Rozdział 2 - Zaliczanie do jednej z grup inwalidów i ustalanie związku inwalidztwa ze służbą w Milicji Obywatelskiej. - Orzekanie o inwalidztwie funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.11.82

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1983 r.

Rozdział 2.

Zaliczanie do jednej z grup inwalidów i ustalanie związku inwalidztwa ze służbą w Milicji Obywatelskiej.

§  6.
Do III grupy inwalidów zalicza się funkcjonariuszy uznanych za niezdolnych do służby w Milicji Obywatelskiej, którzy są jednak zdolni do wykonywania zatrudnienia przy wykorzystaniu częściowej zdolności do pracy oraz posiadanych kwalifikacji ogólnych i przygotowania zawodowego.
§  7.
1.
Do II grupy inwalidów zalicza się funkcjonariuszy uznanych za niezdolnych do służby w Milicji Obywatelskiej, którzy są także całkowicie niezdolni do wykonywania jakiegokolwiek zatrudnienia.
2.
Zdolność do wykonywania zatrudnienia w warunkach specjalnie stworzonych lub na specjalnym stanowisku pracy nie stanowi przeszkody do zaliczenia do II grupy inwalidów.
§  8.
1.
Do I grupy inwalidów zalicza się funkcjonariuszy uznanych za niezdolnych do służby w Milicji Obywatelskiej, którzy są także całkowicie niezdolni do wykonywania jakiegokolwiek zatrudnienia i ponadto wymagają opieki innej osoby.
2.
Zdolność do wykonywania niektórych rodzajów zajęć w specjalnie przystosowanych indywidualnych warunkach (praca niewidomych w specjalnych dla nich przystosowanych spółdzielniach inwalidzkich, praca nakładcza inwalidów nie mogących samodzielnie poruszać się itp.) nie stanowi przeszkody do zaliczenia do I grupy inwalidów.
§  9.
1.
Za stan wymagający opieki innej osoby w rozumieniu § 8 ust. 1 uważa się:
1)
choroby obłożne trwające dłużej niż 6 miesięcy,
2)
choroby psychiczne grożące niebezpieczeństwem dla otoczenia lub samego chorego,
3)
inne choroby i kalectwa pozbawiające chorego możliwości samodzielnego zaspokojenia niezbędnych potrzeb życia codziennego (przyjmowanie pokarmów, załatwianie czynności fizjologicznych, mycie, ubieranie się itp.),
4)
niemożność samodzielnego poruszania się w domu.
2.
Za wymagające stałej opieki innej osoby uważa się także:
1)
osoby o zupełnym braku wzroku,
2)
osoby, u których ostrość wzroku nie przekracza 3/60 lub 10/200 Snellen w lepszym oku za pomocą szkieł wyrównujących wadę wzroku,
3)
osoby o polu widzenia ograniczonym do przestrzeni zawartej w 20 stopniach.
3.
Potrzeba opieki innej osoby w stanach zaostrzenia przewlekłych chorób lub powikłań wad cielesnych (kalectw), trwających przez okres nie przekraczający 6 miesięcy, nie stanowi podstawy do zaliczenia do I grupy inwalidów.
§  10.
Przy orzekaniu o inwalidztwie funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej komisje lekarskie obowiązane są w szczególności do:
1)
stwierdzenia, czy nastąpiła utrata zdolności do służby w Milicji Obywatelskiej oraz czy istnieje zdolność do wykonywania zatrudnienia,
2)
określenia grupy inwalidów, do której funkcjonariusz ma być zaliczony,
3) 1
ustalenia daty lub okresu powstania inwalidztwa w odniesieniu do każdej stwierdzonej grupy inwalidów,
4) 2
ustalenia w odniesieniu do każdej stwierdzonej grupy inwalidów, czy inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej oraz czy powstało wskutek wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze,
5)
ustalenia czy zachodzi potrzeba leczenia, protezowania lub szkolenia przysposabiającego do pracy,
6)
ustalenia wskazań i przeciwwskazań dotyczących zatrudnienia inwalidów,
7)
ustalenia terminu badania kontrolnego.
1 § 10 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 13 stycznia 1984 r. (Dz.U.84.2.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 1984 r.
2 § 10 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 13 stycznia 1984 r. (Dz.U.84.2.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 1984 r.