Rozdział 2 - Wyznaczanie żołnierzy do pełnienia służby poza granicami państwa i odwoływanie z pełnienia tej służby - Pełnienie służby poza granicami państwa przez żołnierzy zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.127.840

Akt utracił moc
Wersja od: 26 lutego 2000 r.

Rozdział  2

Wyznaczanie żołnierzy do pełnienia służby poza granicami państwa i odwoływanie z pełnienia tej służby

§  4.
1.
Decyzję o wyznaczeniu żołnierza do pełnienia służby poza granicami państwa podejmuje Minister Obrony Narodowej, z uwzględnieniem ust. 2 i 3.
2.
Wyznaczenie żołnierza do pełnienia służby poza granicami państwa następuje po uzyskaniu jego pisemnej zgody oraz:
1)
opinii Wojskowych Służb Informacyjnych,
2)
orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia tej służby, wydanego po przeprowadzeniu badań lekarskich, o których mowa w § 13 ust. 1 pkt 7.
3.
Wyznaczenie żołnierza do pełnienia służby poza granicami państwa w polskich przedstawicielstwach wojskowych przy organizacjach międzynarodowych albo bezpośrednio w strukturach organizacji międzynarodowych następuje ponadto po uzgodnieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych.
§  5.
1.
Zgodę na wyznaczenie do pełnienia służby poza granicami państwa, o której mowa w art. 20a ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 10, poz. 55, Nr 28, poz. 153, Nr 106, poz. 678, Nr 107, poz. 688, Nr 117, poz. 753, Nr 121, poz. 770 i Nr 141, poz. 944), zwanej dalej "ustawą", żołnierz wyraża w formie pisemnego oświadczenia, wskazującego miejsce i czas pełnienia tej służby oraz stanowisko służbowe, na którym zgadza się ją pełnić, a także stopień wojskowy, w którym godzi się występować.
2.
W przypadku żołnierza, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, w oświadczeniu powinna być wyrażona również zgoda na poddanie się sprawdzeniu na zasadach i w trybie określonych w przepisach o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej.
3.
Do oświadczenia załącza się podpisany przez żołnierza zakres czynności na stanowisku służbowym, na którym będzie pełnić służbę poza granicami państwa.
§  6.
1.
W przypadku gdy służba, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, będzie wiązać się z dostępem do wiadomości uznanych za niejawne przez państwo lub organizację międzynarodową, w którym lub przy której działa polskie przedstawicielstwo, a z tym państwem lub z tą organizacją została zawarta umowa o wzajemnej ochronie tych wiadomości, Minister Obrony Narodowej wydaje żołnierzowi upoważnienie do dostępu do wiadomości niejawnych, zwane dalej "upoważnieniem".
2.
Wydanie upoważnienia jest poprzedzone zasięgnięciem opinii Wojskowych Służb Informacyjnych, które swoją opinię przedstawiają Ministrowi Obrony Narodowej.
3.
Upoważnienie sporządza się w języku polskim oraz w języku uzgodnionym z właściwym państwem lub organizacją międzynarodową.
4.
Upoważnienie powinno zawierać:
1)
dane osobowe żołnierza,
2)
dopuszczenie do dostępu do wiadomości o oznaczonej klauzuli niejawności,
3)
okres ważności upoważnienia,
4)
inne dane wynikające z umowy, o której mowa w ust. 1.
5.
Minister Obrony Narodowej przesyła oryginał upoważnienia państwu lub organizacji międzynarodowej, w którym lub przy której działa przedstawicielstwo. Kopię upoważnienia włącza się do akt personalnych żołnierza.
§  7.
1.
W okresie pełnienia służby, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, żołnierz pozostaje na stanowisku służbowym ostatnio zajmowanym w kraju.
2.
Stanowiska służbowe, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, ujmuje się w Wykazie stanowisk służbowych przeznaczonych dla żołnierzy zawodowych pełniących służbę poza granicami państwa, zwanym dalej "wykazem stanowisk", prowadzonym przez Ministra Obrony Narodowej.
§  8.
1.
W trakcie pełnienia służby poza granicami państwa żołnierz podlega Ministrowi Obrony Narodowej.
2.
Podczas wykonywania zadań służbowych żołnierz, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, podlega również przełożonemu kierującemu działalnością misji specjalnej organizacji międzynarodowej lub sił wielonarodowych.
3.
Podczas wykonywania zadań służbowych żołnierz, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, podlega również:
1)
kierownikowi polskiego przedstawicielstwa wojskowego - w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 lit. a) i b),
2)
przełożonym określonym dla danej struktury przez organizację międzynarodową lub międzynarodowe dowództwo wojskowe - w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 lit. c).
§  9.
Decyzja o wyznaczeniu żołnierza do pełnienia służby poza granicami państwa może być uchylona przez Ministra Obrony Narodowej przed dniem wyjazdu z kraju:
1)
w przypadku prawomocnego ukarania za przewinienie dyscyplinarne albo skazania za przestępstwo lub ukarania za wykroczenie, w tym skarbowe, albo też zawieszenia w czynnościach służbowych,
2)
na wniosek państwa lub organizacji międzynarodowej, w której żołnierz miał pełnić służbę, albo na wniosek żołnierza,
3)
z uwagi na potrzeby Sił Zbrojnych.
§  10.
1.
Żołnierz może być odwołany do kraju w każdym czasie przez Ministra Obrony Narodowej w przypadku:
1)
niewywiązywania się z zadań służbowych lub nienależytego ich wykonywania, stwierdzonego w opinii służbowej,
2)
prawomocnego ukarania za przewinienie dyscyplinarne albo skazania za przestępstwo lub ukarania za wykroczenie, w tym skarbowe, albo też zawieszenia w czynnościach służbowych bądź w razie uprawdopodobnionego podejrzenia popełnienia czynu, który jest zabroniony pod groźbą kary według prawa państwa pobytu,
3)
wniosku państwa, w którym działa misja specjalna organizacji międzynarodowej, albo misji specjalnej organizacji międzynarodowej, w której żołnierz pełni służbę, albo też państwa, na którego terytorium ma siedzibę polskie przedstawicielstwo wojskowe, albo organizacji międzynarodowej lub międzynarodowego dowództwa wojskowego, przy którym działa przedstawicielstwo, albo też państwa, na którego terytorium mają one swoją siedzibę, bądź też dowódcy sił wielonarodowych,
4)
wniosku żołnierza albo
5)
potrzeb Sił Zbrojnych.
2.
Żołnierz, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, może być w każdym czasie odwołany do kraju również w razie niewykonywania zadań służbowych przez czas dłuższy niż sześćdziesiąt dni.
§  11.
Przepisów § 4 ust. 2 i § 6 nie stosuje się do żołnierzy Jednostki Wojskowej Nr 2305, jeżeli utrudnia to jej natychmiastowe użycie poza granicami państwa.