Rozdział 4 - Pozwolenia na użytkowanie obiektów budowlanych. - Państwowy nadzór budowlany nad budową, rozbiórką i utrzymaniem obiektów budowlanych budownictwa powszechnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.38.197

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1964 r.

Rozdział  4.

Pozwolenia na użytkowanie obiektów budowlanych.

§  50.
1.
Nie jest wymagane zgłoszenie ani uzyskanie od powiatowego organu państwowego nadzoru budowlanego pozwolenia na użytkowanie następujących obiektów budowlanych:
1)
parterowych budynków mieszkalnych i gospodarskich, wznoszonych na terenach położonych poza granicami administracyjnymi miast i osiedli,
2)
wymienionych w § 4, w § 5 oraz w § 7 pkt 1, 3-5 i 7-10.
2.
O każdym przekazaniu do użytku części lub całości budynków, określonych w ust. 1 pkt 1, inwestor obowiązany jest w terminie 7 dni, licząc od dnia przekazania, zawiadomić powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego, z podaniem, jaka część budynku została oddana do użytku, bez względu na to, czy wszystkie roboty budowlane zostały zakończone.
3.
Przepisy ust. 1 nie mają zastosowania do przypadków, o których mowa w § 5 ust. 5 i w § 10 ust. 2 i 3.
§  51.
1.
Po wykonaniu następujących robót budowlanych inwestor obowiązany jest zgłosić powiatowemu organowi państwowego nadzoru budowlanego zakończenie robót albo zamierzone przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego co najmniej na 7 dni przed terminem oddania danego obiektu do użytkowania:
1)
po wykonaniu stałych ogrodzeń, nie wymienionych w § 4 pkt 13 oraz po wykonaniu lub rozbiórce murów oporowych nie wymienionych w § 4 pkt 12,
2)
po wzniesieniu lub dokonaniu zmian w wyglądzie stawianych lub znajdujących się na terenach budownictwa osiedlowego mieszkaniowego oraz w miejscach publicznych pomników i obiektów architektury ogrodowej, a także stałych urządzeń wpływających na wygląd obiektów budowlanych,
3)
po wykonaniu wymienionych w § 5 ust. 5, w § 7 pkt 2 i 6 oraz w § 10 ust. 2 i 3 obiektów i robót budowlanych.
2.
Do uznania wykonanych robót budowlanych za zakończone bądź do użytkowania obiektów określonych w ust. 1 można przystąpić, jeżeli w terminie 7 dni po doręczeniu zgłoszenia powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego nie zgłosi sprzeciwu.
§  52.
Powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego po rozpatrzeniu zgłoszenia określonego w § 51:
1)
przyjmuje do wiadomości zgłoszenie albo
2)
wzywa inwestora do złożenia brakujących dokumentów lub udzielenia wyjaśnień, albo
3)
ustala warunki wykonania określonych robót wykończeniowych, albo wreszcie
4)
wydaje decyzje określające, jakie zmiany lub przeróbki należy wykonać przed odebraniem wykonanych obiektów lub robót budowlanych.
§  53.
1.
Obiekty budowlane nie wymienione w § 50 i 51 mogą być oddane do użytkowania po uzyskaniu od powiatowego organu państwowego nadzoru budowlanego pozwolenia na użytkowanie.
2.
Powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego udziela pozwolenia na użytkowanie na wniosek inwestora.
3.
Inwestor państwowy, spółdzielczy oraz społeczny, będący jednostką gospodarki uspołecznionej, obowiązany jest dołączyć do wniosku, o którym mowa w ust. 2, protokolarne stwierdzenie zdatności obiektu budowlanego do użytkowania określone w art. 67.
§  54.
1.
Pozwolenia na użytkowanie udziela się po wykonaniu w całości wszystkich zamierzonych robót budowlanych i doprowadzeniu do należytego porządku terenu budowy i przylegających ulic, jeżeli w związku z wykonywaniem robót budowlanych został naruszony stan istniejący tych ulic, a także nieruchomości, budynku lub mieszkania sąsiada w przypadkach, o których mowa w art. 48.
2.
Pozwolenie na użytkowanie może być udzielone pomimo niewykonania wszystkich zaprojektowanych robót:
1)
gdy zostały wykonane wszystkie zamierzone roboty budowlane w części obiektu, która może być wyodrębniona i nadaje się do użytkowania jako odrębna całość, a w szczególności, gdy zostały wykończone roboty w części budynku, oddzielonej pionową ścianą od części nie wykończonej,
2)
gdy niewykończenie lub niewykonanie pewnych robót nie stoi na przeszkodzie użytkowaniu obiektu bez zagrożenia bezpieczeństwa dla ludzi lub mienia (np. brak wanny i piecyka kąpielowego w łazience itp.),
3)
