Rozdział 2 - Paczki żywnościowe. - Paczki żywnościowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.62.583

Akt utracił moc
Wersja od: 25 października 1934 r.

II.

Paczki żywnościowe.

§  3.
W paczkach żywnościowych można przesyłać wyłącznie artykuły spożywcze.
§  4.
Paczki żywnościowe będą przewożone przez pocztę najszybszemi połączeniami pocztowemi lądowemi i wodnemi.
§  5.
Paczki żywnościowe można nadawać we wszystkich urzędach i agencjach pocztowych, a nadto w ambulansach pocztowych, wskazanych przez właściwe Dyrekcje Poczt i Telegrafów.

W urzędach pocztowych upoważnionych przez Dyrekcje Poczt i Telegrafów do przyjmowania paczek w godzinach pozaurzędowych, za przyjęcie paczki żywnościowej w godzinach pozaurzędowych nie pobiera się dodatkowej opłaty.

§  6.
Paczki żywnościowe można odbierać w urzędach i agencjach pocztowych również poza godzinami urzędowemi, a z ambulansów pocztowych, bezpośrednio po nadejściu pociągu, stosownie do zarządzeń Dyrekcji Poczt i Telegrafów.

Przy odbiorze paczek żywnościowych na dworcu kolejowym bezpośrednio po nadejściu pociągu, odbiorca musi wykazać się zaświadczeniem oddawczego urzędu pocztowego, stwierdzającem upoważnienie do odbioru tych paczek.

Paczki żywnościowe obciążone pobraniem można odbierać tylko w urzędach i agencjach pocztowych.

§  7.
Opakowanie paczek żywnościowych musi odpowiadać przepisom § 42 ordynacji pocztowej. Przy opakowaniu paczek żywnościowych należy mieć na uwadze naturalne właściwości wysyłanych artykułów spożywczych oraz porę roku, w której artykuły te są przesyłane.
§  8.
Paczki żywnościowe nie mogą być wysyłane jako paczki z podaną wartością lub jako paczki ochronne.
§  9.
Na paczce żywnościowej i na adresie pomocniczym należy umieścić napis: "Paczka żywnościowa".
§  10. 1
Waga paczek żywnościowych nie może przewyższać norm, podanych w taryfie pocztowej.
§  11.
Na jeden adres pomocniczy można nadawać najwyżej pięć paczek żywnościowych bez pobrania, jeżeli paczki nadawane pochodzą od jednego nadawcy i adresowane są do tego samego odbiorcy.
§  12. 2
1)
Nadawca paczki żywnościowej z zawartością, ulegającą zepsuciu może zarządzić, aby na wypadek jej niedoręczalności;
a)
zwrócono paczkę natychmiast,
b)
doręczono paczkę innej osobie w tem samem miejscu przeznaczenia za ściągnięciem lub bez ściągnięcia pobrania,
c)
sprzedano paczkę na jego rachunek; może on również
d)
zrzec się paczki na rzecz poczty

W wypadku wydania zarządzenia pod b) nadawca może wydać jako drugie zarządzenie, jedno z wymienionych pod a) lub c).

2)
Paczki żywnościowe z zawartością ulegającą zepsuciu, co do których nadawca nie wydał zarządzeń, przewidzianych w pkt. 1 niniejszego paragrafu, w razie niedoręczalności adresatowi sprzedaje się w drodze przetargu na ryzyko i rachunek nadawcy.
3)
Jeżeli zostanie stwierdzone, że zawartość paczki żywnościowej jest już zepsuta, wówczas, bez względu na zarządzenie nadawcy, zawartość paczki niszczy się komisyjnie
1 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 13 października 1934 r. (Dz.U.34.92.829) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 1934 r.
2 § 12 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 marca 1934 r. (Dz.U.34.34.314) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 kwietnia 1934 r.