Rozdział 3 - Wykonywanie robót budowlanych. - Państwowy nadzór budowlany nad budową, rozbiórką i utrzymaniem obiektów budowlanych budownictwa powszechnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.38.197

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1964 r.

Rozdział  3.

Wykonywanie robót budowlanych.

§  23.
1.
O zamierzonym terminie przystąpienia do wykonywania robót budowlanych, o których mowa w § 7, 14 i 15, wykonawca lub - w razie wykonywania robót systemem gospodarczym - inwestor obowiązany jest zawiadomić powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego co najmniej na 7 dni przed ich rozpoczęciem.
2.
Po otrzymaniu zawiadomienia określonego w ust. 1 powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego obowiązany jest sprawdzić, czy na zgłoszone roboty budowlane wydane zostały wymagane pozwolenia na budowę, a także sprzeciwić się rozpoczęciu robót budowlanych, jeżeli wymagane pozwolenia na budowę nie zostały wydane.
§  24.
1.
Budowa następujących obiektów budowlanych budownictwa powszechnego wymaga nawiązania do linii rozgraniczających lub linii zabudowy i do stałych rzędnych wysokości, a także do innych obiektów budowlanych:
1)
budowa obiektów budowlanych nie wymienionych w § 4, w § 5 i w § 7 pkt 1 i 3 - 10 oraz z wyjątkiem obiektów architektury ogrodowej,
2)
budowa ogrodzeń od strony ulicy.
2.
Powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego w pozwoleniu na budowę może rozciągnąć w poszczególnych przypadkach przepis ust. 1 na inne roboty nie wymienione w tym ustępie.
§  25.
1.
Przed przystąpieniem do robót ziemnych związanych z budową obiektów, o których mowa w § 24, inwestor lub inspektor nadzoru inwestorskiego powinien uzyskać wyznaczenie tych obiektów budowlanych na terenie budowy przez organy określone w art. 46 ust. 1.
2.
Powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego w porozumieniu z powiatowym organem państwowej służby geodezyjnej może w poszczególnych przypadkach zwolnić inwestorów prywatnych od obowiązku określonego w ust. 1:
1)
przy budowie obiektów budowlanych w miastach i osiedlach - pod warunkiem uzyskania przez inwestora wyznaczenia w terenie przez organ państwowej służby geodezyjnej linii rozgraniczających oraz niezbędnych elementów wysokości, a w szczególności ustalonych linii zabudowy oraz elementów wysokości przyległego do terenu budowy chodnika ulicy,
2)
przy budowie obiektów budowlanych na terenach położonych poza granicami administracyjnymi miast i osiedli - pod warunkiem uzyskania przez inwestora wyznaczenia w terenie przez organ określony w art. 46 ust. 1 linii rozgraniczającej nieruchomość od ulicy oraz linii zabudowy, jeżeli zostały ustalone w szczegółowych planach zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji lokalizacji szczegółowej, a ponadto linii rozgraniczających daną nieruchomość od sąsiednich nieruchomości, jeżeli nie były one dotąd oznaczone wyraźnie na terenie nieruchomości.
3. 3
Powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego w porozumieniu z powiatowym organem państwowej służby geodezyjnej może zwolnić inwestorów resortu rolnictwa i inwestorów związanych z rolnictwem od obowiązku określonego w ust. 1 w przypadku budowy:
1)
budynków inwentarskich (np. obory, chlewnie, stajnie, owczarnie),
2)
budynków mieszkalnych parterowych i parterowych z poddaszem mieszkalnym oraz przynależnych do nich budynków gospodarczych,
3)
budynków parterowych zaplecza technicznego (szopy i wiaty na maszyny i narzędzia, magazyny itp.),
4)
innych obiektów budowlanych parterowych lub dwukondygnacyjnych w rodzaju obiektów suszarniczych, szklarniowych, silosów, dołów gnilnych itp.

- pod warunkiem spełnienia obowiązków wynikających z przepisów ust. 2.

4. 4
Po wykonaniu czynności określonych w ust. 1 i 2 organy służby geodezyjnej powinny stwierdzić w dzienniku budowy wyznaczenie i utrwalenie na terenie budowy poszczególnych elementów sytuacyjnych i wysokościowych obiektu budowlanego oraz wskazać osobę, której te elementy zostały przekazane do wiadomości.
§  26.
