Organizacja spraw kultury fizycznej i sportu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.65.526

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1949 r.

USTAWA
z dnia 30 grudnia 1949 r.
o organizacji spraw kultury fizycznej i sportu.

Celem stworzenia najpomyślniejszych warunków upowszechnienia kultury fizycznej oraz podniesienia poziomu ideowego i wychowawczego ruchu sportowego, jako ważnych czynników wychowania młodzieży, wszechstronnego rozwoju mas pracujących i przygotowania ich do wydajnej pracy i obrony Ludowej Ojczyzny - tworzy się przy Prezesie Rady Ministrów Główny Komitet Kultury Fizycznej.

Główny Komitet Kultury Fizycznej jest państwowym organem planowania, kierownictwa i kontroli całokształtu spraw kultury fizycznej i sportu.

Do zakresu działania Głównego Komitetu Kultury Fizycznej należą w szczególności:

1)
sprawy szkolenia fachowych kadr wychowania fizycznego i sportu wszystkich szczebli, koordynowania tego szkolenia oraz planowego rozmieszczenia tych kadr,
2)
ustalanie wytycznych w zakresie organizacji i programu wychowania fizycznego w szkołach i zakładach nauczania wszelkich typów oraz nadzór - w porozumieniu z właściwymi ministrami - nad realizacją tych wytycznych,
3)
zarząd i nadzór nad naukowo-badawczymi instytutami i szkołami wyższymi wychowania fizycznego i sportu, przekazywanymi Głównemu Komitetowi Kultury Fizycznej osobnymi przepisami,
4)
sprawy produkcji i rozdziału sprzętu sportowego,
5)
sprawy sportowych inwestycji i urządzeń,
6)
sprawy działalności wydawniczej i propagandowej w dziedzinie kultury fizycznej i sportu.
7)
sprawy współpracy międzynarodowej w zakresie kultury fizycznej i sportu.
1.
Na czele Głównego Komitetu Kultury Fizycznej stoi Przewodniczący, mianowany i odwoływany przez Prezydenta Rzeczypospolitej na wniosek Prezesa Rady Ministrów.
2.
Do głównego Komitetu Kultury Fizycznej wchodzi ponadto:
1)
trzech przedstawicieli Ministra Obrony Narodowej i po dwóch przedstawicieli Ministrów: Bezpieczeństwa Publicznego, Oświaty i Zdrowia,
2)
po dwóch przedstawicieli Związku Młodzieży Polskiej, Centralnej Rady Związków Zawodowych i Związku Samopomocy Chłopskiej oraz po jednym przedstawicielu Powszechnej Organizacji "Służba Polsce", Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego, Związku Harcerstwa Polskiego i istniejących zrzeszeń sportowych,
3)
dziewięciu pracowników nauki i wybitnych fachowców w dziedzinie kultury fizycznej i sportu.
3.
Członków Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, określonych w ust. 2, powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.
4.
Powoływanie i odwoływanie przedstawicieli, wymienionych w ust. 2 pkt 1, następuje na wniosek właściwych ministrów, przedstawicieli zaś wymienionych w ust. 2 pkt 2 - na wniosek właściwych władz lub organizacji.
1.
Pracą Głównego Komitetu Kultury Fizycznej kieruje Prezydium Komitetu.
2.
Na czele Prezydium Komitetu stoi Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, który kieruje pracą Prezydium i czuwa nad jej prawidłowym biegiem.
1.
Do Prezydium Głównego Komitetu Kultury Fizycznej oprócz Przewodniczącego wchodzą:
1)
wiceprzewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej - powołani spośród przedstawicieli Związku Młodzieży Polskiej, Centralnej Rady Związków Zawodowych oraz Związku Samopomocy Chłopskiej,
2)
sekretarze Głównego Komitetu Kultury Fizycznej - powołani spośród członków Komitetu,
3)
członkowie Głównego Komitetu Kultury Fizycznej - powołani po jednym spośród przedstawicieli Ministrów: Obrony Narodowej, Bezpieczeństwa Publicznego, Oświaty i Zdrowia.
2.
Członków Prezydium, określonych w ust. 1, powołuje Prezes Rady Ministrów.
3.
Przewodniczący i sekretarze tworzą sekretariat Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.

Tworzy się w ramach administracyjnego podziału Państwa wojewódzkie i powiatowe komitety kultury fizycznej, podległe Głównemu Komitetowi Kultury Fizycznej.

Budżet Głównego Komitetu Kultury Fizycznej stanowi osobny dział w budżecie Prezydium Rady Ministrów.

Pracownicy Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, wojewódzkich i powiatowych komitetów kultury fizycznej są pracownikami państwowymi.

Uprawnienia Prezydium Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, zakres działania sekretariatu Komitetu oraz skład i zakres działania wojewódzkich i powiatowych komitetów kultury fizycznej określi statut, nadany przez Prezesa Rady Ministrów w drodze zarządzenia, ogłoszonego w Monitorze Polskim.

W ustawie z dnia 25 lutego 1948 r. o powszechnym obowiązku przysposobienia zawodowego, wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego młodzieży oraz o organizacji spraw kultury fizycznej i sportu (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 90) wprowadza się następujące zmiany:

1)
skreśla się Dział IV. Urzędy kultury fizycznej, art. 3 ust. 3 i w art. 5 lit. e) wyrazy "oraz urzędów i inspektoratów kultury fizycznej.",
2)
w art. 6 ust. 4 i w art. 7 ust. 1 lit. e) wyrazy "dyrektor Głównego Urzędu Kultury Fizycznej" zastępuje się wyrazami "Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej".
3)
w art. 10 ust. 3 i w art. 11 ust. 1 lit. e) wyrazy "dyrektor wojewódzkiego urzędu kultury fizycznej" zastępuje się wyrazami "Przewodniczący wojewódzkiego komitetu kultury fizycznej".

Wykonanie ustawy porucza się Prezesowi Rady Ministrów.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.