gdy wskutek klęski żywiołowej, jak np powodzi, huraganu, pożaru lub innych uzasadnionych powodów, zachodzi konieczność umożliwienia ludziom schronienia przed chłodem albo opadami, a przy użytkowaniu nie będzie narażone bezpieczeństwo dla ludzi lub mienia - pomimo niewykończenia nawet istotnych elementów obiektu budowlanego.
§  55.
1.
Stwierdzenie zdatności do użytkowania obiektów budowlanych realizowanych przez inwestorów prywatnych oraz innych inwestorów, nie objętych przepisami art. 13, powinno być oparte na protokole komisyjnych oględzin dokonanych przez powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego w składzie co najmniej dwóch osób, z których przynajmniej jedna powinna posiadać odpowiednie uprawnienia budowlane, oraz - w razie potrzeby - przy udziale przedstawicieli organów, o których mowa w art. 73 ust. 2 pkt 2.
2.
Jeżeli zakres i specjalność zagadnień techniczno-budowlanych, występujących przy budowie danego obiektu budowlanego, wykraczają poza zakres uprawnień budowlanych dwóch osób, skład komisji, o której mowa w ust. 1, powinien być powiększony o odpowiednią liczbę osób, posiadających uprawnienia budowlane niezbędne do oceny stanu technicznego całości robót.
3.
Przepisy ust. 1 o przeprowadzeniu komisyjnych oględzin wykonanego obiektu budowlanego nie dotyczą budynków parterowych mieszkalnych i gospodarczych, również z poddaszem mieszkalnym, oraz budynków parterowych, przeznaczonych do wykonywania zawodu lub działalności usługowej; w tych przypadkach wystarczy stwierdzenie protokolarne, dokonane przez pracownika powiatowego organu państwowego nadzoru budowlanego, posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane.
4.
W protokole, o którym mowa w ust. 1 i 3, należy stwierdzić w szczególności:
1)
czy obiekt lub roboty budowlane zostały wykonane zgodnie z warunkami pozwolenia na budowę i z obowiązującymi przepisami oraz normami państwowymi,
2)
czy nie zachodzi potrzeba poprawek, zmian lub zniesienia obiektu budowlanego,
3)
czy obiekt budowlany nadaje się do użytkowania, ewentualnie pod warunkiem wykonania określonych poprawek lub uzupełnień,
4)
czy został doprowadzony do należytego porządku teren budowy i przylegających ulic oraz teren nieruchomości, budynku lub mieszkania sąsiada,
5)
czy został sprawdzony ciąg w kanałach dymowych, spalinowych, wentylacyjnych i w paleniskach (np. kuchniach, piecach itp.) oraz prawidłowość połączeń palenisk z kanałami dymowymi i spalinowymi,
6)
czy została sprawdzona działalność instalacji i urządzeń sanitarnych oraz elektrycznych,
7)
czy nie ma nadmiernej wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych,
8)
czy nie zachodzą przeszkody natury formalnej do udzielenia pozwolenia, o których mowa w art. 65 ust. 2.
§  56.
1.
Po rozpatrzeniu zgłoszonego wniosku o pozwolenie na użytkowanie powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego:
1)
udziela pozwolenia, określając w razie potrzeby terminy wykonania określonych robót porządkowych, jak np. uprzątnięcia placu budowy, wykonania zieleni itp., oraz robót wykończeniowych, nie mających wpływu na bezpieczeństwo dla ludzi i mienia, jak np. wykonanie elewacji budynku, usunięcie braków dopuszczalnych itp. albo
2)
zwraca wniosek do uzupełnienia, albo
3)
odmawia pozwolenia.
2.
Decyzje określone w ust. 1 mogą być wydane w formie wyrażenia zgody lub sprzeciwu do protokołu stwierdzenia zdatności do użytkowania obiektu budowlanego, o którym mowa w art. 67 ust. 3.
§  57.
1.
Wniosek o udzielenie pozwolenia na użytkowanie powinien być załatwiony przez powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego w terminie:
1)
do dwóch tygodni, gdy chodzi o roboty budowlane, które zostały wykonane na terenach miasta stanowiącego siedzibę powiatowego organu państwowego nadzoru budowlanego,
2)
do czterech tygodni, gdy chodzi o roboty budowlane, które zostały wykonane poza obrębem miasta stanowiącego siedzibę powiatowego organu państwowego nadzoru budowlanego.
2.
Terminy określone w ust. 1 przedłuża się o dwa tygodnie w przypadkach, gdy do udzielenia pozwolenia wymagane jest zasięgnięcie opinii, porozumienie lub zgoda innych organów administracji państwowej, stosownie do wymagań przepisów szczególnych, a nie zostało to dopełnione w czasie przeprowadzania odbiorów technicznych wykonanych robót budowlanych.