Organy służby geodezyjnej w związku z wykonywaniem czynności, o których mowa w § 25, mają prawo wstępu na teren budowy, wyznaczania i sprawdzania usytuowania obiektów budowlanych w poziomie oraz w pionie, jak również kontroli stanu zabezpieczenia stałych punktów realizacyjnej osnowy geodezyjnej.
§  27.
W razie konieczności rozkopywania gruntów w miejscu, w którym znajdują się kable elektryczne, rurociągi wodociągowe, gazowe, kanalizacyjne itp. urządzenia, inwestor na wniosek kierownika budowy obowiązany jest co najmniej na 7 dni przed przystąpieniem do robót zawiadomić właściwe jednostki, w których zarządzie lub użytkowaniu znajdują się wymienione urządzenia.
§  28.
1.
Przy zakładaniu fundamentów kierownik budowy lub robót obowiązany jest sprawdzić, czy warunki geologiczno-inżynierskie w wykopie fundamentowym odpowiadają opisowi warunków podanych w dokumentacji geologiczno-inżynierskiej lub w opisie technicznym projektu podstawowego i obliczeniach statycznych, oraz wpisem do dziennika budowy stwierdzić rzędne wysokości założenia wszystkich części fundamentów i wymiary stóp fundamentowych.
2.
W razie gdy zaprojektowany sposób posadowienia obiektu budowlanego budzi wątpliwości w związku z wynikami badań, o których mowa w ust. 1, kierownik budowy lub robót powinien wpisać swoje uwagi do dziennika budowy i zawiadomić o tym inwestora, który obowiązany jest spowodować przeprowadzenie odpowiedniej ekspertyzy technicznej dotyczącej posadowienia obiektu i powziąć decyzję co do dalszego wykonywania robót budowlanych lub konieczności zmiany zaprojektowanego rozwiązania posadowienia obiektu budowlanego.
§  29.
Przed przystąpieniem do wykonywania wykopów w pobliżu sąsiednich obiektów budowlanych i podkopów pod istniejącymi obiektami lub urządzeniami oraz w czasie ich prowadzenia, a także przy wykonywaniu przebić elementów konstrukcyjnych obiektu budowlanego - kierownik budowy (robót) obowiązany jest dopilnować, żeby niezbędne zabezpieczenia zostały wykonane, a roboty były prowadzone w taki sposób, aby zapewniona była trwałość istniejących obiektów lub konstrukcji oraz bezpieczeństwo dla ludzi i mienia.
§  30.
1.
Kierownik budowy lub robót powinien ustalić jakość robót podlegających zakryciu lub robót zanikających przed ich zakryciem lub zakończeniem oraz zbadać zgodność tych robót z normami państwowymi w sprawie warunków i badań technicznych przy odbiorze oraz z zatwierdzonym projektem; wyniki ustaleń należy wpisać do dziennika budowy.
2.
Zasypanie wykopów w przypadkach określonych w § 25 ust. 1 może nastąpić dopiero po sprawdzeniu przez organy państwowej służby geodezyjnej w prezydiach rad narodowych zgodności założonych fundamentów z wyznaczonym ich położeniem na gruncie. Sprawdzenie powinno być dokonane w ciągu 7 dni i stwierdzone wpisem do dziennika budowy.
§  31.
1.
Przy nadbudowie lub zamierzonym innym obciążeniu elementów obiektu budowlanego kierownik budowy lub robót obowiązany jest sprawdzić, czy istniejące faktycznie warunki geologiczno-inżynierskie i warunki techniczne fundamentów, ścian, stropów i innych konstrukcyjnych elementów obiektu podlegających obciążeniu odpowiadają opisowi warunków podanych w opisie technicznym projektu i w obliczeniach statycznych; wyniki ustaleń należy wpisać do dziennika budowy.
2.
Przy wykonywaniu czynności określonych w ust. 1 ma odpowiednie zastosowanie przepis § 28 ust. 2.
§  32.
W budownictwie uspołecznionym czynności, o których mowa w § 28, w § 30 ust. 1 i w § 31, powinny być przeprowadzone przy udziale inspektora nadzoru inwestorskiego albo innego przedstawiciela inwestora.
§  33.
1.
