. R. P. Nr 16, poz. 109).

Przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielcze i prywatne korzystać będą z kredytów inwestycyjnych zgodnie z hierarchią potrzeb i zasadami ustalonymi w Planie (art. 94 i 98).

1. 
Inwestycje w rolnictwie będą podejmowane z uwzględnieniem zasad, zawartych w art. 12, 13 i 14, według kryterium wielkości produkcji i szybkości efektu produkcyjnego.
2. 
Spośród inwestycji prywatno-gospodarczych zapewnione będzie pierwszeństwo inwestycjom w zakresie inwentarza żywego i martwego.
3. 
Inwestycje w kapitale budowlanym prowadzone będą według zasad art. 51.
4. 
Inwestycje zwiększające kapitał ziemi będą obejmować tylko wydatki związane z wykonaniem reformy rolnej, usuwaniem przyczyn i skutków klęsk żywiołowych i koniecznymi zalesieniami.
5. 
Inwestycje w zakresie obrotu artykułami rolnymi będą obejmować odbudowę urządzeń z uzupełnieniami, wynikającymi ze zmian w strukturze wsi oraz potrzeb eksportu.
1. 
Inwestycje przemysłowe podejmowane będą:
a)
w poszczególnych gałęziach przemysłu według kryterium produkcyjności, wynikającego z planu produkcyjnego (art. 21 i 23);
b)
w poszczególnych zakładach produkcyjnych według kryteriów wielkości produkcji, szybkości efektu produkcyjnego i obniżenia kosztów produkcji.
2. 
Inwestycje przemysłowe będą obejmować w zasadzie odbudowę zakładów, których kapitał został tylko częściowo zniszczony.
3. 
Odbudowa zakładów, których kapitał w budynkach i instalacjach został zniszczony powyżej 50% dawnej wartości, może być podjęta tylko w przypadkach uzasadnionych.
4. 
Inwestycje elektryfikacyjne obejmować będą odbudowę zniszczeń oraz nowe urządzenia, wynikające z koniecznych uzupełnień na Ziemiach Odzyskanych, jak również ze strukturalnego wzrostu zapotrzebowania energii.
1. 
Inwestycje w komunikacji i łączności będą obejmować usprawnienie ruchu na istniejącej sieci komunikacyjnej, pocztowej, telekomunikacyjnej i w portach drogą odbudowy taboru, warsztatów naprawczych oraz urządzeń technicznych, podnoszących przelotność szlaków komunikacyjnych.
2. 
Inwestycje komunikacyjne będą obejmować rozbudowę istniejącej sieci tylko w nielicznych przypadkach uzupełnienia jej w związku z nową strukturą komunikacyjną i gospodarczą kraju.
3. 
Inwestycje w zakresie radiofonizacji będą obejmować budowę rozgłośni centralnej oraz budowę radiostacji i urządzeń, rozciągających zasięg radia na cały kraj i częściowo na zagranicę.

W zakresie gospodarki na wybrzeżu morskim inwestycje będą obejmować:

a)
odbudowę portów pierwszej klasy, to jest Gdyni, Gdańska i Szczecina, przy czym podstawowe urządzenia tych portów zostaną w zasadzie ukończone w r. 1949;
b)
częściowe i prowizoryczne zabezpieczenie nabrzeży w pozostałych portach, prócz portów I klasy, oraz przygotowawcze roboty zabezpieczające wzdłuż całego wybrzeża;
c)
powiększenie stanu floty morskiej, w szczególności floty rybackiej dla połowów przybrzeżnych i dalekomorskich;
d)
zwiększenie możliwości remontowych stoczni oraz przystosowanie ich w ograniczonym zakresie do budowy taboru morskiego i rzecznego.

Inwestycje w zakresie aparatu wymiany towarowej będą zmierzać drogą budowy koniecznych urządzeń technicznych do dostosowania tego aparatu do rosnących potrzeb wymiany oraz do zmniejszenia jej kosztów.

1. 
Inwestycje w zakresie budownictwa stworzą warunki umożliwiające osiedlom wykonywanie ich podstawowych funkcji produkcyjnych i usługowych. Będą one skoncentrowane przede wszystkim w ośrodkach najbardziej zniszczonych i najważniejszych dla struktury gospodarczej, a zwłaszcza w Warszawie oraz na Ziemiach Odzyskanych. Inwestycje budowlane powinny umożliwić rozwój produkcji przemysłowej, zagospodarowanie odłogów rolnych na terenie całego kraju oraz stworzyć warunki dla dalszego osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych.
2. 
Inwestycje budowlane będą obejmować w zasadzie jedynie remonty i odbudowę budynków przy maksymalnym wykorzystaniu obiektów o najmniejszym na danym terenie stopniu zniszczenia. W okresie Planu powinno nastąpić zabezpieczenie wszystkich przewidzianych do odbudowy obiektów zniszczonych, przy czym nakłady na inwestycje budowlane - łącznie z przeprowadzaną jednocześnie właściwą konserwacją obiektów eksploatowanych - zapewnią w końcu okresu Planu powstrzymanie procesów dekapitalizacji w zakresie budownictwa.
3. 
Inwestycje budowlane podejmowane będą według kryteriów szybkości efektu produkcyjnego oraz znaczenia ich dla produkcji.
4. 
Rozwiązanie zagadnienia mieszkaniowego w zakresie budowlanym przez wyrównanie różnic pomiędzy poszczególnymi rejonami i ośrodkami kraju nastąpi w okresie następnego narodowego planu gospodarczego.
5. 
Inwestycje budowlane będą pokrywać potrzeby na poziomie standartów minimalnych, w szczególności:
a)
w zakresie zagadnienia mieszkaniowego będą zabezpieczać warstwom pracującym mieszkanie, umożliwiające ciągłą działalność produkcyjną, przy czym podjęta będzie seryjna produkcja domków z elementów prefabrykowanych;
b)
w zakresie użyteczności publicznej oraz budownictwa administracyjnego będą odpowiadały poziomowi mieszkaniowemu i możliwościom zaspokajania zasadniczych potrzeb społecznych;
c)
w zakresie odbudowy zniszczonych gospodarstw rolnych i budowy nowych - inwestycje, wykonywane przy pomocy Państwa, obejmą budowę jednego budynku gospodarczo-mieszkalnego w gospodarstwie;
d)
w zakresie służby zdrowia umożliwią skuteczną walkę z chorobami społecznymi oraz realizację opieki nad matką i dzieckiem.

Dla wykonania zadań Planu z zakresu zdrowia, opieki społecznej, nauki i kultury dokonane będą konieczne nakłady inwestycyjne.

Ustala się następujący orientacyjny rozdział nakładów inwestycyjnych w końcowym okresie Planu w poszczególnych gałęziach gospodarstwa narodowego:

przemysł

49,8%

inne produkcyjne

34,2%

budownictwo mieszkaniowe

7,2%

zdrowie, opieka społeczna, oświata i kultura

6,4%

różne

2,4%