Dział 1 - Państwowe gospodarstwo leśne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.63.494

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1989 r.

DZIAŁ I.

Przepisy ogólne.
1.
Państwowe lasy i grunty leśne wraz ze związanymi z nimi gospodarczo gruntami nieleśnymi oraz nieruchomościami i ruchomościami, służącymi do prowadzenia gospodarstwa leśnego (budowlami, urządzeniami technicznymi, transportowymi, komunikacyjnymi itp.), jak również zakładami przemysłu leśnego, stanowią państwowe gospodarstwo leśne.
2.
Do państwowego gospodarstwa leśnego wchodzą również w miarę gospodarczej celowości położone wśród lasów i gruntów leśnych enklawy państwowych gruntów nieleśnych (gruntów ornych, łąk, pastwisk, torfowisk i wód) oraz wrzynające się w lasy i grunty leśne półenklawy takich gruntów.
3.
Do państwowego gospodarstwa leśnego będą włączone stanowiące własność Państwa nieużytki, słabe grunty rolne oraz inne grunty, jeżeli ze względu na swoje położenie nie nadają się na cele specjalne (budowlane, przemysłowe, przebudowy ustroju rolnego, osadnicze itp.).

Grunty nieleśne, o których mowa w art. 1 ust. 1 i 2, będą wyłączone z państwowego gospodarstwa leśnego, jeżeli potrzeby uzasadniające włączenie przestaną istnieć lub będą mogły być zaspokojone bez takiego włączenia, albo gdy według uznania Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych władz przez niego upoważnionych grunty te okażą się potrzebne dla państwowego gospodarstwa rolnego lub spółdzielczo-produkcyjnego, a wyłączenie ich nie przyniesie istotnej szkody gospodarce leśnej.

Zalesienie gruntów nieleśnych, włączonych do państwowego gospodarstwa leśnego, może nastąpić na obszarach, nie objętych prawomocnym planem zagospodarowania przestrzennego - po uprzednim wyrażeniu zgody przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych i Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego. Zgoda taka nie jest jednak wymagana do zalesienia gruntów nieleśnych, których zwarta powierzchnia nie przekracza 5 ha.

(skreślony).

1.
Za lasy w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy uważa się grunty leśne wraz z drzewostanem.
2.
Za grunty leśne uważa się grunty:
a)
które w chwili wejścia w życie niniejszej ustawy znajdują się pod uprawą leśną,
b)
które w chwili wejścia w życie niniejszej ustawy z mocy poprzednio obowiązujących przepisów powinny znajdować się pod uprawą leśną, a na których do tego czasu nie została dokonana trwała zmiana uprawy leśnej na inny rodzaj użytkowania,
c)
które zostały przeznaczone pod uprawę leśną.
1.
Minister Leśnictwa sprawuje zwierzchnie kierownictwo, nadzór i kontrolę nad państwowym gospodarstwem leśnym.
2.
Administrację państwowego gospodarstwa leśnego wykonują:
a)
w zakresie czynności gospodarczo-leśnych, wymienionych w art. 21 niniejszej ustawy - przedsiębiorstwa lasów państwowych, posiadające własną osobowość prawną, utworzone i działające na podstawie niniejszej ustawy,
b)
w zakresie przerobu i zbytu oraz związanego z nimi transportu drewna i użytków ubocznych gospodarstwa leśnego - przedsiębiorstwa, utworzone przez Ministra Leśnictwa na podstawie i w trybie dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42).
1 Art. 4 skreślony przez art. 24 pkt 1 ustawy z dnia 26 października 1971 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz rekultywacji gruntów (Dz.U.71.27.249) z dniem 1 stycznia 1972 r.