Organizacja studiów w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.7.70

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1949 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 29 grudnia 1949 r.
w sprawie organizacji stadiów w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie.

Na podstawie art. 22 ust. 2, art. 24 ust. 2 i art. 75 ust. 1 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) zarządza się, co następuje:
1.
Wprowadza się dwustopniową organizację studiów na wszystkich wydziałach Szkoły Głównej Planowania i Statystyki.
2.
Studia pierwszego stopnia trwają 3 lata i mają charakter stadiów zawodowych. Po ukończeniu studium zawodowego student otrzymuje dyplom ukończenia studiów, uprawniający do wykonywania zawodów praktycznych, dla których wymagane jest ukończenie wyższych studiów ekonomicznych. Ukończenie studiów pierwszego stopnia jest warunkiem dopuszczenia do studiów drugiego stopnia. Ukończenie studiów drugiego stopnia uprawnia do uzyskania stopni naukowych w myśl obowiązujących przepisów.
Rok akademicki dzieli się na 2 semestry. Każdy semestr obejmuje nie mniej niż 15 tygodni wykładów i ćwiczeń.
1.
Podstawą zaliczenia przedmiotów jest udowodnione uczęszczanie na wykłady oraz złożenie obowiązujących kolokwiów.
2.
Podstawą zaliczenia ćwiczeń i seminariów jest udowodnione uczęszczanie na zajęcia oraz wykonanie prac i złożenie obowiązujących kolokwiów.
Egzaminy składać można jedynie z przedmiotów zaliczonych. Ustala się trzy sesje egzaminacyjne w następujących terminach: sesja zimowa (w przerwie międzysemestralnej), sesja letnia (po zakończeniu roku akademickiego) i sesja jesienna (przed rozpoczęciem roku akademickiego).
1.
Student obowiązany jest na sesjach egzaminacyjnych zimowej i letniej łącznie przystąpić przynajmniej do sześciu egzaminów przepisanych.
2.
Student ma prawo powtórzenia egzaminu ocenionego niedostatecznie tylko jeden raz. Prawo powtórzenia egzaminów ocenionych niedostatecznie nie służy studentowi, który otrzymał więcej niż dwie oceny niedostateczne na sesji letniej lub więcej niż jedną ocenę niedostateczną na sesji jesiennej.
3.
Egzamin składany na sesji zimowej student może powtórzyć na sesji letniej lub jesiennej; egzamin składany na sesji letniej student może powtórzyć na sesji jesiennej; egzamin składany na sesji jesiennej student może powtórzyć do dnia 31 października.
4.
Student, który nie złożył przepisanych egzaminów, pozostaje na tym samym roku studiów.
Egzaminy odbywają się z każdego przedmiotu oddzielnie i podlegają osobnej ocenie. Skala ocen jest następująca: bardzo dobrze, dobrze, dostatecznie i niedostatecznie.
Studenta obowiązuje nauka praktyczna dwóch języków obcych: języka rosyjskiego oraz jednego z trzech następujących języków: angielskiego, francuskiego lub niemieckiego. Celem praktycznej nauki języków obcych jest umożliwienie studentowi swobodnego korzystania z obcej literatury prawniczej i ekonomicznej.
Wszyscy dotychczasowi studenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, którzy ukończyli co najmniej 1 rok studiów, przechodzą na odpowiednie lata wydziałów: planowania handlu lub planowania przemysłu, studenci zaś oddziału łódzkiego Szkoły Głównej Handlowej – na wydział handlu wewnętrznego.
Szkoła Główna Planowania i Statystyki wydaje dyplomy absolwentom b. Szkoły Głównej Handlowej, którzy wypełnili przed dniem 1 września 1949 r. wszystkie warunki wymagane do uzyskania w b. Szkole Głównej Handlowej takiego dyplomu.
1.
Studenci b. Szkoły Głównej Handlowej, którzy przed dniem 1 września 1949 r. ukończyli II rok studiów, mogą do końca roku akademickiego 1950/1951 ubiegać się za zgodą senatu Szkoły o stopień magistra na zasadach, obowiązujących w b. Szkole Głównej Handlowej.
2.
Na tych samych zasadach i w tym samym terminie mogą absolwenci b. Szkoły Głównej Handlowej, posiadający stopień magistra, względnie osoby, których dyplom uzna Senat Szkoły za równoważny z dyplomem magistra Szkoły Głównej Handlowej, ubiegać się o stopień doktora za zgodą Senatu Szkoły.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 września 1949 r.