Rozdział 4 - Źródła finansowania - Osłony socjalne dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1737

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 sierpnia 2023 r.

Rozdział  4

Źródła finansowania

1. 
Świadczenia socjalne, w tym składki na ubezpieczenia społeczne, oraz jednorazowe odprawy pieniężne są finansowane z dotacji i wypłacane przez podmioty, o których mowa w art. 3.
2. 
Na finansowanie realizacji zadań określonych w ustawie Zakład otrzymuje dotacje celowe z budżetu państwa. Wysokość dotacji celowej wynosi 0,1% kwoty dotacji, o której mowa w ust. 1.
3. 
Koszty realizacji zadań wynikających z ustawy wykonywanych przez zarządcę rozliczeń są pokrywane ze środków, z których zarządca rozliczeń pokrywa koszty działalności prowadzonej na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej, a w przypadku braku tych środków z dotacji udzielonej zarządcy rozliczeń przez ministra właściwego do spraw aktywów państwowych.
4. 
Dysponentem środków przeznaczonych na wypłatę świadczeń socjalnych i jednorazowych odpraw pieniężnych wypłacanych pracownikom, a także na finansowanie zadań realizowanych przez zarządcę rozliczeń i dotacji celowych udzielanych Zakładowi jest minister właściwy do spraw aktywów państwowych.
5. 
Podstawą przyznania środków przeznaczonych na wypłatę świadczeń socjalnych i jednorazowych odpraw pieniężnych wypłacanych pracownikom jest umowa zawarta między ministrem właściwym do spraw aktywów państwowych a podmiotem, o którym mowa w art. 3.
6. 
Podstawą realizacji zadań, o których mowa w art. 16 ust. 1, jest umowa zawarta między ministrem właściwym do spraw aktywów państwowych a zarządcą rozliczeń, określająca w szczególności:
1)
tryb i terminy weryfikacji wniosków o dotację składanych przez podmioty, o których mowa w art. 3;
2)
zasady współpracy w ramach planowania i monitorowania środków na wypłaty dotacji.
7. 
Środki przyznane na podstawie umów, o których mowa w ust. 5 i 6, wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem lub niewykorzystane podlegają zwrotowi na rachunek wskazany przez ministra właściwego do spraw aktywów państwowych.
8. 
Minister właściwy do spraw aktywów państwowych nadzoruje wykorzystanie dotacji w oparciu o planowaną wartość przyznanych dotacji na koniec każdego roku kalendarzowego oraz wartość wydatków zrealizowanych na koniec każdego roku kalendarzowego.
9. 
W zakresie nieuregulowanym w ustawie do udzielania i rozliczania dotacji stosuje się przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270, 1273, 1407, 1429, 1641 i 1693).

Wypłata:

1)
świadczeń socjalnych następuje nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2053 r.;
2)
jednorazowych odpraw pieniężnych następuje nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2049 r.
1. 
System wypłat świadczeń socjalnych oraz jednorazowych odpraw pieniężnych wynikający z ustawy stanowi pomoc publiczną w rozumieniu art. 107 ust. 3 lit. b Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i podlega notyfikacji do Komisji Europejskiej.
2. 
Minister właściwy do spraw aktywów państwowych jest właściwy w zakresie pomocy publicznej udzielonej na podstawie ustawy w formie dotacji, w tym do dochodzenia zwrotu kwoty stanowiącej równowartość udzielonej pomocy publicznej wraz z odsetkami, w przypadku obowiązku zwrotu pomocy, oraz jego egzekwowania.

Minister właściwy do spraw aktywów państwowych określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki, tryb i sposób przyznawania i rozliczania dotacji, a także szczegółowy zakres danych i informacji ujętych we wniosku o dotację, mając na uwadze konieczność zapewnienia sprawności wypłacania świadczeń socjalnych oraz jednorazowych odpraw pieniężnych, na finansowanie których będzie przyznana dotacja.