Oznaki stopni służbowych oraz oznaki pełnienia służby policji województwa śląskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.94.661

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1936 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 14 grudnia 1936 r.
w sprawie oznak stopni służbowych oraz oznak pełnienia służby policji województwa śląskiego.

Na podstawie art. 29 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. o służbie w policji województwa śląskiego (Dz. U. R. P. Nr 86, poz. 662) zarządzam co następuje:
Oznaki stopni służbowych oficerów i szeregowych policji województwa śląskiego oraz oznaka pełnienia służby szeregowych policji województwa śląskiego powinny odpowiadać przepisom i wzorom, podanym w rozporządzeniu niniejszym.
(1)
Jako oznaki stopni służbowych szeregowych ustala się na naramiennikach - biały, 1 cm szeroki galon taśmowy, z krawężnymi po 1 mm szerokimi wypustkami barwy niebieskiej (chabrowej) i na czapce - biały, haftowany, 5 mm szeroki galonik na podkładce o 1 mm szerszej i dłuższej od niego, sukna barwy niebieskiej (chabrowej).
(2)
Poszczególne stopnie służbowe szeregowych oznacza się na naramiennikach, jak następuje:
a)
posterunkowy - dwa galony poprzeczne, z których jeden w odległości 1 cm od wszycia naramiennika do rękawa, drugi w odległości 5 mm od pierwszego (tablica I wzór Nr 1)
b)
starszy posterunkowy - trzy galony poprzeczne, z których pierwszy dolny jak u posterunkowego, następne w odległości 5 mm od siebie (tablica I wzór Nr 2),
c)
przodownik - galon wzdłuż brzegów naramiennika, z wyjątkiem dolnego brzegu wszytego do rękawa (tablica I wzór Nr 3),
d)
starszy przodownik - galon jak u przodownika, ponadto galon przez środek, wzdłuż naramiennika (tablica I wzór Nr 4).
(3)
Na czapce stopnie służbowe szeregowych oznacza się w sposób następujący:
a)
posterunkowy - dwa galoniki po 3 cm długie, umieszczone w odległości 2 mm jeden nad drugim w układzie poziomym na otoku czapki z przodu, symetrycznie do orzełka i tak, ażeby podpinka ich nie zasłaniała (tablica II wzór Nr 1),
b)
starszy posterunkowy - trzy galoniki takiej samej długości, w tym samym miejscu i w ten sam sposób umieszczone, jak u posterunkowego (tablica II wzór Nr 2),
c)
przodownik - jeden galonik w kształcie 45º kąta, o ramionach po 2,5 cm długich, umieszczonego wierzchołkiem w dół na otoku czapki z przodu, symetrycznie do orzełka i tak, ażeby podpinka go nie zasłaniała (tablica III wzór Nr 1),
d)
starszy przodownik - jeden galonik w kształcie kąta i w ten sam sposób umieszczony jak u przodownika, ponadto wewnątrz drugi galonik w kształcie kąta w odległości 2 mm od pierwszego (tablica III wzór Nr 2).
(4)
Ramiona kątów galonikowych na czapce u przodownika i starszego przodownika ścięte ukośnie - równolegle do górnej krawędzi otoka czapki,
(5)
Na galonach naramienników szeregowych umieszcza się złote metalowe orzełki śląskie w wymiarze 29 X 26 mm, grubości 1 mm, zaopatrzone w śrubkę z nakrętką dla przymocowania.
