Rozdział 5 - Kontrolne badania lekarskie inwalidów - Orzekanie o inwalidztwie funkcjonariuszy oraz emerytów i rencistów Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.214.1574

Akt utracił moc
Wersja od: 16 listopada 2007 r.

Rozdział  5

Kontrolne badania lekarskie inwalidów

§  23.
1.
Wojewódzka komisja lekarska wyznacza termin pierwszego kontrolnego badania lekarskiego inwalidy po upływie trzech lat od dnia wydania orzeczenia o inwalidztwie, a następne kontrolne badania lekarskie nie rzadziej niż co 5 lat.
2.
Wojewódzka komisja lekarska może wyznaczyć termin kontrolnego badania lekarskiego inwalidy w okresie wcześniejszym, jeżeli zachodzi przypuszczenie, że, według wiedzy medycznej, ustalona w orzeczeniu grupa inwalidztwa może ulec zmianie przed upływem terminów, o których mowa w ust. 1.
3.
Wojewódzka komisja lekarska może orzec, że kontrolne badanie lekarskie inwalidy jest zbędne lub wyznaczyć inny termin tego badania niż określony w ust. 1, jeżeli, według wiedzy medycznej, przebieg choroby powodującej inwalidztwo wskazuje, że zmiana grupy inwalidztwa ustalona w orzeczeniu nie nastąpi lub może nastąpić w terminie późniejszym.
§  24.
Wojewódzka komisja lekarska wyznacza inny termin kontrolnego badania lekarskiego inwalidy, na jego pisemny wniosek o ponowne ustalenie grupy inwalidztwa, jeżeli lekarz prowadzący leczenie inwalidy wydał zaświadczenie stwierdzające istotne pogorszenie lub polepszenie jego stanu zdrowia. Wniosek wraz z zaświadczeniem składa się do właściwego organu kierującego.
§  25.
1.
Wojewódzka komisja lekarska podczas kontrolnego badania lekarskiego inwalidy dokonuje oceny jego stanu zdrowia. Przepisy § 6 i § 10 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
2.
W uzasadnionych przypadkach, w szczególności gdy inwalida ma ograniczoną zdolność poruszania się, wojewódzka komisja lekarska może przeprowadzić kontrolne badanie lekarskie inwalidy w miejscu jego pobytu.
3.
Protokół kontrolnego badania lekarskiego inwalidy wojewódzka komisja lekarska sporządza w jednym egzemplarzu. Przepis § 9 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
4.
Wojewódzka komisja lekarska po przeprowadzeniu kontrolnego badania lekarskiego inwalidy wydaje orzeczenie. Przepisy § 14, 15, § 16 ust. 5 oraz § 17 stosuje się odpowiednio.
5.
Orzeczenie wojewódzkiej komisji lekarskiej, o którym mowa w ust. 4, sporządza się w 3 egzemplarzach. Po jednym egzemplarzu orzeczenia otrzymuje inwalida i właściwy organ kierujący, natomiast trzeci egzemplarz przechowuje się w aktach wojewódzkiej komisji lekarskiej.
6.
W orzeczeniu, o którym mowa w ust. 4, wojewódzka komisja lekarska ustala, czy:
1)
naruszenie sprawności organizmu uzasadniające uznanie funkcjonariusza za trwale niezdolnego do służby nadal istnieje;
2)
inwalidztwo nadal istnieje i do której grupy inwalidztwa zalicza się aktualnie inwalidę;
3)
inwalida jest zdolny do samodzielnej egzystencji;
4)
inwalida jest zdolny do pracy i jakie stwierdzono przeciwwskazania zdrowotne dotyczące pracy inwalidy.