Rozdział 6 - Rozbiórka nie użytkowanych obiektów budowlanych. - Państwowy nadzór budowlany nad budową, rozbiórką i utrzymaniem obiektów budowlanych budownictwa powszechnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.38.197

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1964 r.

Rozdział  6.

Rozbiórka nie użytkowanych obiektów budowlanych.

§  64.
Przed wydaniem na podstawie art. 60 decyzji o rozbiórce nie użytkowanego obiektu budowlanego, zniszczonego, uszkodzonego lub nie wykończonego, powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego obowiązany jest:
1)
ustalić stan techniczny danego obiektu budowlanego oraz związany z nim stan zagrożenia bezpieczeństwa dla ludzi i mienia,
2)
ustalić, czy niezwłoczny remont, odbudowa lub wykończenie danego obiektu budowlanego nie byłyby sprzeczne z przepisami techniczno-budowlanymi i z postanowieniami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o przeznaczeniu terenu, na których ten obiekt się znajduje.
§  65.
1.
W celu wykonania zadania określonego w § 64 pkt 1 powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego powinien:
1)
przeprowadzić komisyjne oględziny nieruchomości w składzie co najmniej dwóch osób, z których przynajmniej jedna osoba powinna posiadać odpowiednie uprawnienia budowlane, oraz - w razie potrzeby - z udziałem przedstawicieli organów, o których mowa w art. 73 ust. 2 pkt 2 oraz w art. 75,
2)
sporządzić protokół oględzin.
2.
O terminie oględzin technicznych powinien być powiadomiony właściciel lub zarządca obiektu budowlanego co najmniej na 7 dni przed oględzinami.
3.
Przepis ust. 1 pkt 1 o przeprowadzeniu komisyjnych oględzin nieruchomości nie dotyczy parterowych budynków mieszkalnych i gospodarczych, również z mieszkalnym poddaszem; w tych przypadkach wystarczy stwierdzenie stanu faktycznego przez pracownika powiatowego organu państwowego nadzoru budowlanego posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane.
§  66.
1.
Protokół oględzin, o którym mowa w § 65 ust. 1 pkt 2, powinien zawierać w szczególności:
1)
opis stanu faktycznego obiektu budowlanego i urządzeń z nim związanych,
2)
przyczyny powstania uszkodzenia (zniszczenia) obiektu budowlanego,
3)
określenie stanu zagrożenia bezpieczeństwa dla ludzi i mienia,
4)
opinię techniczną o konieczności rozbiórki bądź o uznaniu obiektu za nadający się do remontu, odbudowy lub wykończenia,
5)
wymienienie przepisów techniczno-budowlanych, które zostałyby naruszone przez dokonanie remontu, odbudowy lub wykończenia obiektu budowlanego.
2.
Do protokołu powinna być w razie potrzeby dołączona opinia organów, o których mowa w art. 73 ust. 2 pkt 2 i art. 75.
§  67.
W razie ustalenia niemożności przeprowadzenia remontu, odbudowy lub wykończenia nie użytkowanego obiektu budowlanego ze względu na wyniki badań, o których mowa w § 64 pkt 2, powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego obowiązany jest przedstawić sprawę z odpowiednimi wnioskami wojewódzkiemu organowi państwowego nadzoru budowlanego do decyzji.
§  68.
1.
W decyzji o rozbiórce nie użytkowanego obiektu budowlanego, wydanej na podstawie art. 60 ust. 1, właściwy organ państwowego nadzoru budowlanego obowiązany jest wyznaczyć właścicielowi lub zarządcy tego obiektu odpowiedni, technicznie uzasadniony termin przystąpienia do wykonania i termin zakończenia wskazanych w decyzji robót rozbiórkowych; termin rozpoczęcia robót rozbiórkowych nie może być krótszy od 6 tygodni, licząc od dnia doręczenia decyzji o rozbiórce nie użytkowanego obiektu budowlanego.
2.
Jednocześnie z decyzją, o której mowa w ust. 1, właściwy organ państwowego nadzoru budowlanego obowiązany jest wydać użytkownikom obiektu budowlanego decyzje w sprawie obowiązku opróżnienia na stałe obiektu lub lokalu w tym obiekcie, jeżeli część tego obiektu była użytkowana.
§  69.
W razie zgłoszenia przez właściciela lub zarządcę nieruchomości wniosku o zezwolenie na rozbiórkę obiektu budowlanego zniszczonego lub uszkodzonego na skutek długoletniego użytkowania lub z innych przyczyn w stopniu nie opłacającym dalsze jego utrzymanie, powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego z zachowaniem przepisów § 64-67 podejmuje decyzję o zaniechaniu remontu lub o uznaniu obiektu budowlanego za nadający się do remontu.