Rozdział 2 - Dokumenty wymagane w celu otrzymania paszportu, wkładki paszportowej do dowodu osobistego i dokumentu podróży. - Organy właściwe do wydawania w kraju paszportów, wkładek paszportowych do dowodów osobistych i dokumentów podróży oraz do czynienia w nich zmian i wznawiania ich ważności, jak również zasady i tryb postępowania w tych sprawach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.18.107

Akt utracił moc
Wersja od: 23 maja 1964 r.

Rozdział  2.

Dokumenty wymagane w celu otrzymania paszportu, wkładki paszportowej do dowodu osobistego i dokumentu podróży.

§  3.
1.
W celu otrzymania paszportu należy przedłożyć:
1)
podanie wraz z kwestionariuszem paszportowym w 3 egzemplarzach; osoby do lat 16 wypełniają kwestionariusze w 1 egzemplarzu, z tym że osoby do lat 13 wypełniają kwestionariusze tylko wtedy, gdy wyjeżdżają samodzielnie,
2)
dwie fotografie o wymiarach 4,5 cm X 6 cm; jeżeli wyjazd następuje z dziećmi poniżej lat 13 - dwie fotografie z dziećmi o wymiarach 6 cm X 8 cm,
3) 2
jeżeli ubiegający się o paszport ma wyjechać wraz ze swymi małoletnimi dziećmi - pisemne, notarialnie poświadczone oświadczenie drugiego z rodziców o zgodzie na wyjazd dzieci, a w razie niemożności uzyskania takiego oświadczenia - zezwolenie sądu (władzy opiekuńczej), chyba że wyjazd ma nastąpić na zaproszenie przebywającego za granicą drugiego z rodziców albo że władza rodzicielska służy wyłącznie ubiegającemu się o paszport; jeżeli małoletni poddany władzy rodzicielskiej ma wyjechać bez osoby, której służy ta władza - oświadczenie o zgodzie na wyjazd obojga rodziców lub tego z nich, któremu służy władza rodzicielska,
4) 3
jeżeli małoletni poddany opiece albo ubezwłasnowolniony poddany opiece lub kurateli ma wyjechać za granicę na stałe - zezwolenie władzy opiekuńczej, a jeżeli małoletni lub ubezwłasnowolniony ma wyjechać na pobyt czasowy bez osoby, której służy opieka lub kuratela - oświadczenie tej osoby o zgodzie na wyjazd,
5)
zaświadczenie z miejsca pracy stwierdzające zawód ubiegającego się o paszport, wydane w celu przedłożenia organowi określonemu w § 1 ust. 1; osoby nie zatrudnione w urzędach lub jednostkach gospodarki uspołecznionej przedkładają oświadczenie wskazujące ich źródło utrzymania,
6)
zaproszenie od osoby, do której udaje się ubiegający się o paszport. Zaproszenie to powinno zawierać imię i nazwisko, datę urodzenia i adres osoby zapraszającej, imię i nazwisko osoby zaproszonej, zobowiązanie zabezpieczenia jej kosztów pobytu za granicą, a nadto powinno być poświadczone przez polski urząd konsularny albo miejscowego notariusza lub przez miejscową władzę,
7)
zezwolenie Narodowego Banku Polskiego na zakup usług przewozu na trasach zagranicznych za złote lub zaświadczenie upoważnionego przez właściwego ministra biura podróży lub przedsiębiorstwa przewozowego, że usługi te zostały opłacone w zagranicznych środkach płatniczych,
8) 4
zezwolenie właściwego organu wojskowego, jeżeli ubiegający się o paszport pełni czynną służbę wojskową,
9) 5
zezwolenie właściwego wojskowego komendanta rejonowego, jeżeli ubiegający się o paszport jest poborowym przeznaczonym do odbycia zasadniczej służby wojskowej albo osobą, która otrzymała kartę powołania do odbycia ćwiczeń lub przeszkolenia wojskowego.
2.
W przypadku zamierzonego wyjazdu z kraju na pobyt stały należy nadto przedłożyć:
1) 6
odpis skrócony aktu urodzenia, a w przypadku wyjazdu razem z dziećmi wpisanymi do paszportu także odpisy skrócone aktów urodzenia dzieci; jeżeli ubiegający się o paszport pozostaje w związku małżeńskim, składa on zamiast odpisu aktu urodzenia odpis skrócony aktu małżeństwa; osoby owdowiałe składają ponadto odpis skrócony aktu zgonu małżonka, osoby zaś rozwiedzione - odpis prawomocnego orzeczenia o rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód lub odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o jego rozwiązaniu przez rozwód; również i w tym przypadku przedłożenie odpisu skróconego aktu małżeństwa zwalnia od obowiązku przedłożenia odpisu skróconego aktu urodzenia,
2) 7
zaświadczenie wojskowego komendanta rejonowego dla osób od lat 18, stwierdzające stosunek do służby wojskowej, albo wojskowy dokument osobisty lub zaświadczenie wojskowego komendanta rejonowego, stwierdzające zwolnienie od powszechnego obowiązku wojskowego. Obowiązek ten w stosunku do kobiet istnieje, jeżeli podlegają obowiązkowi służby wojskowej kobiet,