(6)
Na przedniej części kołnierza kurtki, pośrodku jego szerokości i po obu stronach zapięcia naszyte patki (parole) z sukna barwy niebieskiej (chabrowej), 3,5 cm szerokie i 9 cm długie w linii środkowej, wycięte w tylnym końcu w formie łukowo wciętego zęba o 2 cm długiej cięciwie łuku; w odległości 2,5 cm od wierzchołka ścięcia patki, pośrodku jej szerokości, płasko wszyty mały guzik mundurowy; patki po brzegach wokoło stebnowane nicią barwy niebieskiej (chabrowej) (tablica IV wzór Nr 1); na kołnierzu płaszcza patki z sukna barwy niebieskiej (chabrowej), w ten sam sposób umieszczone, takiej samej szerokości, 11 cm długie, z płasko wszytym dużym guzikiem mundurowym w odległości 3 cm od wierzchołka ścięcia patki (tablica IV wzór Nr 3). U szeregowych oddziałów konnych na kołnierzu kurtki i bluzy letniej w tych samych miejscach, takiej samej wielkości i barwy patki, wycięte w tylnym końcu w formie proporczyków, bez guzików, o 2,5 cm długim każdym brzegu wcięcia do środka i przestebnowane, prócz brzegów wokoło, przez, środek wzdłuż (tablica IV wzór Nr 2); na kołnierzu płaszcza patki z sukna barwy niebieskiej (chabrowej) w ten sam sposób umieszczone, takiej samej szerokości, 11 cm długie, i o takim samym wcięciu do środka, bez guzików (tablica IV wzór Nr 4).
(7)
Szeregowi, posiadający wykształcenie średnie albo wyższe lub będący oficerami rezerwy, noszą brzegi naramienników kurtek i płaszczy, oprócz brzegów dolnych, obszyte sznurkiem 3 mm grubości, kręconym z dwóch żyłek: błękitnej (chabrowej) i białej (tablica I wzór Nr 5).
(8)
Szeregowi, władający obcymi językami, noszą na lewym rękawie kurtek i płaszczy czarną przepaskę z wyhaftowanym na niej czworobokiem o rozmiarach 39 X 39 mm, wewnątrz którego ułożone poziomo barwy danego państwa. Nad czworobokiem po środku jego górnej krawędzi poziomej, w odległości 5 mm umieszczona biała 10 mm wysoka haftowana litera łacińska, początkowa nazwy danego państwa.
(1)
Jako oznakę pełnienia służby ustala się dla szeregowych policji województwa śląskiego służbowy znaczek ewidencyjny, noszony na prawym boku kurtki lub płaszcza, pośrodku szerokości i wysokości prawej kieszeni kurtki, a na płaszczu - w odpowiednim do tej kieszeni miejscu.
(2)
Opis służbowego znaczka ewidencyjnego: tarcia z białego metalu matowego 0,5 cm średnicy i 7 mm wypukłości, z gładko wykonaną krawędzią, zakończoną w 4 miejscach (w układzie krzyżowym) tarczkami w kształcie półkoli; na przedniej stronie tarczy wokoło brzegu 1 mm obwódka, a w odległości 5 mm od niej dwie obwódki po 1,5 mm, z których wewnętrzna (mniejsza) tworzy koło o średnicy 32 mm; między krawężną a następną obwódką tarczy ornamentacja tłoczona na zewnątrz w kształcie wiązanych łuków, na oksydowanej płaszczyźnie, a wewnątrz środkowego koła tłoczone na zewnątrz, oksydowana 2 cm wysokie numery ewidencyjne. Na tylnej stronie tarczy umocowany płaski sprężynowy zaczep, za pomocą którego przypina się znaczek do kurtki lub płaszcza przez założenie na dwie przyszyte jedna nad drugą poprzeczki z sukna barwy munduru (tablica IV wzór Nr 5).
(3)
Szeregowi policji województwa śląskiego, mający stały przydział do służby śledczej, noszą pomocniczy znaczek legitymacyjny - w sposób niewidoczny, okazywany tylko w wypadkach potrzeby.
(4)
Opis pomocniczego znaczka i legitymacyjnego: kształt medalu o średnicy 50 mm i 3 mm grubości z uszkiem u góry; prawa strona z gładkim obrzeżem, nieco wzniesionym ponad tło, wokoło wieniec stylizowany, wewnątrz którego pośrodku godła państwowe; lewa strona z gładkim obrzeżem, nieco wzniesionym ponad tło, w otoku napis "Policja Województwa Śląskiego", pośrodku tarczka z numerem ewidencyjnym; nad numerem napis '"Służba", pod numerem napis "Śledcza". Litery napisów wypukłe, numery wklęsłe (tablica IX wzór Nr 1).
