Pełnomocnik Rządu do spraw Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.2125

Akt utracił moc
Wersja od: 17 października 2022 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 października 2022 r.
w sprawie Pełnomocnika Rządu do spraw Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich

Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188) zarządza się, co następuje:
1. 
Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do spraw Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich, zwanego dalej "Pełnomocnikiem".
2. 
Pełnomocnikiem jest sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwanym dalej "Ministerstwem".
Do zadań Pełnomocnika należy:
1)
monitorowanie warunków dostaw energii dla gospodarstw domowych, na potrzeby produkcji rolnej oraz innej produkcji i usług na obszarach wiejskich, w tym:
a)
analiza sytuacji i problemów oraz identyfikacja potrzeb w zakresie tych dostaw,
b)
analiza możliwości wykorzystania unijnych i krajowych instrumentów prawnych i finansowych w celu wsparcia tych dostaw,
c)
przedstawianie propozycji działań w zakresie wsparcia tych dostaw w ramach programów finansowanych z udziałem środków krajowych i unijnych;
2)
monitorowanie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, w tym wykorzystywania biomasy pochodzenia rolniczego na cele energetyczne, oraz opracowywanie projektów planów i strategii racjonalizacji wykorzystywania tych źródeł na cele energetyczne w procesie transformacji energetyki na obszarach wiejskich, w szczególności:
a)
analiza sytuacji i proponowanie rozwiązań prawnych związanych z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii, w tym wykorzystywania biomasy pochodzenia rolniczego na cele energetyczne,
b)
analiza możliwości wykorzystywania rolniczej przestrzeni produkcyjnej na cele energetyczne z uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego;
3)
podejmowanie działań przyczyniających się do rozwoju produkcji energii na obszarach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju technologii niskoi zeroemisyjnych w kontekście emisji gazów cieplarnianych;
4)
współpraca z partnerami społecznymi w ramach poszczególnych instytucji sektora energetycznego, w tym z wykorzystaniem istniejących formuł współpracy;
5)
przygotowanie rozwiązań prawnych w zakresie transformacji energetycznej obszarów wiejskich.
Pełnomocnik wykonuje zadania, o których mowa w § 2, współdziałając z organami administracji rządowej, które są obowiązane do udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie informacji i dokumentów niezbędnych do realizacji zadań Pełnomocnika.
Pełnomocnik może, za zgodą ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, zwanego dalej "Ministrem", wnosić do rozpatrzenia przez Radę Ministrów projekty dokumentów rządowych wynikające z zakresu jego działania.
Pełnomocnik opiniuje projekty dokumentów rządowych mające znaczenie dla realizacji zadań, o których mowa w § 2.
Pełnomocnik, w porozumieniu z Ministrem, przedstawia Radzie Ministrów:
1)
analizy, oceny i wnioski związane z zakresem jego zadań;
2)
roczne sprawozdanie ze swojej działalności.
Pełnomocnik, w zakresie powierzonych mu zadań, może zlecać przeprowadzenie badań i ekspertyz oraz powoływać zespoły eksperckie i doradcze.
Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową Pełnomocnika zapewnia Ministerstwo.
Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części 33, której dysponentem jest Minister.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.