Rozdział 6 - Regulamin przeprowadzania egzaminu sprawdzającego kwalifikacje kandydatów na doradców podatkowych - Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.1972 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2024 r.

Rozdział  6

Regulamin przeprowadzania egzaminu sprawdzającego kwalifikacje kandydatów na doradców podatkowych

§  22. 
1. 
Część pisemną egzaminu przeprowadza się w wydzielonej sali, w warunkach umożliwiających kandydatom samodzielną pracę.
2. 
Przed wejściem na salę egzaminacyjną kandydat jest obowiązany okazać dowód osobisty lub paszport.
3. 
Przed rozpoczęciem części pisemnej egzaminu kandydaci są informowani o:
1)
sposobie przeprowadzania egzaminu;
2)
przepisach porządkowych obowiązujących w trakcie egzaminu;
3)
zasadach dokonywania oceny udzielonych odpowiedzi;
4)
terminie ogłoszenia wyników egzaminu;
5)
czasie rozpoczęcia i zakończenia egzaminu.
4. 
Przed rozpoczęciem części pisemnej egzaminu kandydat powinien sprawdzić kompletność testu i zadania. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości kandydat powinien niezwłocznie powiadomić o tym przewodniczącego składu egzaminacyjnego.
5. 
Po zakończeniu egzaminu kandydat zwraca pracę egzaminacyjną, która jest oznaczana przez członka składu egzaminacyjnego kodem nadawanym na potrzeby oceny części pisemnej egzaminu.
§  23. 
1.  28
 Kandydat, który w trakcie egzaminu korzystał z cudzej pomocy, posługiwał się niedozwolonymi urządzeniami lub materiałami pomocniczymi, porozumiewał się z uczestnikami egzaminu lub w inny sposób zakłócał jego przebieg, może zostać wykluczony z egzaminu. Wykluczenie z egzaminu jest odnotowane w protokole z przebiegu egzaminu i jest równoznaczne z uzyskaniem negatywnego wyniku z części pisemnej egzaminu.
2. 
Podczas egzaminu kandydat może opuścić salę egzaminacyjną po uzyskaniu zgody członka składu egzaminacyjnego. Przed opuszczeniem sali kandydat przekazuje pracę egzaminacyjną członkowi składu egzaminacyjnego.
§  24. 
1. 
Część pisemna egzaminu polega na:
1)
rozwiązaniu testu składającego się ze 100 pytań obejmujących wszystkie dziedziny, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy;
2)
rozwiązaniu zadania polegającego na sporządzeniu projektu wystąpienia w imieniu klienta do organu podatkowego lub sądu.
2. 
Część testowa egzaminu trwa 100 minut, a rozwiązanie zadania 180 minut.
2a.  29
 W przypadku kandydata będącego osobą niepełnosprawną część testowa egzaminu może zostać wydłużona do 130 minut, a rozwiązanie zadania do 210 minut.
3. 
Rozwiązując zadanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, kandydat może korzystać wyłącznie z przepisów prawa ogłoszonych w dziennikach urzędowych lub zawartych w zbiorach przepisów bez komentarzy.
§  25. 
1. 
Część pisemna egzaminu na doradcę podatkowego dla osób wymienionych w art. 20 ust. 2 i 5 ustawy polega, z zastrzeżeniem ust. 2, na rozwiązaniu testu.
2. 
Dla biegłych rewidentów część pisemna egzaminu polega na:
1)
rozwiązaniu testu;
2)
rozwiązaniu zadania polegającego na sporządzeniu wystąpienia w imieniu klienta do organu podatkowego lub sądu.
§  26. 
1. 
Każde pytanie testowe oceniane jest w następujący sposób:
1)
odpowiedź prawidłowa - dwa punkty;
2)
odpowiedź nieprawidłowa - minus jeden punkt;
3)
brak odpowiedzi - zero punktów.
2.  30
 Rozwiązanie zadania oceniane jest w skali od 0 do 20 punktów. Oceny dokonuje się, biorąc pod uwagę w szczególności zachowanie wymogów formalnych dotyczących wystąpienia w imieniu klienta do organu podatkowego lub sądu, zastosowanie przepisów prawa i umiejętność ich interpretacji oraz poprawność zaproponowanego przez kandydata sposobu rozstrzygnięcia zagadnienia. Do oceny rozwiązania zadania sporządza się uzasadnienie.
3. 
