Rozdział 2 - Więzienia, areszty oraz ich przeznaczenie. - Organizacja więziennictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.68.457

Akt utracił moc
Wersja od: 2 sierpnia 1939 r.

Rozdział  2.

Więzienia, areszty oraz ich przeznaczenie.

1.
Minister Sprawiedliwości tworzy i znosi więzienia i areszty, stanowi o ich penitencjarnym przeznaczeniu oraz o podziale na 3 klasy w zależności od pojemności lub zakresu zadań penitencjarnych.
2.
Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych ustala, które więzienia i areszty w całości lub w części oddane będą na czas mobilizacji lub wojny do dyspozycji Ministra Spraw Wojskowych.
3.
W razie istnienia wolnych miejsc w więzieniach i aresztach, wojskowych mogą - za zgodą Ministra Spraw Wojskowych - w nich być umieszczane osoby skazane i tymczasowo aresztowane przez sądy powszechne. W stosunku do tych osób obowiązuje regulamin więzienny, wydany na podstawie art. 75 ustawy niniejszej.

Więzienia i areszty służą:

1)
do wykonywania kar pozbawienia wolności, orzeczonych przez sądy powszechne lub władze administracyjne, a w przypadkach ustawą przewidzianych, do wykonywania kar pozbawienia wolności, orzeczonych przez sądy wojskowe;
2)
do umieszczania osób zatrzymanych lub tymczasowo aresztowanych pod zarzutem przestępstw, należących do właściwości sądów powszechnych lub władz administracyjnych.
1.
Więzienia i areszty mogą służyć na mocy zarządzeń Ministra Sprawiedliwości również:
1)
do umieszczania osób w przypadku innych przymusowych zatrzymań lub aresztowań, jeżeli ustawy szczególne inaczej nie stanowią;
2)
do umieszczania osób wojskowych na wniosek władz wojskowych.
2.
W przypadkach nie cierpiących zwłoki może zarządzenia te wydawać prokurator apelacyjny co do osób wojskowych skazanych i tymczasowo aresztowanych.
3.
Umieszczenie osób tych w więzieniach i aresztach można uzależnić od zwrotu kosztów utrzymania, których wysokość określa Minister Sprawiedliwości.