Kierownik budowy, kierownicy robót oraz majstrzy mają obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa dla ludzi i mienia na terenie budowy oraz zapobiegania normalnie przewidywanym w toku robót uszkodzeniom i zniszczeniu wykonywanych obiektów budowlanych oraz ich elementów, urządzeń, maszyn i środków transportowych oraz materiałów stosowanych na budowie, jak np. ochrony przed zamoknięciem, przemarznięciem, uszkodzeniem w czasie transportu itp.
2.
W razie nieszczęśliwego wypadku z ludźmi albo katastrofy połączonej ze szkodą materialną kierownik budowy lub robót obowiązany jest zorganizować pomoc poszkodowanym, zabezpieczyć miejsce wypadku lub katastrofy przed zmianą stanu rzeczy, jaki powstał w związku z tym wydarzeniem, oraz niezwłocznie donieść o wypadku powiatowemu organowi państwowego nadzoru budowlanego, Milicji Obywatelskiej, terenowemu technicznemu inspektorowi pracy oraz inspektorowi nadzoru inwestorskiego, a w razie pożaru - również właściwej komendzie straży pożarnej.
3.
Powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego obowiązany jest niezwłocznie powołać komisję i ustalić protokolarnie, w jakich okolicznościach zdarzył się wypadek lub awaria, oraz współdziałać z technicznym inspektorem pracy i z organami Milicji Obywatelskiej oraz prokuratury, prowadzącymi dochodzenie.
§  34.
1.
O każdej zamierzonej przerwie w robotach - w razie gdy przerwa ma trwać dłużej niż jeden miesiąc - kierownik budowy lub robót obowiązany jest co najmniej na trzy dni przed przerwą zawiadomić powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego oraz inwestora, z podaniem powodów przerwy.
2.
O każdej nie przewidzianej przerwie w robotach kierownik budowy lub robót powinien w terminie do trzech dni zawiadomić powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego oraz inwestora, z podaniem przyczyn tej przerwy - w razie gdy przerwa ma trwać dłużej niż jeden miesiąc.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie mają zastosowania do robót budowlanych, wykonywanych na terenach położonych poza granicami administracyjnymi miast i osiedli dla potrzeb inwestorów prywatnych.
§  35.
1.
O zamierzonej zmianie w osobie kierownika budowy albo inspektora nadzoru inwestorskiego wykonawca lub inwestor obowiązani są zawiadomić powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego z podaniem daty, od której ma nastąpić zmiana, i z załączeniem oświadczenia nowego kierownika budowy lub robót albo inspektora nadzoru inwestorskiego o podjęciu się tych obowiązków.
2.
W razie czasowej niemożności wykonywania swych obowiązków kierownik budowy albo inspektor nadzoru inwestorskiego obowiązani są zawiadomić powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego oraz inwestora, z podaniem - jeżeli to jest możliwe - okresu nieobecności oraz osoby czasowego zastępcy.
3.
W razie gdy kierownik budowy albo inspektor nadzoru inwestorskiego nie mogą podać czasowego zastępcy, wykonawca albo inwestor powinien powołać czasowego zastępcę i przedstawić jego oświadczenie powiatowemu organowi państwowego nadzoru budowlanego.
4.
Przepisy ust. 2 i 3 nie mają zastosowania do robót budowlanych, wykonywanych na terenach położonych poza granicami administracyjnymi miast i osiedli dla potrzeb inwestorów prywatnych.
§  36.
1.
Przy wykonywaniu robót budowlanych obowiązuje prowadzenie dziennika budowy lub rozbiórki.
2.
Nie obowiązuje prowadzenie dziennika budowy lub rozbiórki przy wykonywaniu następujących robót budowlanych:
1)
przy ustawianiu w obiektach budowlanych silników mechanicznych,
2)
przy urządzaniu i zmianach trwałych urządzeń wnętrz budynków i lokali użytku publicznego,
3)
przy wznoszeniu i zmianach wyglądu ogrodzeń, pomników, obiektów architektury ogrodowej i tablic pamiątkowych,
4)
przy wykonywaniu robót, o których mowa w § 4, 5 i 7, z wyjątkiem przypadków określonych w § 5 ust. 5 i w § 10 ust. 3,
3.
Powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego w stosunku do robót określonych w ust. 2 pkt 3 może zażądać prowadzenia dziennika budowy, jeżeli okaże się to konieczne ze względu na bezpieczeństwo dla ludzi lub mienia albo ze względów technicznych.
§  37.
1.
