Rozdział 4 - Nabór na szkolenia kandydatów na pilotów morskich i praktyki pilotowe - Pilotaż morski.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2018.38

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 października 2023 r.

Rozdział  4

Nabór na szkolenia kandydatów na pilotów morskich i praktyki pilotowe

§  15. 
Warunkiem rozpoczęcia naboru na szkolenie kandydatów na pilotów morskich i praktyki pilotowe, zwanych w niniejszym rozdziale "szkoleniem", jest ogłoszenie przez właściwego terytorialnie dla danego rejonu pilotowego dyrektora urzędu morskiego, w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej tego urzędu, obwieszczenia o naborze informującego o:
1)
wymaganiach wobec osób ubiegających się o przyjęcie na szkolenie, zwanych dalej "kandydatami na szkolenie";
2)
sposobie i miejscu składania wniosków o przyjęcie na szkolenie;
3)
terminie składania wniosków nie krótszym niż 2 miesiące od dnia ogłoszenia obwieszczenia o naborze;
4)
wymaganych dokumentach;
5)
limicie miejsc;
6)
terminie przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej.
§  16. 
1. 
Od kandydata na szkolenie jest wymagane posiadanie:
1)
dyplomu na poziomie zarządzania w dziale pokładowym i odpowiedniej praktyki pływania określonej w § 5 pkt 2 lit. d, § 6 pkt 2 lit. b i § 7 pkt 2 lit. b;
2)
znajomości języka angielskiego udokumentowanej certyfikatem na poziomie co najmniej B1;
3)
świadectwa zdrowia.
2. 
Kandydat na szkolenie spełniający wymagania, o których mowa w ust. 1:
1)
jest poddawany ocenie dokonywanej zgodnie z punktacją określoną w tabeli, o której mowa w § 17 ust. 4 pkt 4, w oparciu o następujące kryteria:
a)
poziom znajomości języka angielskiego,
b)
długość praktyki pływania na stanowisku kapitana na statkach o pojemności brutto powyżej 3000,
ba) 4
 ukończone minimum 12 miesięcy praktyki pływania na stanowisku kapitana na statkach o długości całkowitej powyżej 200 m,
bb) 5
 ukończone minimum 12 miesięcy praktyki pływania na stanowisku kapitana na holownikach o pojemności brutto powyżej 250, które operują w rejonie pilotowym, dla którego jest organizowany nabór,
c) 6
 posiadane przez kandydata aktualne uprawnienia pilotowe w rejonach pilotowych Gdynia - Hel - Władysławowo, Gdańsk - Elbląg lub Świnoujście - Szczecin,
d) 7
 posiadane przez kandydata aktualne uprawnienia pilotowe w innych rejonach pilotowych niż wymienione w lit. c,
e) 8
 posiadane przez kandydata aktualne uprawnienia pilotowe wydane przez administracje innych państw,
f)
uzyskane świadectwa przeszkolenia w zakresie manewrowania dużymi statkami i statkami o nietypowych charakterystykach manewrowych,
g) 9
 posiadane przez kandydata aktualne zwolnienia z pilotażu wydane dla portów rejonu pilotowego, dla którego jest przeprowadzany nabór,
h) 10
 posiadane przez kandydata aktualne zwolnienia z pilotażu wydane dla polskich portów innych niż określone w lit. g lub wydane przez administracje innych państw;
2)
uczestniczy w rozmowie kwalifikacyjnej, o której mowa w § 17 ust. 5;
3)
przedkłada zaświadczenie o uzyskaniu pozytywnego wyniku testu sprawnościowego.
§  17. 
1. 
W celu przeprowadzenia naboru kandydatów na szkolenie właściwy terytorialnie dyrektor urzędu morskiego powołuje 3-osobowy zespół do spraw przeprowadzenia naboru, zwany dalej "zespołem do spraw naboru", oraz wskazuje przewodniczącego tego zespołu spośród przedstawicieli urzędu morskiego, o których mowa w ust. 2 pkt 1 albo ust. 3 pkt 1.
2. 
W skład zespołu do spraw naboru na szkolenie w rejonie pilotowym wchodzi:
1)
dwóch przedstawicieli urzędu morskiego nieznajdujących się na liście pilotów morskich, w tym kapitan portu właściwy terytorialnie dla obszaru działania stacji pilotowej albo jego przedstawiciel posiadający dyplom kapitana żeglugi wielkiej i co najmniej 12-miesięczną praktykę pływania na stanowisku kapitana;
2)