(1)
Jako oznaki stopni służbowych oficerów ustala się na naramiennikach srebrne matowe, 5 mm szerokie galoniki poprzeczne haftowane (od nadkomisarza wzwyż) oraz srebrne matowe, czteroramienne gwiazdki haftowane o 16 mm rozpiętości ramion; gwiazdka składa się ze środkowego kółeczka od którego w układzie krzyżowym rozchodzą się ramiona kształtu wrzecionowatego, a między nimi łuki tworzące wierzchołkami linię wklęsłą, spływającą ku wierzchołkom ramion do połowy ich wysokości; na czapce srebrny 5 mm szeroki galon - sznurek z wgłębieniem pośrodku wzdłuż, gwiazdki - takie same jak na naramiennikach i podpinka skórzana, 1,5 cm szeroka, zapinana na metalową sprzączkę i dwie nasuwki (tablica V, VI, VII i VIII).
(2)
Poszczególne stopnie służbowe oficerów oznacza się na naramiennikach jak następuje:
a)
aspirant - jedna gwiazdka (tablica V wzór Nr 1),
b)
podkomisarz - dwie gwiazdki (tablica V wzór Nr 2),
c)
komisarz - trzy gwiazdki (tablica V wzór Nr 3),
d)
nadkomisarz - dwa galoniki poprzeczne, z których jeden w odległości 1 cm od wszycia naramiennika do rękawa, drugi w odległości 5 mm od pierwszego oraz 1 gwiazdka (tablica V wzór Nr 4),
e)
podinspektor - dwa galoniki poprzeczne jak u nadkomisarza i 2 gwiazdki (tablica V wzór Nr 5),
f)
inspektor - dwa galoniki poprzeczne jak u nadkomisarza i 3 gwiazdki (tablica V wzór Nr 6).
(3)
Na czapce oznacza się stopnie służbowe oficerów w sposób następujący:
a)
aspirant - 1 galon-sznurek dokoła górnego szwu otoka, oraz 1 gwiazdka na przodzie otoka, między orzełkiem a podpinką (tablica VI wzór Nr 1),
b)
podkomisarz - jeden galon-sznurek jak u aspiranta i 2 gwiazdki (tablica VI wzór Nr 2),
c)
komisarz - jeden galon-sznurek jak u aspiranta i 3 gwiazdki (tablica VII wzór Nr 1) i
d)
nadkomisarz - dwa galony-sznurki, z których górny jak u aspiranta, drugi 5 mm poniżej oraz 1 gwiazdka (tablica VII wzór Nr 2),
e)
podinspektor - dwa galony-sznurki jak u nadkomisarza oraz 2 gwiazdki (tablica VIII wzór Nr 1),
f)
inspektor - dwa galony-sznurki jak u nadkomisarza oraz 3 gwiazdki (tablica VIII wzór Nr 2).
(4)
Na naramiennikach (bezpośrednio lub na galonikach poprzecznych od nadkomisarza wzwyż) oficerów umieszcza się złote haftowane orzełki śląskie o wymiarze 29 X 26 mm (tablica V wzór Nr 1 - 6).
(5)
Gwiazdki umieszcza się na naramiennikach w odległości 1 - 1,5 cm od górnej linii orzełka i w odległości nie mniejszej jak 3 mm od siebie (między ramionami); przy gwiazdkach na czapce podstawą ich rozmieszczenia jest linia środkowa orzełka (symetrycznie do niego), przy odległości nie większej jak 1 cm od siebie (między ramionami).
(6)
Na kołnierzu frencha i płaszcza oficerów pieszych i oddziałów konnych patki z sukna barwy niebieskiej (chabrowej) takiej samej wielkości, wykonania i w ten sam sposób umieszczone jak u szeregowych pieszych i oddziałów konnych (tablica IV wzór Nr 1, 2, 3 i 4).
(7)
Oficerowie policji województwa śląskiego, mający stały przydział do służby śledczej, noszą pomocniczy znaczek legitymacyjny, taki sam i w ten sam sposób jak szeregowi policji województwa śląskiego, mający stały przydział do służby śledczej.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Wojewodzie Śląskiemu.
(1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1937 roku.
(2)
Równocześnie uchyla się dotychczasowe przepisy, dotyczące oznak stopni służbowych oficerów i szeregowych policji województwa śląskiego oraz oznak pełnienia służby i numerów ewidencyjnych szeregowych policji województwa śląskiego.