Rozdział 15 - Przepisy szczególne. - Organizacja więziennictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.68.457

Akt utracił moc
Wersja od: 2 sierpnia 1939 r.

Rozdział  15.

Przepisy szczególne.

1.
W razie ucieczki mienie ruchome pozbawionego wolności, przechowywane w więzieniu lub areszcie, przepada na rzecz Skarbu Państwa po upływie 6 miesięcy od dnia ucieczki, jeżeli w tym czasie zbiegły nie wrócił lub nie został zatrzymany.
2.
Odzież, bieliznę i obuwie zbiegłego naczelnik więzienia lub aresztu ma prawo rozdzielić między osoby zwalniane.
3.
Inne mienie ruchome naczelnik sprzedaje w drodze licytacji, a uzyskane stąd kwoty łącznie z gotówką, pozostawioną przez zbiegłego, zużywa na zakup odzieży i obuwia dla zwalnianych, potrzebujących takiej pomocy.
4.
Przepis ten dotyczy również mienia ruchomego, pozostałego po zmarłym, jeżeli spadkobiercy zmarłego nie zgłoszą się po nie w przeciągu 6 miesięcy lub jeżeli zmarły nie rozporządził inaczej.
1.
Naczelnik więzienia lub aresztu - po porozumieniu się z właściwą władzą administracji ogólnej - może zezwolić rodzinie zmarłego na pogrzebanie zwłok na koszt własny.
2.
Zwłoki pozbawionych wolności, nie zabrane przez rodzinę, powinny być pogrzebane staraniem władz więzienia lub aresztu, albo też przekazane właściwym władzom lub instytucjom.

Skazanym należy umożliwić powrót na koszt Skarbu Państwa do miejsca stałego zamieszkania, jeżeli nie posiadają na to dostatecznych środków.