Pełnomocnik Rządu do Spraw Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych na Szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.119.1113

Akt utracił moc
Wersja od: 22 września 2010 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 lipca 2003 r.
w sprawie Pełnomocnika Rządu do Spraw Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych na Szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej

Na postawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199 i Nr 80, poz. 717) zarządza się, co następuje:
1.
Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do Spraw Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych na Szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej, zwanego dalej "Pełnomocnikiem".
2. 1
 Pełnomocnikiem jest Sekretarz Stanu lub Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów - Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej.
Do zadań Pełnomocnika należy inicjowanie, koordynacja i realizacja działań mających na celu zabezpieczenie interesów finansowych Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej, w tym:
1)
koordynacja działań podejmowanych przez właściwe organy administracji rządowej;
2)
analizowanie czynników sprzyjających powstawaniu nieprawidłowości godzących w interesy finansowe Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej;
3)
przygotowywanie propozycji zapewniających skuteczną i prawidłową wymianę informacji między właściwymi organami administracji rządowej, w celu zapobiegania, wykrywania i zwalczania naruszeń interesów finansowych na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej;
4)
zapewnienie bieżącej, prawidłowej wymiany informacji między właściwymi organami administracji rządowej, w tym informacji specjalistycznych i ekspertyz, mających na celu zapobieganie, wykrywanie i zwalczanie naruszeń interesów finansowych na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej, zgodnie z obowiązującymi przepisami;
5) 2
 gromadzenie i weryfikowanie uzyskanych dokumentów oraz innych materiałów pomocnych w zapobieganiu, wykrywaniu i zwalczaniu naruszeń interesów finansowych Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej oraz przekazywanie do Komisji Europejskiej raportów dotyczących nieprawidłowości w wykorzystaniu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, zgodnie z obowiązującymi przepisami;
6)
dokonywanie ocen oraz formułowanie wniosków w zakresie realizacji działań związanych z ochroną interesów finansowych Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej;
7)
inicjowanie i prowadzenie prac związanych z przygotowaniem aktów prawnych związanych z zabezpieczeniem interesów finansowych Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej;
8)
rozpatrywanie innych spraw określonych przez Radę Ministrów i Prezesa Rady Ministrów oraz wniesionych przez ministrów - w zakresie ochrony interesów finansowych Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej.
Projekty aktów prawnych oraz innych dokumentów rządowych dotyczących ochrony interesów finansowych Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej podlegają zaopiniowaniu przez Pełnomocnika.
Pełnomocnik może, za zgodą Prezesa Rady Ministrów, przedstawiać Radzie Ministrów do rozpatrzenia projekty aktów prawnych dotyczących zakresu jego działania.
Organy administracji rządowej są obowiązane do współdziałania i udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie mu informacji i dokumentów niezbędnych do realizacji jego zadań.
 
1.
Obsługę merytoryczną Pełnomocnika w zakresie zadań, o których mowa w § 2 pkt 2, 4, 5 - w zakresie przekazywania do Komisji Europejskiej raportów dotyczących nieprawidłowości w wykorzystaniu środków pochodzących z Unii Europejskiej - i pkt 6-8, oraz jego obsługę organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową zapewnia komórka organizacyjna właściwa w sprawach ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
2.
Obsługę merytoryczną Pełnomocnika w zakresie zadań, o których mowa w § 2 pkt 1, 3 i 5 - w zakresie gromadzenia i weryfikowania uzyskanych dokumentów oraz innych materiałów pomocnych w zapobieganiu, wykrywaniu i zwalczaniu naruszeń interesów finansowych Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej - zapewnia powołany w odrębnym trybie międzyresortowy zespół.
1.
Pełnomocnik przedstawia Radzie Ministrów:
1)
analizy, oceny i wnioski związane z zakresem jego działania;
2)
coroczne informacje o swojej pracy.
2.
Pełnomocnik informuje Prezesa Rady Ministrów o zagrożeniach realizacji zadań, o których mowa w § 2.
Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa w części, której dysponentem jest Minister Finansów.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 lipca 2004 r. (Dz.U.04.170.1789) zmieniającego nin. uchwałę z dniem 2 sierpnia 2004 r.
2 § 2 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2010 r. (Dz.U.10.164.1109) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 września 2010 r.
3 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2010 r. (Dz.U.10.164.1109) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 września 2010 r.