Dział 3 - Państwowe gospodarstwo leśne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.63.494

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1989 r.

DZIAŁ III.

Zakres działania i zasady organizacji przedsiębiorstw lasów państwowych.
1.
Przedsiębiorstwa lasów państwowych, utworzone na podstawie art. 6 ust. 2 lit. a), obejmują całokształt gospodarki w zakresie:
a)
hodowli, ochrony i urządzenia lasu,
b)
ścinki i wyrobu podstawowych sortymentów surowca drzewnego,
c)
wywozu drewna z lasów do składów przy kolejach, drogach wodnych i kołowych, jak również do położonych przy lasach obróbki drewna,
d)
pozyskiwania nasion, żywicowania oraz pozyskiwania kory garbarskiej i karpiny,
e)
prowadzenia gospodarki łowieckiej, rybackiej, rolnej i torfowej,
f)
pozyskiwania wszelkich innych użytków gospodarki nie drzewnej,
g)
melioracji gruntów leśnych i nieleśnych, budowy dróg leśnych, zabudowy potoków górskich, budowy i utrzymania budynków i budowli, związanych z gospodarstwem leśnym.
2.
Minister Leśnictwa może powierzać ze względów celowości gospodarczych wykonywanie poszczególnych czynności, wymienionych w ust. 1, przedsiębiorstwom tworzonym w trybie art. 6 ust. 2 lit. b).
1.
Minister Leśnictwa ustali w drodze rozporządzenia, w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrem Skarbu, jakie przedsiębiorstwa będą powołane do bezpośredniego prowadzenia gospodarstwa leśnego, jakie zaś do kierownictwa, koordynacji, nadzoru i kontroli tych przedsiębiorstw.
2.
Rozporządzenie to określi zakres działania i zasady prowadzenia przedsiębiorstw oraz zasady koordynacji, nadzoru i kontroli ich działalności oraz jakie organy przedsiębiorstw lasów państwowych i w jakim zakresie będą właściwe do wykonywania czynności, wymienionych w art. 31.
1.
Powołanie do życia poszczególnych przedsiębiorstw nastąpi w drodze zarządzeń Ministra Leśnictwa, wydanych w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu, ogłoszonych w Monitorze Polskim. Z dniem ogłoszenia tych zarządzeń przedsiębiorstwa nabywają osobowość prawną.
2.
Szczegółowy zakres działania oraz zasady organizacji, gospodarki finansowej i rachunkowości przedsiębiorstw lasów państwowych określą statuty, regulaminy oraz instrukcje, nadane przez Ministra Leśnictwa w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrem Skarbu, a w stosunku do rachunkowości - także z Prezesem Najwyższej Izby Kontroli.
1.
Przedsiębiorstwom lasów państwowych służą wszystkie publiczno-prawne uprawnienia dotychczasowej administracji lasów państwowych.
2.
Przedsiębiorstwa te mają w szczególności prawo używania zgodnie z obowiązującymi przepisami pieczęci z godłem państwowym.

Zastępstwo sądowe w sprawach, dotyczących praw i interesów majątkowych przedsiębiorstw lasów państwowych, należy do zakresu działania Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.

(uchylony).

(uchylony).

1.
Pracownikom przedsiębiorstw lasów państwowych - do których zakresu czynności należy ochrona lasów, gruntów rolnych, łowiectwa, rybołówstwa i wszelkiego innego mienia lasów państwowych, jak również ochrona przyrody, bez względu na to, czy ich stosunek służbowy ma charakter publiczno-prawny, czy też prywatno-prawny - służą przy wykonywaniu tych czynności wszelkie dotychczasowe uprawnienia funkcjonariuszów administracji lasów państwowych, wynikające ze szczególnych przepisów.
2.
Przy wykonywaniu czynności, o których mowa w ust. 1, pracownicy lasów państwowych powinni nosić mundur i odznaki według ustalonych form.

Minister Leśnictwa przekaże na rzecz przedsiębiorstw lasów państwowych majątek Skarbu Państwa w zakresie, wynikającym z czynności odpowiednich przedsiębiorstw. Przekazanie majątku nieruchomego w zarząd i użytkowanie, a ruchomego na własność przedsiębiorstw nastąpi protokolarnie.

1.
Za zobowiązania przedsiębiorstw lasów państwowych Skarb Państwa odpowiada do wysokości, znajdującego się w ich użytkowaniu i zarządzie majątku nieruchomego.
2.
Minister Leśnictwa określi w drodze rozporządzenia w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu szczegółowe zasady postępowania przy ustalaniu zakresu odpowiedzialności Skarbu Państwa.

W zakresie działania Ministra Leśnictwa, wynikającym ze szczególnych przepisów ustawowych, a nie objętym przepisami niniejszej ustawy, organy przedsiębiorstw lasów państwowych wykonują czynności:

a)
przewidziane w art. 23-25 dekretu z dnia 26 kwietnia 1948 r. o ochronie lasów nie stanowiących własności Państwa (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 165),
b)
wynikające z wykonania dekretu z dnia 12 grudnia 1944 r. o przejęciu niektórych lasów na własność Skarbu Państwa (Dz. U. R. P. Nr 15, poz. 82),
c)
przewidziane w art. 5 i 7 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 180),
d)
przewidziane dla organów administracji lasów państwowych w prawie łowieckim (Dz. U. R. P. z 1927 r. Nr 110, poz. 934 i z 1932 r. Nr 67, poz. 622),
e)
przewidziane w art. 8 ustawy z dnia 18 listopada 1948 r. o przejściu na własność Państwa niektórych lasów i innych gruntów samorządowych (Dz. U. R. P. Nr 57, poz. 456),
f)
przewidziane w art. 5 dekretu z dnia 5 lipca 1946 r. o Straży Leśnej (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 41, poz. 238 i z 1949 r. Nr 18, poz. 110),
10 Art. 26 uchylony przez art. IX pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Przepisy wprowadzające Kodeks pracy (Dz.U.74.24.142) z dniem 1 stycznia 1975 r.
11 Art. 27 uchylony przez art. IX pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Przepisy wprowadzające Kodeks pracy (Dz.U.74.24.142) z dniem 1 stycznia 1975 r.