Rozdział 2 - Tworzenie organizacji studenckich i zatwierdzanie statutu. - Organizacje studenckie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.17.98

Akt utracił moc
Wersja od: 19 marca 1975 r.

Rozdział  2.

Tworzenie organizacji studenckich i zatwierdzanie statutu.

§  3. 4
1.
Utworzenie organizacji studenckiej o zasięgu ogólnokrajowym (§ 1 ust. 2 pkt 1) wymaga zgody Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, który podejmuje decyzję w tej sprawie w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych oraz zainteresowanymi ministrami (Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki).
2.
Organizację studencką o zasięgu ogólnokrajowym może założyć grupa studentów, licząca co najmniej 30 osób. Studenci wnoszą w tej sprawie do Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki podanie, które zawierać powinno nazwiska założycieli ze wskazaniem szkoły wyższej, wydziału i roku studiów oraz nazwiska pełnomocników założycieli, którzy upoważnieni są do występowania w imieniu wszystkich założycieli organizacji. Do wniosku powinien być dołączony projekt statutu organizacji w 15 egzemplarzach.
3.
Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki udzielając zgody na utworzenie organizacji studenckiej o zasiągu ogólnokrajowym zatwierdza jej nazwę i statut. Wszelkie zmiany w statucie organizacji wymagają zatwierdzenia przez Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki.
4.
Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki może odmówić zgody na utworzenie organizacji studenckiej o zasięgu ogólnokrajowym, jeżeli projekt statutu nie odpowiada wymaganiom rozporządzenia oraz jeżeli działalność organizacji może zakłócić realizację zadań dydaktycznych i wychowawczych szkoły bądź też gdy Minister uzna, że utworzenie organizacji nie przyniesie pożytku studentom i szkołom wyższym. Minister może uzależnić zgodę na utworzenie organizacji studenckiej o zasięgu ogólnokrajowym od dopełnienia określonych warunków.
5.
Jeżeli zatwierdzony zgodnie z ust. 3 statut organizacji studenckiej o zasięgu ogólnokrajowym przewiduje tworzenie uczelnianych oddziałów tej organizacji (§ 1 ust. 2 pkt 2 lit. c) na terenie szkół wyższych, oddziały tej organizacji, po dokonaniu zgodnie z przepisem § 11 ust. 3 rejestracji, mogą rozwijać swą działalność na terenie szkół wyższych,
6.
Współdziałanie władz szkoły wyższej z uczelnianymi oddziałami organizacji studenckich o zasięgu ogólnokrajowym obejmuje, stosownie do zadań organizacji, w szczególności sprawy dotyczące problemów wychowawczych, rozwoju życia kulturalnego w środowisku studenckim, studenckiego ruchu naukowego, warunków bytowych ogółu studentów szkoły i rozwoju turystyki oraz sportu studenckiego.
§  4.
1.
Oddziały ogólnomłodzieżowych organizacji politycznych (§ 1 ust. 2 pkt 2 lit. a) mogą działać na terenie szkół wyższych na zasadach określonych przez władze naczelne tych organizacji po dokonaniu rejestracji oddziału zgodnie z § 11 ust. 3.
2. 5
W porozumieniu z władzą naczelną ogólnomłodzieżowej organizacji politycznej rektor wyznacza przedstawiciela szkoły spośród nauczycieli akademickich do współdziałania z oddziałem organizacji utworzonym na terenie szkoły wyższej, w szczególności do udzielania pomocy w realizowaniu zadań i rozwoju działalności.
§  5.
1.
Utworzenie na terenie szkoły wyższej studenckich oddziałów organizacji (stowarzyszeń) społecznych o zasięgu ogólnokrajowym lub lokalnym (§ 1 ust. 2 pkt 2 lit. b) wymaga zgody ministra, który podejmuje decyzję po zasięgnięciu opinii rektora zainteresowanej szkoły. Do wniosku władz organizacji (stowarzyszenia) w tej sprawie powinien być dołączony statut organizacji (stowarzyszenia) ze wskazaniem miejsca i daty zarejestrowania organizacji (stowarzyszenia).
2.
Minister może uzależnić zgodę na utworzenie studenckiego oddziału organizacji (stowarzyszenia) (ust. 1) od dopełnienia określonych warunków.
3.
Minister, wyrażając zgodę na utworzenie na terenie szkół wyższych studenckich oddziałów organizacji (stowarzyszeń) (ust. 1), zawiadamia o swej decyzji wnioskodawców i rektorów właściwych szkół wyższych.
§  6.
1.
Utworzenie uczelnianych zrzeszeń studenckich (§ 1 ust. 2 pkt 2 lit. d) mających na celu rozwijanie i pogłębianie zainteresowań ich członków w dziedzinie kultury, sztuki, sportu lub turystyki - wymaga zgody ministra na ich działanie.
2.
Uczelniane zrzeszenie studenckie może założyć na terenie szkoły wyższej grupa studentów, licząca co najmniej 15 osób.
3.
Studenci wnoszą w tej sprawie za pośrednictwem rektora do ministra podanie, które zawierać powinno nazwiska założycieli ze wskazaniem wydziału i roku studiów oraz nazwiska pełnomocników założycieli, którzy upoważnieni są do występowania w imieniu wszystkich założycieli zrzeszenia. Do wniosku powinien być dołączony projekt statutu zrzeszenia w 6 egzemplarzach.
4.
