Art. 9. - [Dobrowolność skorzystania z urlopu energetycznego lub z urlopu górniczego; warunki przyznania urlopu energetycznego lub urlopu górniczego] - Osłony socjalne dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1737

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 sierpnia 2023 r.
Art.  9.  [Dobrowolność skorzystania z urlopu energetycznego lub z urlopu górniczego; warunki przyznania urlopu energetycznego lub urlopu górniczego]
1. 
Skorzystanie z urlopu energetycznego lub z urlopu górniczego jest dobrowolne.
2. 
Pracownik traci prawo do korzystania z urlopu energetycznego lub z urlopu górniczego z dniem nabycia prawa do emerytury.
3. 
Urlop energetyczny lub urlop górniczy mogą być przyznane pod warunkiem:
1)
rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy, przed przyznaniem tego urlopu, na mocy porozumienia stron, o którym mowa w art. 1 ust. 1 lub art. 10 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych, z dniem zakończenia tego urlopu oraz
2)
wykorzystania w całości urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi na dzień rozpoczęcia urlopu energetycznego lub urlopu górniczego.
4. 
W okresie korzystania z urlopu energetycznego lub z urlopu górniczego pracownikowi nie przysługuje urlop wypoczynkowy ani innego rodzaju dni wolne od pracy przewidziane w przepisach prawa lub zakładowych źródłach prawa pracy.
5. 
Pracownik korzystający z urlopu energetycznego lub z urlopu górniczego traci to uprawnienie, jeżeli w czasie korzystania z niego:
1)
podjął pracę zarobkową na podstawie stosunku pracy, umowy cywilnoprawnej, w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej lub na innej podstawie w podmiocie, o którym mowa w art. 3, lub w podmiocie świadczącym usługi na rzecz podmiotu, o którym mowa w art. 3;
2)
nabył uprawnienia emerytalne.