§ 7. - Oznaczanie wyrobów znakami skarbowymi akcyzy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.145.1406

Akt utracił moc
Wersja od: 21 sierpnia 2003 r.
§  7.
1.
Podatnik prowadzi ewidencję wydanych, zużytych, uszkodzonych, utraconych, zwróconych oraz zniszczonych banderol, według wzoru stanowiącego załącznik nr 9 do rozporządzenia.
2.
Ewidencja banderol jest prowadzona liczbowo, odrębnie dla każdego rodzaju banderol. Każda strona ewidencji jest parafowana przez podatnika oraz jest zabezpieczona urzędowo pieczęcią właściwego naczelnika urzędu celnego wykonującego zadania w zakresie podatku akcyzowego w obrocie krajowym.
3.
Podatnik wykazuje na bieżąco wydane mu banderole oraz ich zużycie, utratę, zniszczenie i uszkodzenie. Dokonywanie zapisów następuje w dniu wystąpienia zdarzeń uzasadniających dokonanie stosownych wpisów do ewidencji lub najpóźniej w dniu ujawnienia tych zdarzeń.
4.
Podatnik co miesiąc dokonuje podsumowania wydanych, zużytych, uszkodzonych, zwróconych, utraconych i zniszczonych banderol, w rachunku narastającym. Stan na koniec roku podatkowego przenosi się do ewidencji na rok następny jako stan początkowy.
5.
Wydaniem, zgodnie z ewidencją, jest także otrzymanie na podstawie upoważnień właściwych w sprawach znaków akcyzy naczelników urzędów celnych nowych banderol za zwrócone banderole, niewykorzystane i nieuszkodzone lub za banderole utracone, zniszczone lub uszkodzone w ramach dopuszczalnych norm strat w procesie oznaczania wyrobów banderolami.
6.
Podatnik będący importerem wyrobów akcyzowych podlegających obowiązkowi oznaczania jest obowiązany do uzyskania od producenta zagranicznego rozliczenia z przekazanych mu banderol, z podaniem rodzaju (serii, roku wytworzenia, numeru ewidencyjnego) i ilości banderol zużytych do oznaczania, utraconych, zniszczonych lub uszkodzonych oraz niewykorzystanych, niezwłocznie po otrzymaniu wyrobów, nie później jednak niż w terminie trzech miesięcy od wydania producentowi zagranicznemu banderol.