Rozdział 6 - Oświata szkolna i pozaszkolna. - Organizacja więziennictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.68.457

Akt utracił moc
Wersja od: 2 sierpnia 1939 r.

Rozdział  6.

Oświata szkolna i pozaszkolna.

1.
Więzienia dla niepełnoletnich, zakłady rzemieślnicze, kolonie rolnicze oraz więzienia zwykłe o progresywnym systemie odbywania kary winny posiadać szkoły ogólnokształcące i zawodowe o niższym poziomie nauczania.
2.
W więzieniach i aresztach, nie objętych ust. 1, prowadzi się pracę oświatową, zwalczającą przede wszystkim analfabetyzm.
3.
Niezależnie od niższych szkół ogólnokształcących i zawodowych mogą być w więzieniach prowadzone szkoły lub kursy o wyższym poziomie nauczania ogólnego i zawodowego.
1.
Obowiązkowemu nauczaniu podlegają:
1)
niepełnoletni,
2)
skazani, odbywający karę według zasad systemu progresywnego,
3)
osadzeni w koloniach rolniczych i zakładach rzemieślniczych,
4)
analfabeci w wieku do lat 40, skazani na kary ponad 6 miesięcy.
2.
Skazani, nie zaliczający się do osób, wymienionych w ust, 1, mogą pobierać naukę za zezwoleniem naczelnika więzienia, a tymczasowo aresztowani nadto za zgodą władz, do których rozporządzenia pozostają.

W celu podniesienia poziomu umysłowego i etycznego skazanych prowadzi się w więzieniach pracę oświatową pozaszkolną.

Oświata pozaszkolna polega na urządzaniu odczytów, pogadanek, organizowaniu zespołów dokształcających, przedstawień teatralnych, kinematograficznych, audycyj radiowych oraz na krzewieniu czytelnictwa.

1.
Potrzeby czytelnictwa zaspakajają Centralna Biblioteka Zakładów Penitencjarnych oraz miejscowe biblioteki więzienne.
2.
Zezwoleń na korzystanie z czasopism i książek spoza więzienia udziela skazanym naczelnik więzienia, a tymczasowo aresztowanym władze, do których rozporządzenia pozostają.

Oprócz nauczycieli więziennych powołani być mogą do prowadzenia oświaty szkolnej i pozaszkolnej funkcjonariusze straży więziennej, członkowie komitetów więziennych, a za zezwoleniem naczelnika więzienia także osoby z ramienia patronatów, instytucyj kulturalnych i oświatowych oraz skazani, posiadający odpowiednie kwalifikacje.

Inspekcja szkolna oraz powołane do kontroli szkół publicznych organa Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego mają prawo nadzoru nad szkołami więziennymi. Władze samorządowe, współdziałające z Ministerstwem Sprawiedliwości w zakresie nauczania szkolnego, mogą dokonywać wizytacji szkół więziennych.

1.
Zakres wiadomości, nabytych przez pozbawionych wolności, sprawdzają komisje egzaminacyjne.
2.
Egzamin odbywa się w więzieniu.
3.
W skład komisji wchodzą: delegaci władz szkolnych lub władz samorządowych, naczelnik więzienia oraz nauczyciele więzienni.
4.
Pozbawieni wolności otrzymują od władz szkolnych świadectwa bez zaznaczenia, że uzyskali je podczas przebywania w więzieniu lub areszcie.