Dziennik budowy służy celom nadzoru nad wykonywaniem robót budowlanych i jest dokumentem stwierdzającym okoliczności mające znaczenie przy ocenie prawidłowości wykonywania budowy, których stwierdzenie po zakończeniu robót budowlanych może być potrzebne, a byłoby utrudnione lub uniemożliwione z braku dowodów spisanych w swoim czasie.
2.
Dziennik budowy powinien mieć strony ponumerowane oraz przeszyte sznurem, przymocowanym do okładki za pomocą pieczęci.
3.
Strony księgi, przeznaczone do dokonywania zapisów, powinny być podwójne, z przeznaczeniem jednej strony na wyrywaną kopię.
4.
Przepis ust. 3 nie obowiązuje w stosunku do dzienników budowy, wydawanych inwestorom prywatnym wykonującym roboty budowlane systemem gospodarczym.
§  38.
1.
Dziennik budowy wydawany jest przez powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego, który zaopatruje dziennik w pieczęć i stwierdza ilość stron.
2.
Dziennik budowy prowadzi kierownik budowy osobno dla każdego obiektu budowlanego, lecz wspólnie dla wszystkich rodzajów robót budowlanych występujących w danym obiekcie.
3.
Dziennik budowy powinien być przechowywany na budowie w sposób zapobiegający jego zniszczeniu lub uszkodzeniu.
§  39.
W dzienniku budowy powinny być umieszczone zapisy dotyczące:
1)
personelu biorącego udział w kierownictwie budową i instruktażu personelu zatrudnionego na budowie,
2)
stanu bezpieczeństwa dla ludzi i mienia,
3)
technicznej i gospodarczej strony budowy.
§  40.
1.
Zapisy w dzienniku budowy powinny być czytelne i dokonywane trwałą techniką oraz w sposób zapewniający otrzymanie dokładnych i czytelnych kopii na stronach wyrywanych.
2.
Zapisy powinny być dokonywane w porządku chronologicznym bezpośrednio jeden po drugim, bez żadnych przerw. Części wierszy nie zapisane powinny być przekreślone, tak by wykluczona była możliwość dokonywania późniejszych wpisów.
3.
W razie potrzeby dokonania poprawki niewłaściwy tekst powinien być przekreślony, tak by nadawał się do odczytania, poprawka powinna być omówiona na końcu wpisu, a omówienie podpisane przez osobę dokonującą wpisu.
§  41.
1.
Protokoły sporządzane w toku wykonywania robót powinny być w zasadzie spisywane w dzienniku budowy.
2.
W razie sporządzenia protokołu na oddzielnym arkuszu powinien on być w sposób trwały dołączony do dziennika budowy, w którym należy zamieścić adnotację o dołączeniu protokołu.
§  42.
Dziennik budowy, po stwierdzeniu zdatności obiektu do użytkowania (dokonania końcowego odbioru robót), a gdy przy odbiorze zastrzeżono usunięcie wad - po dokonaniu właściwych poprawek - przekazuje się powiatowemu organowi państwowego nadzoru budowlanego, a kopie dziennika zatrzymuje wykonawca za pokwitowaniem w dzienniku budowy i przekazuje inwestorowi po ostatecznym rozliczeniu budowy.
§  43.
1.
Prawo dokonywania wpisów w dzienniku budowy, poza kierownikiem budowy i kierownikami robót, służy:
1)
pracownikom organów państwowego nadzoru budowlanego,
2)
pracownikom służby geodezyjnej, geologicznej, urzędów górniczych, zdrowia, ochrony przeciwpożarowej, technicznej inspekcji pracy, państwowej inspekcji energetycznej i innych jednostek administracji państwowej, zainteresowanych w zakresie swojej kompetencji w przestrzeganiu przepisów na budowie,
3)
inspektorom nadzoru inwestorskiego i autorskiego,
4)
pracownikom organów nadrzędnych i inspekcyjnych wykonawcy i inwestora, jak również
5)
osobom wchodzącym w skład personelu wykonawcy na budowie, jak: kierownikom montażu, majstrom, brygadzistom, robotnikom i pracownikom umysłowym, jednakże wyłącznie w zakresie bezpieczeństwa i organizacji robót budowlanych.
2.
Każdy wpis do dziennika budowy powinien być zaopatrzony w datę jego dokonania i podpis osoby, która go dokonała, z podaniem jej imienia i nazwiska, nazwy instytucji, którą reprezentuje, oraz stanowiska służbowego.
3.