szef stacji pilotowej właściwej ze względu na rejon pilotowy, którego nabór dotyczy, albo wyznaczony przez niego pilot morski.
3. 
W skład zespołu do spraw naboru na szkolenie w pilotażu pełnomorskim wchodzi:
1)
dwóch przedstawicieli urzędu morskiego nieznajdujących się na liście pilotów morskich, w tym osoba posiadająca dyplom kapitana żeglugi wielkiej i co najmniej 3-letnią praktykę pływania na stanowisku kapitana;
2)
pilot morski wyznaczony wspólnie przez szefa stacji pilotowej w Szczecinie, szefa stacji pilotowej w Gdyni i szefa stacji pilotowej w Gdańsku.
4. 
Zadaniem zespołu do spraw naboru jest zorganizowanie i przeprowadzenie naboru, w tym:
1)
weryfikacja złożonych wniosków o przyjęcie na szkolenie;
2)
sporządzenie, w terminie 14 dni od dnia upływu terminu składania wniosków, listy kandydatów na szkolenie spełniających warunki, o których mowa w § 16 ust. 1, obejmującej imiona i nazwiska kandydatów;
3)
przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej w terminie nie dłuższym niż 60 dni od dnia upływu terminu składania wniosków;
4)
przyznanie kandydatom na szkolenie punktów zgodnie z tabelą punktów przyznawanych kandydatom na pilotów morskich i praktyki pilotowe określoną w załączniku nr 19 do rozporządzenia;
5)
przekazanie właściwemu terytorialnie dyrektorowi urzędu morskiego listy osób zakwalifikowanych na szkolenie obejmującej imiona i nazwiska osób, które uzyskały najwyższą łączną liczbę punktów i mieszczą się w limicie miejsc, o którym mowa w § 15 pkt 5; w przypadku uzyskania jednakowej liczby punktów o zakwalifikowaniu na szkolenie decyduje wynik rozmowy kwalifikacyjnej, o której mowa w ust. 5.
5. 
Rozmowa kwalifikacyjna obejmuje zagadnienia ujęte w 1 losowo wybranym zestawie spośród 7 zestawów pytań, opracowanych przez zespół i zatwierdzonych przez właściwego terytorialnie dyrektora urzędu morskiego, oraz omówienie doświadczenia kandydata w zakresie pływania w różnych rejonach oraz pływania w warunkach lodowych.
§  18. 
1. 
Wyniki przeprowadzonego naboru na szkolenie dyrektor urzędu morskiego ogłasza w drodze obwieszczenia, zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej tego urzędu, podając listę kandydatów na szkolenie, którzy uczestniczyli w rozmowie kwalifikacyjnej, o której mowa w § 17 ust. 5, wskazując ich imiona i nazwiska oraz liczbę uzyskanych przez nich punktów, w terminie 7 dni od dnia zakończenia ostatniej rozmowy kwalifikacyjnej.
2. 
Na liście, o której mowa w ust. 1, wskazuje się osoby zakwalifikowane na szkolenie zgodnie z określonym w obwieszczeniu o naborze limitem miejsc.
4 § 16 ust. 2 pkt 1 lit. ba dodana przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 6 września 2023 r. (Dz.U.2023.2037) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 2023 r.
5 § 16 ust. 2 pkt 1 lit. bb dodana przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 6 września 2023 r. (Dz.U.2023.2037) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 2023 r.
6 § 16 ust. 2 pkt 1 lit. c zmieniona przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 6 września 2023 r. (Dz.U.2023.2037) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 2023 r.
7 § 16 ust. 2 pkt 1 lit. d zmieniona przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 6 września 2023 r. (Dz.U.2023.2037) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 2023 r.
8 § 16 ust. 2 pkt 1 lit. e zmieniona przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 6 września 2023 r. (Dz.U.2023.2037) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 2023 r.
9 § 16 ust. 2 pkt 1 lit. g dodana przez § 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia z dnia 6 września 2023 r. (Dz.U.2023.2037) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 2023 r.
10 § 16 ust. 2 pkt 1 lit. h dodana przez § 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia z dnia 6 września 2023 r. (Dz.U.2023.2037) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 2023 r.