Rozdział 5 - Właściwość komisji lekarskich i tryb postępowania. - Orzekanie o inwalidztwie funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.11.82

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1983 r.

Rozdział 5.

Właściwość komisji lekarskich i tryb postępowania.

§  16.
1.
O inwalidztwie funkcjonariusza i związku inwalidztwa ze służbą w Milicji Obywatelskiej oraz o związku śmierci funkcjonariusza (emeryta, rencisty milicyjnego) z tą służbą orzekają wojewódzkie i okręgowe komisje lekarskie służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
2.
Okręgowe komisje lekarskie orzekają w sprawach:
1)
ustalenia stopnia zdolności do służby,
2)
ustalenia związku schorzeń i kalectw ze służbą,
3)
inwalidztwa

- w razie uchylenia przez Centralną Komisję Lekarską Ministerstwa Spraw Wewnętrznych orzeczenia wojewódzkiej komisji lekarskiej lub wniesienia odwołania od takiego orzeczenia do Centralnej Komisji Lekarskiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

§  17.
1.
Centralna Komisja Lekarska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zatwierdza orzeczenia wydane przez wojewódzkie i okręgowe komisje lekarskie służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, rozpatruje odwołania od tych orzeczeń oraz sprawuje nadzór nad działalnością wojewódzkich i okręgowych komisji lekarskiech w zakresie orzekania o inwalidztwie funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.
2.
Nadzór, o którym mowa w ust. 1, obejmuje w szczególności:
1)
czuwanie nad prawidłowym i jednolitym stosowaniem przepisów z zakresu orzecznictwa inwalidzkiego,
2)
udzielanie wytycznych oraz wyjaśnień w zakresie orzecznictwa inwalidzkiego,
3)
prawo kwestionowania i przedstawiania dyrektorowi Departamentu Zdrowia i Spraw Socjalnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych orzeczeń wojewódzkich komisji lekarskich, jeżeli zachodzi uzasadniona wątpliwość co do zgodności orzeczenia ze stanem faktycznym lub przepisami prawa - a orzeczenie zostało już zatwierdzone,
4)
prawo zlecania komisjom lekarskim przeprowadzania badań niezależnie od ich obszaru działania.
3.
Zakwestionowanie orzeczenia w wypadku określonym w ust. 2 pkt 3 nie wstrzymuje wydania i wykonania decyzji opartej na tym orzeczeniu do czasu jego zmiany.
§  18.
1.
Komisja lekarska wydaje orzeczenie na podstawie bezpośredniego badania funkcjonariusza oraz na podstawie dokumentacji lekarskiej i innych dokumentów dotyczących w szczególności przebiegu i warunków pełnienia służby w Milicji Obywatelskiej.
2.
Jeżeli komisja lekarska uzna za uzasadnione, może:
1)
orzec o istnieniu inwalidztwa również bez badania funkcjonariusza na podstawie posiadanej dokumentacji lekarskiej,
2)
skierować funkcjonariusza na badanie dodatkowe lub specjalistyczne albo na obserwację szpitalną,
3)
zbadać warunki, w jakich funkcjonariusz pełnił służbę w Milicji Obywatelskiej,
4)
zażądać uzupełniającej dokumentacji.
§  19.
1.
Orzeczenia komisji lekarskich zapadają większością głosów członków komisji.
2.
Członek komisji lekarskiej nie zgadzający się ze stanowiskiem większości może zgłosić na piśmie swoje odrębne zdanie wraz z uzasadnieniem. O zgłoszeniu odrębnego zdania dokonuje się adnotacji na formularzu orzeczenia.
§  20.
1.
Orzeczenie komisji lekarskiej powinno zawierać:
1)
dokładny opis stanu zdrowia z rozpoznaniem lekarskim,
2)
zaliczenie lub odmowę zaliczenia do jednej z grup inwalidów,
3) 5
ustalenie związku inwalidztwa ze służbą w Milicji Obywatelskiej, a na wniosek organu emerytalnego również ustalenie związku śmierci ze służbą w Milicji Obywatelskiej, z uwzględnieniem przepisów § 10 pkt 4 i § 15 ust. 3,
4) 6
ustalenie daty lub okresu powstania inwalidztwa,
5)
ustalenie wskazań i przeciwwskazań w sprawie zatrudnienia inwalidy,
6)
ustalenie potrzeby leczenia, protezowania lub szkolenia przysposabiającego do pracy,
7)
określenie miesiąca i roku badania kontrolnego oraz wskazanie, jakie badania specjalistyczne należy wykonać przed zgłoszeniem się na badanie kontrolne,
8)
szczegółowe uzasadnienie orzeczenia,
9)
podpisy wszystkich członków komisji biorących udział w wydaniu orzeczenia oraz pieczęć urzędową komisji,
10)
pouczenie o prawie wniesienia odwołania, ze wskazaniem terminu do wniesienia i komisji właściwej do rozpatrzenia odwołania.
2.
Orzeczenie komisji lekarskiej ogłasza przewodniczący tej komisji na posiedzeniu po zakończeniu badań.
3.
Wypis z treści orzeczenia komisji lekarskiej doręcza się zainteresowanemu funkcjonariouszowi.
§  21.
1.
Od orzeczenia wojewódzkiej komisji lekarskiej przysługuje funkcjonariuszowi prawo odwołania się do Centralnej Komisji Lekarskiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w ciągu 14 dni od daty otrzymania wypisu z treści orzeczenia.
2.
Orzeczenie wydane po rozpatrzeniu odwołania od orzeczenia wojewódzkiej komisji lekarskiej, zaopatrzone przez Centralną Komisję Lekarską Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w klauzulę o zatwierdzeniu, jest ostateczne.
§  22.
Ostateczne orzeczenia wydane w trybie niniejszego rozporządzenia komisje lekarskie przesyłają organom emerytalnym lub kierownikom jednostek, którzy kierowali na badanie lub którzy występowali z wnioskiem o ustalenie związku śmierci funkcjonariusza (emeryta, rencisty milicyjnego) ze służbą.
§  23.
Szczegółową właściwość komisji lekarskich, tryb kierowania na badania przez te komisje, ich skład oraz szczegółowy tryb postępowania i wydawania orzeczeń normują przepisy wydane na podstawie art. 2a ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o służbie funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej (Dz. U. z 1959 r. Nr 12, poz. 69 i z 1972 r. Nr 53, poz. 343).
5 § 20 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 13 stycznia 1984 r. (Dz.U.84.2.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 1984 r.
6 § 20 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 13 stycznia 1984 r. (Dz.U.84.2.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 1984 r.