Pod każdym wpisem, dokonanym w dzienniku budowy, pracownicy, których bezpośrednio lub pośrednio wpis dotyczy, powinni podpisem swym stwierdzić, że zaznajomili się z treścią wpisu.
4.
Protokolarne stwierdzenia wpisywane do dziennika budowy powinny być podpisane przez osoby, które brały udział lub były obecne przy stwierdzeniu okoliczności podanych w protokole; gdy protokół sporządza się na osobnym arkuszu, zapis w dzienniku budowy o dołączeniu protokołu podpisuje kierownik budowy.
§  44.
Kierownik budowy lub robót wpisuje do dziennika budowy istotne dla budowy udzielone przez siebie dyspozycje, wskazówki, ustalenia, stwierdzenia i uwagi.
§  45.
1.
Pracownicy organów państwowego nadzoru budowlanego wpisują do dziennika budowy każdorazową swą obecność na budowie oraz swe polecenia, zastrzeżenia, uwagi i spostrzeżenia.
2.
Przepisu § 43 ust. 3 nie stosuje się do wpisów pracowników organów państwowego nadzoru budowlanego w przypadkach, gdy dotyczą one wyłącznie stwierdzenia ich bytności na budowie.
§  46.
1.
Inspektor nadzoru inwestorskiego ma obowiązek dokonywania w dzienniku budowy wpisów dotyczących zarówno wymagań bezpieczeństwa dla ludzi i mienia, jak i gospodarczej strony budowy oraz zamieszczania w nim uwag i poleceń dotyczących wykonywania robót zgodnie z warunkami pozwolenia na budowę, z wymaganiami przepisów i państwowych norm oraz zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy technicznej.
2.
Przedstawiciel nadzoru autorskiego dokonuje w dzienniku budowy wpisów wynikających z wypełniania obowiązków określonych w art. 23 ust. 2 oraz służy mu prawo zamieszczania w nim uwag i spostrzeżeń, dotyczących niestosowania się przy wykonywaniu robót budowlanych do wymagań przepisów, państwowych norm budowlanych oraz zasad współczesnej wiedzy technicznej.
3.
Pracownikom organów administracji państwowej, zainteresowanych w przestrzeganiu przepisów na budowie, służy prawo dokonywania wpisów w granicach swojej kompetencji.
4.
Pracownikom organów nadrzędnych wykonawcy i inwestora służy prawo wpisywania do dziennika budowy swych uwag i spostrzeżeń, dotyczących zarówno wymagań bezpieczeństwa dla ludzi i mienia, jak i technicznej oraz gospodarczej strony budowy.
§  47.
1.
Roboty rozbiórkowe, uznane przez powiatowy organ państwowego nadzoru budowlanego za niebezpieczne, powinny być wykonywane pod nadzorem kierownika robót rozbiórkowych, posiadającego kwalifikacje wymagane od kierowników budowy lub robót.
2.
Bezpośredni nadzór nad wykonywaniem robót określonych w ust. 1 sprawuje, zgodnie ze wskazówkami udzielonymi przez kierownika robót rozbiórkowych, wyznaczony przez wykonawcę lub tegoż kierownika majster budowlany.
§  48.
Dziennik rozbiórki prowadzi się z zastosowaniem zasad obowiązujących przy prowadzeniu dziennika budowy.
§  49.
W okresie wykonywania robót budowlanych, wymagających zatwierdzenia projektu podstawowego lub robót rozbiórkowych uznanych za niebezpieczne kierownik budowy ma obowiązek umieścić w miejscu widocznym, przy ulicy tablicę z napisami określającymi: rodzaj budowy, adres budowy lub rozbiórki, nazwę instytucji będącej inwestorem albo imię i nazwisko inwestora, z ich adresem i telefonem, nazwę przedsiębiorstwa lub firmy wykonującej roboty z adresem i telefonem, imię, nazwisko i adres oraz telefon kierownika budowy, kierowników robót, inspektorów nadzoru inwestorskiego, projektantów i pracownika powiatowego organu państwowego nadzoru budowlanego, sprawującego państwowy nadzór budowlany nad daną budową lub rozbiórką, oraz telefon najbliższego posterunku Milicji Obywatelskiej.
3 § 25 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 sierpnia 1963 r. (Dz.U.63.38.218) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 września 1963 r.
4 § 25 ust. 4 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 sierpnia 1963 r. (Dz.U.63.38.218) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 września 1963 r.