Rozdział 1 - Organizacja zebrań żołnierskich - Organizacja zebrań żołnierskich oraz szczegółowe zasady wybierania i odwoływania ławników sądów wojskowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.134.875

Akt obowiązujący
Wersja od: 25 października 2008 r.

Rozdział  1

Organizacja zebrań żołnierskich

§  1.
1. 1
Ławników wybiera się do wojskowych sądów okręgowych.
2.
Wybory, o których mowa w ust. 1, przeprowadza się w jednostkach wojskowych na zebraniach żołnierskich, zwanych dalej "zebraniami", oddzielnie dla żołnierzy:
1)
zawodowych,
2)
pełniących służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych,
3)
odbywających zasadniczą służbę wojskową, w tym nadterminową zasadniczą służbę wojskową.
4) 2
pozostałych będących w czynnej służbie wojskowej.
§  2. 3
Prezesi wojskowych sądów okręgowych, co najmniej na trzy miesiące przed upływem kadencji ławników wojskowych, podają dowódcom garnizonów, znajdujących się na obszarze właściwości tych sądów, liczbę ławników w poszczególnych stopniach wojskowych, którzy powinni być wybrani w danym garnizonie na następną kadencję.
§  3.
Dowódca garnizonu ustala liczbę ławników w poszczególnych stopniach wojskowych, którzy powinni być wybrani w poszczególnych jednostkach wojskowych wchodzących w skład garnizonu.
§  4.
Wybory ławników powinny odbyć się najpóźniej na jeden miesiąc przed upływem kadencji ławników dotychczasowych.
§  5.
1.
Dowódca garnizonu może zarządzić przeprowadzenie wyboru ławników w poszczególnych jednostkach wojskowych albo łącznie dla kilku jednostek wojskowych wchodzących w skład garnizonu, podając termin zebrań.
2.
W przypadku gdy zebranie nie wybrało wymaganej liczby ławników, wybory uzupełniające zarządza się w terminie 7 dni od dnia zebrania określonego w ust. 1.
§  6.
1.
W razie zarządzenia wyboru ławników dla kilku jednostek wojskowych, dowódca garnizonu wyznacza przewodniczącego i protokolanta zebrania.
2.
Przewodniczącego i protokolanta zebrania dla wyboru ławników w jednostce wojskowej wyznacza dowódca tej jednostki.
3.
Przed wyznaczeniem na przewodniczącego i protokolanta dowódca garnizonu (jednostki wojskowej) odbiera od nich oświadczenie o odmowie kandydowania na ławników.
§  7.
1.
Prawo zgłaszania kandydatów na ławników przysługuje wyłącznie uprawnionym żołnierzom, o których mowa w § 1 ust. 2.
2.
Kandydatów na ławników powinno być więcej co najmniej o 1/4 od liczby ławników w poszczególnych stopniach wojskowych, którzy mają być wybrani z danej jednostki wojskowej.
3.
W przypadku niespełnienia warunku, o którym mowa w ust. 2, pozostałych kandydatów na ławników zgłasza dowódca jednostki wojskowej, w liczbie zapewniającej przeprowadzenie wyboru ławników.
4.
Kandydat po zgłoszeniu na ławnika w trybie ust. 1 składa oświadczenie, czy wyraża zgodę na kandydowanie.
§  8.
Przed przystąpieniem do wyboru kandydat podaje swój stopień wojskowy, imię i nazwisko, wykształcenie oraz motywację do pełnienia funkcji ławnika.
§  9.
Zebranie podejmuje uchwały co do wyboru ławników, jeżeli bierze w nim udział co najmniej połowa ogólnej liczby uprawnionych żołnierzy.
§  10.
Z przebiegu zebrania sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący zebrania i protokolant.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 23 września 2008 r. (Dz.U.08.180.1114) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 2008 r.
2 § 1 ust. 2 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 23 września 2008 r. (Dz.U.08.180.1114) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 2008 r.
3 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 września 2008 r. (Dz.U.08.180.1114) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 2008 r.