Rektor, przekazując podanie studentów ministrowi do decyzji, zaopatruje je w opinię senatu i własną.
5.
Minister, wyrażając zgodę na utworzenie uczelnianego zrzeszenia studenckiego, zatwierdza statut i zawiadamia o swej decyzji właściwego rektora.
6.
Minister może uzależnić zgodę na utworzenie uczelnianego zrzeszenia studenckiego od dopełnienia określonych warunków.
7.
Minister może odmówić zgody na założenie uczelnianego zrzeszenia studenckiego, jeżeli projekt statutu nie odpowiada wymaganiom rozporządzenia oraz jeżeli działalność zrzeszenia może zakłócić realizację zadań dydaktycznych i wychowawczych szkoły bądź gdy minister uzna, że utworzenie uczelnianego zrzeszenia nie przyniesie żadnego pożytku studentom i szkole wyższej. Odmowną decyzję ministra rektor przekazuje założycielom uczelnianego zrzeszenia studenckiego wraz z uzasadnieniem odmowy.
§  7.
1. 6
Utworzenie kół naukowych (§ 1 ust. 2 pkt 2 lit. e) mających na celu budzenie głębszych zainteresowań pracą badawczą w dziedzinach wiedzy reprezentowanych przez poszczególne wydziały, instytuty, katedry lub inne jednostki organizacyjne szkoły wyższej wymaga zgody rektora.
2. 7
Studenci wnoszą w tej sprawie do rektora podanie, za pośrednictwem Rady Uczelnianej Socjalistycznego Związku Studentów Polskich, które powinno zawierać nazwiska założycieli ze wskazaniem wydziału i roku studiów. Do podania powinien być dołączony projekt statutu koła w 5 egzemplarzach. Pełnomocnikiem założycieli upoważnionym do występowania w imieniu wszystkich założycieli koła jest przedstawiciel Rady Uczelnianej Socjalistycznego Związku Studentów Polskich.
3.
Rektor podejmuje decyzję w sprawie utworzenia koła naukowego w ciągu 2 tygodni od dnia złożenia podania, po zasięgnięciu opinii dziekana wydziału, kierownika katedry bądź kierownika innej jednostki organizacyjnej szkoły, przy której ma działać koło. Wyrażając zgodę rektor zatwierdza statut koła naukowego.
4.
Rektor może odmówić zgody na założenie koła naukowego, jeżeli projekt statutu nie odpowiada wymaganiom rozporządzenia oraz jeżeli działalność koła może zakłócić realizację zadań dydaktycznych i wychowawczych szkoły bądź też gdy rektor uzna, że utworzenie koła nie przyniesie żadnego pożytku studentom i szkole wyższej. Decyzja odmowna powinna zawierać uzasadnienie.
5.
Od odmownej decyzji rektora założyciele koła naukowego mogą odwołać się za pośrednictwem rektora do ministra w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Rektor przekazuje ministrowi odwołanie wraz z uzasadnieniem swej negatywnej decyzji.
§  8.
1.
Do organizacji studenckich, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 2, należeć mogą studenci i pracownicy tej tylko szkoły, na której terenie organizacja została utworzona.
2.
W przypadkach uzasadnionych, jak np. specjalny charakter organizacji studenckiej (ust. 1), brak pokrewnych organizacji na terenie innych szkół wyższych, do organizacji studenckiej mogą, za wiedzą rektorów, należeć w charakterze jej członków studenci i pracownicy innej szkoły wyższej z tej samej miejscowości.
3.
Minister może zezwolić organizacji studenckiej (ust. 1) na przyjmowanie w poczet jej członków także osób spoza grona studentów i pracowników szkół. Uprawnienia w tym zakresie minister może przekazać rektorom szkół wyższych.
§  9.
1.
O wyrażeniu zgody na założenie uczelnianego zrzeszenia studenckiego (§ 6) lub koła naukowego (§ 7) rektor zawiadamia pełnomocników założycieli na piśmie i równocześnie zwraca pełnomocnikom jeden egzemplarz zatwierdzonego statutu.
2.
W ciągu 4 tygodni od dnia zawiadomienia pełnomocników założycieli o wyrażeniu zgody na założenie uczelnianego zrzeszenia studenckiego (koła naukowego) założyciele obowiązani są zwołać zebranie organizacyjne członków, a w ciągu 2 tygodni od daty tego zebrania wyłonione na zebraniu władze organizacji obowiązane są zawiadomić rektora o swym składzie osobowym i o składzie osobowym komisji rewizyjnej.
3.
Wybory do władz organizacji, o których mowa w ust. 1, odbywają się w ostatnim miesiącu przed upływem kadencji działających władz organizacji.
§  10.
1.
Uczelniane zrzeszenia studenckie i koła naukowe składają corocznie w terminie wskazanym przez rektora sprawozdanie (ogólne i finansowe) ze swej działalności.
2.
Rektor może zażądać przedstawienia listy członków organizacji.
4 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 13 marca 1975 r. (Dz.U.75.8.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 1975 r.
5 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 13 marca 1975 r. (Dz.U.75.8.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 1975 r.
6 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 13 marca 1975 r. (Dz.U.75.8.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 1975 r.
7 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 13 marca 1975 r. (Dz.U.75.8.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 1975 r.