Warunkiem zdania części pisemnej egzaminu jest uzyskanie co najmniej:
1)
80% maksymalnej liczby punktów za rozwiązanie testu oraz
2)
10 punktów za rozwiązanie zadania, o którym mowa w § 24 ust. 1 pkt 2.
4. 
Nie podlegają ocenie prace egzaminacyjne:
1)
zawierające elementy pozwalające na identyfikację autora pracy;
2)
niezawierające kompletnych arkuszy z testami egzaminacyjnymi oraz z zadaniami;
3)
rozwiązane w sposób nietrwały lub nieczytelny.
5. 
Prace niepodlegające ocenie, o których mowa w ust. 4, są traktowane na równi z pracami, których wynik był negatywny.
§  27. 
Z przebiegu części pisemnej egzaminu jest sporządzany protokół, który jest podpisywany przez wszystkich członków składu egzaminacyjnego. W protokole w szczególności wymienia się kandydatów zakwalifikowanych do egzaminu, podając ich imiona i nazwiska.
§  28. 
Wyniki części pisemnej egzaminu są ogłaszane, przy wykorzystaniu indywidualnego numeru kandydata, w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych, w terminie 14 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu.
§  29. 
1.  31
 W terminie 3 dni od dnia ogłoszenia wyników części pisemnej egzaminu kandydat może zwrócić się do sekretarza Komisji Egzaminacyjnej pisemnie lub drogą elektroniczną z wnioskiem o udostępnienie do wglądu pracy egzaminacyjnej.
2. 
Praca egzaminacyjna jest udostępniana w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych, w obecności jednego z członków Komisji Egzaminacyjnej, w terminie 10 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu.
§  30. 
1.  32
 Kandydat może wystąpić do przewodniczącego składu egzaminacyjnego z pisemnym wnioskiem o dokonanie ponownej oceny pracy, w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia wyników części pisemnej egzaminu. Wniosek o ponowną ocenę pracy egzaminacyjnej wymaga uzasadnienia.
2. 
Ponownej oceny pracy dokonuje się w terminie 21 dni od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa w ust. 1.
3. 
Przewodniczący składu egzaminacyjnego sporządza uzasadnienie ponownej oceny pracy egzaminacyjnej.
§  31. 
1. 
Część ustna egzaminu polega na udzieleniu odpowiedzi na pytania zamieszczone w wylosowanym zestawie pytań składającym się z dziesięciu pytań.
2. 
Zestaw zawiera pytania z co najmniej 6 dziedzin wskazanych w art. 20 ust. 1 ustawy, w tym z dziedzin określonych w art. 20 ust. 1 pkt 2, 4, 5 i 12 ustawy.
3. 
Przepisu ust. 2 nie stosuje się do osób wymienionych w art. 20 ust. 2 i 5 ustawy.
§  32. 
1. 
Skład egzaminacyjny ocenia odrębnie odpowiedź na każde pytanie, przyznając ilość punktów wyrażoną pełną liczbą w skali od 0 do 6 punktów za każdą odpowiedź. Punkty sumuje się łącznie za wszystkie odpowiedzi na pytania.
2. 
Warunkiem zdania części ustnej egzaminu jest uzyskanie co najmniej 70% maksymalnej liczby punktów.
3. 
Przepis § 27 stosuje się odpowiednio.
4. 
Wyniki części ustnej egzaminu ogłaszane są bezpośrednio po egzaminie.
28 § 23 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 24 listopada 2023 r. (Dz.U.2023.2607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2024 r.
29 § 24 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 24 listopada 2023 r. (Dz.U.2023.2607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2024 r.
30 § 26 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 24 listopada 2023 r. (Dz.U.2023.2607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2024 r.
31 § 29 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 21 rozporządzenia z dnia 24 listopada 2023 r. (Dz.U.2023.2607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2024 r.
32 § 30 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia z dnia 24 listopada 2023 r. (Dz.U.2023.2607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2024 r.