Rozdział 3 - Rodzaje więzień i aresztów. - Organizacja więziennictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.68.457

Akt utracił moc
Wersja od: 2 sierpnia 1939 r.

Rozdział  3.

Rodzaje więzień i aresztów.

1.
Zatrzymanych i tymczasowo aresztowanych umieszcza się w aresztach śledczych lub w odrębnych oddziałach więzień i aresztów karnych.
2.
Skazanych na karę aresztu umieszcza się w aresztach karnych lub w odrębnych oddziałach więzień karnych.
3.
Skazanych na karę więzienia umieszcza się w więzieniach karnych.
1.
Kobiety umieszcza się w oddzielnych więzieniach i aresztach lub w odrębnych oddziałach więzień i aresztów.
2.
Kobiety-matki z niemowlętami umieszcza się w odrębnych celach więzień i aresztów.
3.
Przyjmowanie i pozostawianie dzieci w wieku ponad 2 lata w więzieniach jest zakazane. Dzieci te kieruje się pod opiekę rodziny lub właściwej do wykonywania opieki społecznej gminy.
4.
Nieletnich, których sąd nakazał umieścić w więzieniu w odrębnych oddziałach dla nieletnich, umieszcza się w odrębnych oddziałach więzień i aresztów karnych. W takim oddziale można umieszczać również nieletnich zatrzymanych.

Areszty dzielą się na śledcze i karne.

1.
Więzienia karne dzielą się na zwykłe i specjalne, stosownie do ich penitencjarnego przeznaczenia.
2.
W więzieniach specjalnych umieszcza się skazanych, którzy ze względu na swe właściwości wymagają wyodrębnienia i traktowania według metod szczególnych. Skazanych, nieprzydatnych do umieszczenia w więzieniach specjalnych, kieruje się do więzień zwykłych.

Więzienia specjalne są następujące:

1)
więzienia obserwacyjno-rozdzielcze, w których przeprowadza się badanie osobowości skazanych na karę więzienia celem ustalenia metod postępowania i wyboru więzienia, do którego mają być kierowani dla odbywania kary;
2)
więzienia dla słabych fizycznie, dla chorych na schorzenia niebezpieczne dla otoczenia i dla niepełnowartościowych psychicznie, którzy nie mogą być użyci do pracy w normalnych warunkach więziennych i wymagają odrębnego traktowania;
3)
więzienia izolacyjne dla recydywistów, przestępców zawodowych lub z nawyknienia oraz innych kategoryj skazanych, co do których zachodzi potrzeba wyłączenia z więzień zwykłych i zastosowania obostrzonego rygoru ze względu na rodzaj i motywy przestępstwa lub też ich zachowanie się w więzieniu;
4)
więzienia kolonie rolnicze dla skazanych, pracujących przed popełnieniem przestępstwa w rolnictwie lub rzemiosłach rolniczych, którzy w warunkach zbliżonych do życia na wolności, pogłębiać będą swe wiadomości rolnicze;
5)
więzienia zakłady rzemieślnicze dla skazanych, pochodzących ze środowisk miejskich rzemieślniczych i robotniczych, którzy nabywać tu będą i pogłębiać swe wiadomości fachowe;
6)
więzienia lub oddziały dla niepełnoletnich w wieku od lat 17 do 21;
7)
więzienia ruchome ośrodki pracy dla skazanych na kary pozbawienia wolności do lat trzech celem zatrudnienia ich przy robotach społecznie użytecznych.

Recydywiści, przestępcy zawodowi lub z nawyknienia nie mogą być kierowani do więzień: kolonii rolniczych i zakładów rzemieślniczych.

1.
Wykonywanie kary więzienia i aresztu oraz tymczasowego aresztowania może być zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości przekazywane instytucjom, dającym rękojmię należytego spełnienia zadań, związanych z wykonaniem kary i tymczasowego aresztowania.
2.
W instytucjach tych obowiązują wówczas przepisy ustawy niniejszej oraz ogólny regulamin więzienny, obowiązki zaś administracji więziennej wykonują pracownicy, wyznaczeni przez te instytucje za zgodą Ministra Sprawiedliwości.