Rozdział 2 - . Przyjmowanie telegramów. - Pełnienie pomocniczej służby telegraficznej przez stacje kolei państwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.42.317

Akt utracił moc
Wersja od: 20 lipca 1949 r.

Rozdział 2

.

Przyjmowanie telegramów.
§  18.
Stacje kolejowe i konduktorzy w pociągach nie mogą odmówić przyjęcia telegramu, odpowiadającego warunkom niniejszego rozporządzenia.
§  19.
1.
Telegramy nadawane w pociągach oraz na stacjach kolejowych, wykonujących pomocniczą służbę telegraficzną w zakresie ograniczonym, i telegramy, których miejscem przeznaczenia jest taka stacja kolejowa, przyjmuje się na ryzyko i odpowiedzialność nadawców.
2.
Nadawca telegramu winien podać swe imię i nazwisko oraz dokładny adres swego stałego miejsca zamieszkania.
3.
Miejscem nadania telegramu, przyjętego w pociągu, jest stacja kolejowa, na której telegram został nadany przez konduktora, celem jego dalszego przesłania.
§  20.
Treść telegramów nadawanych w pociągach powinna być napisana alfabetem łacińskim i zawierać tekst nieszyfrowany.
§  21.
Telegram nadany w pociągu może zawierać najwyżej 15 wyrazów łącznie z adresem i podpisem.
§  22.
W adresie telegramu zagranicznego, nadanego w pociągu, nadawca winien podać po nazwie miejsca przeznaczenia również nazwę kraju przeznaczenia.
§  23.
1.
Telegramy, których miejscem nadania lub przeznaczenia jest stacja kolejowa, wykonująca pomocniczą służbę telegraficzną w zakresie pełnym, mogą być zaopatrzone w następujące płatne wskazówki służbowe, oznaczające specjalne zlecenia nadawców:

- D - telegram pilny,

- RPx - odpowiedź telegraficzna opłacana x złotych,

- TC - telegram sprawdzany,

- PC - zawiadomienie telegraficzne o doręczeniu telegramu,

- PCP- zawiadomienie pocztą o doręczeniu telegramu,

- TMx- telegram o x adresach w tej samej miejscowości,

- CTA- podać wszystkie adresy (stosowany łącznie ze wskazówką - TMx-);

- Przez posłańca - doręczenie telegramu przez umyślnego posłańca na koszt adresata.

2.
Telegramy, których miejscem nadana lub przeznaczenia jest stacja kolejowa, wykonująca służbę pomocniczą w zakresie ograniczonym, mogą zawierać tylko wskazówkę -D -.
3.
Telegramy krajowe i zagraniczne przyjmowane w pociągach mogą zawierać tylko płatne wskazówki służbowe - GP - do odebrania na poczcie - (poste restante),

lub - TR - do odebrania w telegrafie (telegraphe-restante).

§  24.
Wolne od wszelkich opłat telegraficznych są:
1)
telegramy służbowe władz, urzędów i innych organów podległych zarządowi poczt i telegrafów, w sprawach przewozu poczty kolejami lub w sprawach pomocniczej służby telegraficznej;
2)
telegramy meteorologiczna i hydrologiczne Państwowego Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego, jego oddziałów, stacji i obserwatorów oraz telegramy lotniczo-meteorologiczne "lotmet";
3)
telegramy alarmowe, wysyłane przez instytucje lub osoby prywatne do właściwych władz państwowych o pomoc w wypadkach napadów rabunkowych, pożarów, powodzi, katastrof kolejowych i lotniczych oraz innych nieszczęść, spowodowanych żywiołowymi zdarzeniami;
4)
telegramy władz wojskowych w czasie mobilizacji i wojny;
5)
telegramy służbowe władz, urzędów i innych organów przedsiębiorstwa Polskie Koleje Państwowe w sprawach pomocniczej służby telegraficznej.
§  25.
Telegramy służbowe władz, urzędów i organów kolejowych, nadawane na stacjach kolejowych i adresowane do stacji kolejowych, lecz niewłaściwie, wbrew wskazaniom § 27 pkt 1, skierowane przez stację kolejową na sieć zarządu poczt i telegrafów, traktowane są podczas przebiegu na tej sieci jako telegramy państwowe i podlegają opłatom na rzecz zarządu poczt i telegrafów, w myśl przepisów § 15 ust. 2.