Oznaki urzędów i organów pomocniczych i wykonawczych w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.74.601

Akt utracił moc
Wersja od: 24 sierpnia 1931 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI W POROZUMIENIU Z PREZESEM RADY MINISTRÓW ORAZ MINISTREM WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 11 lipca 1931 r.
w sprawie oznak urzędów i organów pomocniczych i wykonawczych w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości.

Na podstawie §§ 4 i 8 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 marca 1930 r. w sprawie oznak władz, urzędów, zakładów, instytucyj i przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr. 28, poz. 245) zarządza się co następuje:
Oznaką na budynku, w którym mieści się urząd lub znajduje się lokal urzędowy organów pomocniczych i wykonawczych w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości - nie objętych ustępem drugim § 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 marca 1930 r. w sprawie oznak władz, urzędów, zakładów, instytucyj i przedsiębiorstw państwowych - jest tablica z herbem państwowym i napisem, odpowiadającym nazwie urzędu albo organu pomocniczego lub wykonawczego.
Tablica ma kształt prostokąta ustawionego pionowo, o białem tle, dookoła którego - w odległości 5 mm od brzegu tablicy - znajduje się obwódka czerwona, barwy cynobru, szerokości 5 mm.

W górnej części tablicy - w odległości 15 mm od obwódki - umieszczony jest herb państwowy, przyczem tarcza herbu ma 75 mm wysokości a 65 mm szerokości (wzór Nr. 1).

Poniżej herbu państwowego - w odległości 10 mm od dolnego końca tarczy - umieszczony jest napis, wykonany w kolorze czarnym.

Wymiary tablicy zależą od wielkości liter i długości napisu.

Jeżeli napis składa się z dwóch lub więcej wyrazów, wówczas poszczególne wyrazy mają być umieszczone pod sobą, wyjąwszy wypadek, jeżeli napis składa się z wyrazów znaczenia istotnego i znaczenia wtórnego (np. pisarz hipoteczny przy sądzie grodzkim); w tym bowiem wypadku zasada powyższa ma bezwzględne zastosowanie tylko do wyrazów znaczenia istotnego (pisarz hipoteczny).

Wyrazy znaczenia wtórnego mogą być dzielone.

Wysokość liter wyrazów napisu, mających znaczenie istotne, wynosi: 6 cm (I wielkość) lub 3 cm (II wielkość); wyrazy znaczenia wtórnego wykonane są literami o połowę mniejszemi od liter wyrazów znaczenia istotnego.

Typ liter napisu podają wzory Nr. 4 i 2, a układ napisu - wzór Nr. 3.

Odstępy miedzy poszczególnemi wierszami istotnej części napisu, jak również odstępy między istotną częścią napisu a częścią napisu wtórnego znaczenia wynoszą 10 mm, zaś odstępy między wierszami części napisu wtórnego znaczenia wynoszą 5 mm.

Odstęp pomiędzy napisem a obwódką na dolnym boku prostokąta wynosi 15 mm.

W tekście napisu nie zamieszcza się nazwy miejscowości, w której urząd albo organ pomocniczy lub wykonawczy ma swoją siedzibę, a również nie wskazuje się siedziby sądu, przy którym dany organ pomocniczy lub wykonawczy jest ustanowiony, z wyjątkiem wypadków, w których, siedziba danego organu jest inna, niż siedziba sądu, przy którym jest on ustanowiony.

Jeżeli lokal urzędu albo organu pomocniczego lub wykonawczego z działu Ministerstwa Sprawiedliwości mieści się w budynku, nad którego wejściem jest już umieszczona tablica z herbem państwowym, wówczas na tablicach ustalonych niniejszem rozporządzeniem nie umieszcza się herbu państwowego.

Używanie oznak odmiennych od określonych w § 1 i 2 - jeżeli przemawiają za tem właściwości architektoniczne danego gmachu - dopuszczalne jest na mocy decyzji Ministra Sprawiedliwości, wydanej w porozumieniu z Ministrem Wyznań Religijnych i oświecenia Publicznego.
Z pośród urzędów i organów pomocniczych i wykonawczych w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości używają:
1)
oznak z napisem I wielkości:
a)
Komisja Kodyfikacyjna - z napisem "Komisja Kodyfikacyjna",
b)
izby notarjalne na obszarze sądów apelacyjnych w Krakowie i we Lwowie, tudzież sądu okręgowego w Cieszynie - z napisem "Izba Notarjalna";
2)
oznak z napisem II wielkości:
a)
notarjusze - z napisem "Notarjusz ......" (imię wzgl. tylko pierwsza lub dwie pierwsze litery imienia i nazwisko),
b)
pisarze hipoteczni przy sądach grodzkich na obszarze sądów apelacyjnych w Lublinie, Warszawie i Wilnie - z napisem "Pisarz Hipoteczny przy sądzie grodzkim",
c)
komornicy sądów grodzkich na obszarze sądów apelacyjnych w Lublinie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wilnie i sądu okręgowego w Katowicach - z napisem "Komornik sądu grodzkiego rewir ......", albo "Komornik sądu grodzkiego do spraw ......",
d)
komisarze do prostowania ksiąg gruntowych na obszarze podanym w punkcie 1 b) - z napisem "Komisarz do prostowania ksiąg gruntowych",
e)
urzędy rozjemcze do spraw najmu - z napisem "Urząd Rozjemczy do spraw najmu",
f)
Instytut Ekspertyz Sądowych - z napisem "Instytut Ekspertyz Sądowych".
Pisarze hipoteczni przy sądach grodzkich, notarjusze, komornicy sądów grodzkich i komisarze do prostowania ksiąg gruntowych, urzędujący w budynku sądowym, nie umieszczają na nim przysługujących im oznak.
Tłumacze przysięgli mogą używać oznaki na budynku, w którym znajduje się ich lokal urzędowy, a w takim razie oznaka ma odpowiadać warunkom podanym w §§ 1 i 2 z tem, że na przysługującej im oznace nie zamieszcza się herbu państwowego.

Napis na oznakach przysługujących tłumaczom przysięgłym opiewa: "Tłumacz przysięgły języka ......" lub "Tłumacz przysięgły języków ......".

Używanie w tekście napisów podanych w §§ 5 i 7 skróconych nazw urzędów i organów pomocniczych i wykonawczych - ze względu na długość tych nazw - jest dopuszczalne na mocy decyzji właściwego prezesa sądu okręgowego.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Równocześnie tracą moc obowiązującą wszelkie odmienne przepisy wydane w tym przedmiocie, w szczególności § 8 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 grudnia 1928 r. w sprawie komorników w sądach grodzkich (Dz. U. R. P. Nr. 104, poz. 942).

Urzędy i organa pomocnicze i wykonawcze w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości, wymienione w §§ 5 i 7, mogą jednakże jeszcze przez okres dwuletni - licząc od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia - używać oznak dotychczasowych.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIKI

WZÓR Nr. 1.

grafika

Wzory kolorów według wzoru Nr. 1 zał. do rozp. Dz. U. R. P. z r. 1927 Nr. 115, poz. 980.

WZÓR Nr. 2.

grafika

WZÓR Nr. 3.

grafika

WZÓR Nr. 4.

grafika