Rozdział 1 - . Przepisy ogólne. - Pełnienie pomocniczej służby telegraficznej przez stacje kolei państwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.42.317

Akt utracił moc
Wersja od: 20 lipca 1949 r.

Rozdział 1

.

Przepisy ogólne.
§  1.
1.
Urządzenia telegraficzne stacji kolei państwowych, zwanych w dalszym ciągu stacjami kolejowymi, przeznaczone zasadniczo do wymiany służbowej korespondencji kolejowej, mogą służyć jednocześnie do celów publicznej służby telegraficznej na zasadach podanych w niniejszym rozporządzeniu.
2.
Udział stacji kolejowych w publicznej służbie telegraficznej nosi nazwę "pomocniczej służby telegraficznej".
§  2.
Pomocnicza służba telegraficzna jest wykonywana przez stacje kolejowe w zakresie ograniczonym lub zakresie pełnym oraz przez konduktorów w pociągach.
§  3.
1.
Wykonywanie pomocniczej służby telegraficznej przez stacje kolejowe w zakresie ograniczonym polega na przyjmowaniu, przetelegrafowywaniu i doręczaniu telegramów:
1)
państwowych;
2)
służbowych Zarządu Poczt i Telegrafów;
3)
meteorologicznych i hydrologicznych Państwowego Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego, jego oddziałów, stacji i obserwatorów;
4)
alarmowych, wysyłanych przez instytucje lub osoby prywatne do właściwych władz państwowych o pomoc w wypadkach napadów rabunkowych, katastrof kolejowych i lotniczych oraz innych nieszczęść, spowodowanych żywiołowymi zdarzeniami (pożary, powodzie, epidemie, choroby zakaźne ludzi, zwierząt, roślin itp.);
5)
prywatnych, nadawanych przez podróżnych lub adresowanych do podróżnych jadących pociągami, w sprawach związanych z odbywaną przez nich podróżą.
2.
Pomocniczą służbę telegraficzną w zakresie ograniczonym wykonują wszystkie stacje kolejowe, wyposażone w odpowiednie urządzenia telekomunikacyjne.
§  4.
1.
Pomocnicza służba telegraficzna, wykonywana przez stacje kolejowe w zakresie pełnym, polega na przyjmowaniu, przetelegrafowywaniu i doręczaniu, oprócz wyszczególnionych w § 3 rodzajów telegramów, także wszelkich innych telegramów prywatnych.
2.
Pomocniczą służbę telegraficzną w zakresie pełnym wykonują tylko te stacje kolejowe, które umieszczone są w spisie urzędów pocztowo-telekomunikacyjnych wydawanym przez Zarząd Poczt i Telegrafów.
3.
Obsługę zagranicznego ruchu telegraficznego europejskiego wykonują tylko te stacje, które umieszczone są w międzynarodowym spisie urzędów telegraficznych, a w spisie urzędów pocztowo-telekomunikacyjnych są odpowiednio oznaczone.
§  5.
Wprowadzenie na jakiejkolwiek stacji kolejowej pomocniczej służby telegraficznej w zakresie pełnym jak również zwinięcie lub ograniczenie jej zakresu następuje po wzajemnym porozumieniu naczelnych władz kolejowych oraz poczt i telegrafów.
§  6.
1.
Pomocnicza służba telegraficzna wykonywana przez konduktorów w pociągach polega na przyjmowaniu od podróżnych oraz na doręczaniu telegramów, adresowanych do podróżnych.
2.
Pociągi, w których mogą być nadawane telegramy u konduktorów, oraz stacje kolejowe, wykonujące pomocniczą służbę telegraficzną w zakresie pełnym, są odpowiednio oznaczone w urzędowych rozkładach jazdy pociągów.
§  7.
Jeżeli w związku z wykonywaniem przez stacje kolejowe i konduktorów w pociągach pomocniczej służby telegraficznej w ruchu zagranicznym zajdzie potrzeba porozumienia się z Sekretariatem Generalnym Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, z poszczególnymi zarządami telegrafów zagranicznych lub prywatnymi towarzystwami eksploatującymi międzynarodowe linie telegraficzne, sprawy te załatwiać będzie Zarząd Poczt i Telegrafów.
§  8.
Urzędowa nazwa stacji kolejowej uzupełniona dodatkowym określaniem "dworzec" obowiązuje przy oznaczaniu miejsca wykonywania pomocniczej służby telegraficznej i powinna być używana w adresach i nagłówkach telegramów oraz we wszystkich wykazach i korespondencji urzędowej dotyczącej pomocniczej służby telegraficznej.
§  9.
Stacje kolejowe pełnią pomocniczą służbę telegraficzną w ciągu całej doby.
§  10.
1.
Przekazywanie telegramów z sieci telegraficznej kolejowej na sieć telegraficzną Zarządu Poczt i Telegrafów lub odwrotnie odbywa się zasadniczo w drodze telegraficznej za pomocą specjalnych przewodów łącznikowych, łączących stacje kolejowe z najbliższymi urzędami pocztowo-telekomunikacyjnymi. W razie braku połączenia telegraficznego, przekazywanie telegramów odbywa się telefonicznie.
