Rozdział 5 - Zmiany w przepisach, przepisy przejściowe i przepis końcowy - Osłony socjalne dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1737

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 sierpnia 2023 r.

Rozdział  5

Zmiany w przepisach, przepisy przejściowe i przepis końcowy

W ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 735, 1429 i 1723) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 79 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Przepisy ust. 1 i ust. 2 pkt 2 i 3 stosuje się odpowiednio do okresu pobierania świadczeń socjalnych przysługujących na urlopie energetycznym lub urlopie górniczym, górniczych zasiłków socjalnych, okresu uprawnienia do świadczenia górniczego lub okresu pobierania stypendium na przekwalifikowanie, określonych w odrębnych przepisach.";

2)
w art. 104 w ust. 1 w pkt 1 lit. f otrzymuje brzmienie:

"f) otrzymujące świadczenie socjalne przysługujące na urlopie energetycznym lub urlopie górniczym, świadczenie górnicze lub górniczy zasiłek socjalny lub wynagrodzenie przysługujące w okresie świadczenia górniczego, stypendium na przekwalifikowanie lub kontraktu szkoleniowego - przewidziane w odrębnych przepisach, ".

1. 
Prawo do udzielenia urlopu energetycznego lub urlopu górniczego wygasa z dniem 31 grudnia 2049 r.
2. 
Jeżeli dzień zakończenia urlopu energetycznego lub urlopu górniczego udzielonego na podstawie ustawy do dnia 31 grudnia 2049 r. przypada po tym dniu, urlop jest kontynuowany według dotychczasowych zasad.
3. 
Rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron, o którym mowa w art. 14 ust. 2, następuje nie później niż do dnia 31 grudnia 2049 r.

Podmiot, o którym mowa w art. 3, informuje Zakład, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy, o wszystkich jednostkach będących pracodawcą w ramach struktur organizacyjnych tego podmiotu.

1. 
Zarządca rozliczeń, w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie ustawy, tworzy rejestr, o którym mowa w art. 17 ust. 1, oraz przygotowuje i udostępnia podmiotom, o których mowa w art. 3, narzędzia informatyczne niezbędne do rejestracji i wymiany danych na potrzeby prowadzenia tego rejestru.
2. 
W terminie 90 dni od dnia wejścia w życie ustawy podmiot, o którym mowa w art. 3, jest obowiązany do:
1)
zarejestrowania się w rejestrze, o którym mowa w art. 17 ust. 1;
2)
przekazania do rejestru, o którym mowa w art. 17 ust. 1, informacji o strukturze zatrudnienia oraz o liczbie pracowni ków zatrudnionych na dzień wejścia w życie ustawy w tym podmiocie.

W roku 2024 kwotę dotacji celowej, o której mowa w art. 18 ust. 2, powiększa się o kwotę 3 215 310 zł przeznaczoną na finansowanie wydatków związanych z dostosowaniem przez Zakład systemu informatycznego do obsługi zadań Zakładu, o których mowa w ustawie.

1. 
Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na realizację zadań wynikających z ustawy na lata 2023-2033 wynosi 1 272 765 310 zł.
2. 
Limit wydatków, o którym mowa w ust. 1, w poszczególnych latach określa corocznie ustawa budżetowa.
3. 
Minister właściwy do spraw aktywów państwowych monitoruje wykorzystanie limitu wydatków, o którym mowa w ust. 1, i wykorzystanie limitów wydatków, o których mowa w ust. 2, oraz wdraża mechanizmy korygujące, o których mowa w ust. 4.
4. 
W przypadku przekroczenia lub zagrożenia przekroczenia przyjętego na dany rok budżetowy maksymalnego limitu wydatków określonego w ust. 1 i 2 na dany rok oraz w przypadku, gdy wielkość wydatków po pierwszym półroczu danego roku budżetowego wyniesie więcej niż 80% limitu wydatków przewidzianych na dany rok, minister właściwy do spraw aktywów państwowych stosuje mechanizm korygujący polegający na podjęciu działań mających na celu ograniczenie kosztów realizacji zadań określonych w ustawie.

Do dnia wydania pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w ustawie z rynkiem wewnętrznym albo decyzji stwierdzającej, że środek ten nie stanowi pomocy publicznej, nie przyznaje się prawa do urlopu energetycznego, urlopu górniczego oraz jednorazowej odprawy pieniężnej.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem:

1)
art. 10 ust. 1 i 2 oraz art. 11, które wchodzą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia;
2)
art. 18 ust. 2, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.