3)
zaświadczenie właściwego do spraw lokalowych organu prezydium rady narodowej o zgłoszeniu zamiaru opuszczenia mieszkania.
3. 8
Przepis ust. 1 pkt 7 nie dotyczy wyjazdów czasowych do Ludowej Republiki Albanii, Ludowej Republiki Bułgarii, Chińskiej Republiki Ludowej, Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej, Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Rumuńskiej Republiki Ludowej, Węgierskiej Republiki Ludowej, Demokratycznej Republiki Wietnamu i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.
4.
Przepis ust. 1 pkt 7 nie dotyczy również osób, które zamierzają odbyć podróż za granicę własnym mechanicznym środkiem lokomocji; osoby te powinny przedłożyć odpowiednie zaświadczenie Polskiego Związku Motorowego oraz zezwolenie Narodowego Banku Polskiego na wywóz zagranicznych środków płatniczych niezbędnych do pokrycia kosztów związanych z użyciem mechanicznego środka lokomocji.
§  4.
1.
Przy odbiorze paszportu należy przedłożyć:
1)
przyrzeczenie udzielenia wizy wydane przez właściwe obce przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny,
2)
dowód osobisty,
3)
dowód uiszczenia opłaty paszportowej.
2.
W przypadku zamierzonego wyjazdu na pobyt stały należy nadto przedłożyć:
1)
zaświadczenie z miejsca pracy o rozwiązaniu stosunku pracy,
2)
zaświadczenie organu finansowego prezydium właściwej rady narodowej stwierdzające, że na ubiegającym się o paszport nie ciążą zobowiązania podatkowe oraz że organ finansowy nie prowadzi przeciwko osobie tej egzekucji administracyjnej z tytułu należności niepodatkowych na podstawie tytułów wykonawczych wierzytelności niepodatkowych,
3)
zaświadczenie właściwego do spraw lokalowych organu prezydium rady narodowej o przekazaniu mieszkania,
4) 9
posiadany polski wojskowy dokument osobisty (zaświadczenie wojskowe).
§  5.
1.
W celu otrzymania wkładki paszportowej do dowodu osobistego należy przedłożyć dokumenty wymienione w § 3 ust. 1 pkt 1, 2, 3, 4, 5 i 6 oraz dowód osobisty w terminie wskazanym przez organ wydający wkładkę paszportową.
2.
Przy odbiorze wkładki paszportowej do dowodu osobistego należy przedłożyć dokument wymieniony w § 4 ust. 1 pkt 3.
§  6.
1.
W celu otrzymania dokumentu podróży należy przedłożyć dokumenty wymienione w § 3 ust. 1, a przy wyjazdach na pobyt stały również dokumenty wymienione w § 3 ust. 2. Przepis § 3 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
2.
Przy odbiorze dokumentu podróży należy przedłożyć dokumenty wymienione w § 4 ust. 1 pkt 1 i 3 oraz dokument osobisty, a przy wyjazdach na pobyt stały także dokumenty wymienione w § 4 ust. 2.
2 § 3 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 3 maja 1961 r. (Dz.U.61.27.132) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 1961 r.
3 § 3 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 3 maja 1961 r. (Dz.U.61.27.132) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 1961 r.
4 § 3 ust. 1 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 3 maja 1961 r. (Dz.U.61.27.132) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 1961 r.
5 § 3 ust. 1 pkt 9 dodany przez § 1 pkt 2 lit. d) rozporządzenia z dnia 3 maja 1961 r. (Dz.U.61.27.132) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 1961 r.
6 § 3 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. e) rozporządzenia z dnia 3 maja 1961 r. (Dz.U.61.27.132) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 1961 r.
7 § 3 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. f) rozporządzenia z dnia 3 maja 1961 r. (Dz.U.61.27.132) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 1961 r.
8 § 3 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. g) rozporządzenia z dnia 3 maja 1961 r. (Dz.U.61.27.132) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 1961 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 kwietnia 1964 r. (Dz.U.64.17.98) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 maja 1964 r.

9 § 4 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 3 maja 1961 r. (Dz.U.61.27.132) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 1961 r.