2.
Połączone w sposób wskazany w ust. 1 stacje kolejowe i urzędy pocztowo-telekomunikacyjne noszą nazwę punktów wymiany. Wyznaczają je obie strony na podstawie wzajemnego porozumienia.
3.
Linie łącznikowe buduje i konserwuje przedsiębiorstwo państwowe Polska Poczta, Telegraf i Telefon.
4.
Urządzenia stacyjne dla przewodów łącznikowych zakłada w swoich punktach wymiany każda strona we własnym zakresie.
§  11.
1.
Pomocniczą służbę telegraficzną na stacjach kolejowych pełnią pracownicy kolejowi.
2.
Pracownicy kolejowi, tak samo jak pracownicy urzędów pocztowo-telekomunikacyjnych, obowiązani są do zachowania i przestrzegania tajemnicy korespondencji telegraficznej.
§  12.
1.
O ile przepisy niniejszego rozporządzenia nie stanowią inaczej, mają zastosowanie w pomocniczej służbie telegraficznej postanowienia ordynacji telegraficznej, regulaminów telegraficznych, wydawanych przez Ministra Poczt i Telegrafów, oraz postanowienia Międzynarodowego Regulaminu Telegraficznego.
2.
Dyrekcje okręgów poczt i telegrafów dostarczają dyrekcjom okręgowym kolei państwowych wydawnictwa, niezbędne do wykonywania pomocniczej służby telegraficznej, za zwrotem kosztów własnych oraz zawiadamiają o wszelkich zmianach, dotyczących tych wydawnictw.
§  13.
Opłaty telegraficzne w zakresie pomocniczej służby telegraficznej ustala i ogłasza Minister Poczt i Telegrafów w Dzienniku Taryf pocztowych i telekomunikacyjnych.
§  14.
1.
Opłaty za telegramy nadawane w pociągach pobiera konduktor.
2.
Opłata ta składa się:
1)
z właściwej opłaty za telegram, obliczanej zawsze za 15 wyrazów według obowiązującej taryfy telegraficznej krajowej bądź zagranicznej;
2)
z opłaty manipulacyjnej za przyjęcie telegramu przez konduktora.
§  15.
1.
Należność za telegramy, nadawane na stacjach kolejowych, a przesyłane wyłącznie kolejowymi środkami łączności i doręczane przez stacje kolejowe, przypada w całości przedsiębiorstwu państwowemu "Polskie Koleje Państwowe".
2.
Należność za telegramy krajowe, przesyłane częściowo kolejowymi środkami łączności, częściowo zaś środkami łączności zarządu poczt i telegrafów, dzieli się między obie strony w ten sposób, iż zarząd poczt i telegrafów otrzymuje w każdym przypadku 2/3, a przedsiębiorstwo Polskie Koleje Państwowe 1/3 należności.
3.
Należność za telegramy zagraniczne przesyłane w ramach pomocniczej służby telegraficznej dzieli się między obie strony w ten sposób, iż przedsiębiorstwo Polskie Koleje Państwowe otrzymuje w każdym przypadku 1/3 należności, jak za telegramy krajowe o tej samej ilości wyrazów, pozostałą zaś resztę należności otrzymuje zarząd poczt i telegrafów, który ze swej strony rozlicza się za te telegramy z właściwymi zarządami zagranicznymi.
4.
Należność za odpowiedź opłaconą (-RPx-), za odpisy telegramu o kilku adresach (-TMx-) i za zawiadomienie o doręczeniu telegramu (-PC- lub -PCP-) przypada w całości temu Zarządowi, którego organ doręcza telegram adresatowi. Należność za sprawdzenie telegramu (-TC-) nie podlega rozrachunkowi.
5.
Należność za wydanie dowodu nadania telegramu, za wydanie uwierzytelnionego odpisu nadanego telegramu, za udzielenie informacji w sprawie nadanego telegramu i za cofnięcie telegramu przypada w całości temu Zarządowi, którego organ czynności te wykona.
§  16.
1.
Opłatę za telegram, podlegającą zwrotowi w przypadku zagubienia, opóźnienia, zniekształcenia telegramu lub w rasie niewykonania świadczenia specjalnego z winy urzędu pocztowo-telekomunikacyjnego lub organu kolejowego - wypłaca nadawcy telegramu ten Zarząd, któremu podlega urząd nadawczy telegramu.
2.
Zwrot opłaty obciąża Zarząd ponoszący winę nieprawidłowości, z powodu której nastąpiła wypłata.
3.
Gdy winę ponoszą organa obu Zarządów lub w przypadku niemożności ustalenia winy, 2/3 opłaty podlegającej zwrotowi ponosi zarząd poczt i telegrafów, a 1/3 - zarząd kolejowy.
4.
Zwrot opłat za niewykonane świadczenia specjalne obciąża ten Zarząd, na dobro którego te opłaty zostały zaliczone.
§  17.
Druki telegraficzne manipulacyjne, potrzebne do wykonywania pomocniczej służby telegraficznej na stacjach kolejowych, będą dostarczone przez dyrekcje okręgów poczt i telegrafów na każde zapotrzebowanie dyrekcji okręgowych kolei państwowych, za zwrotem kosztów własnych.