Organizacja, sposób pełnienia służby, zakres i sposób przeszkolenia Straży Obywatelskiej oraz przepisy dyscyplinarne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.23.152

Akt utracił moc
Wersja od: 6 czerwca 1946 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZIEM ODZYSKANYCH
z dnia 4 maja 1946 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Bezpieczeństwa Publicznego w sprawie organizacji, sposobu pełnienia służby, zakresu i sposobu przeszkolenia Straży Obywatelskiej oraz przepisów dyscyplinarnych.

Na podstawie art. 16 dekretu z dnia 1 marca 1946 r. o Straży Obywatelskiej na obszarze Ziem Odzyskanych (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 71) zarządza się, co następuje:
Straż Obywatelska podlega bezpośrednio właściwemu miejscowo komendantowi jednostki Milicji Obywatelskiej.
Komendantem Straży Obywatelskiej jest właściwy miejscowo przełożony gminy, który te czynności może w porozumieniu z właściwym komendantem Milicji Obywatelskiej zlecić innej osobie.
Straż Obywatelska pełni służbę na podstawie instrukcji i zarządzeń wydawanych przez organa Milicji Obywatelskiej.
Członkowie Straży Obywatelskiej w czasie pełnienia służby noszą biało-czerwoną opaskę na lewym ramieniu. Na białym tle opaski winien znajdować się napis S. O. (Straż Obywatelska), naszyty czerwonymi literami, oraz pieczęć urzędowa zarządu gminnego lub miejskiego.
Członkom Straży Obywatelskiej wydaje broń Milicja Obywatelska.
Broń i opaski wymienione w § 4 winny być po służbie złożone na posterunkach gminnych Milicji Obywatelskiej, a we wsiach, w których nie ma posterunków, broń należy składać u sołtysa lub wójta.
Sołtys lub wójt są odpowiedzialni za przechowywanie złożonej u nich broni i jej konserwację.
Kontrola nad posiadaną przez Straż Obywatelską bronią należy do Milicji Obywatelskiej.
Przeszkolenie Straży Obywatelskiej winno obejmować zaznajomienie się z zasadniczymi przepisami o ochronie spokoju i porządku publicznego oraz służby wartowniczej i zasadniczymi przepisami obchodzenia się z bronią. Komendant Główny Milicji Obywatelskiej wyda odpowiednie instrukcje, określające bliżej zakres i sposób przeszkolenia członków Straży Obywatelskiej.
Komendantom Straży Obywatelskiej oraz komendantom wojewódzkim i powiatowym Milicji Obywatelskiej służy prawo dyscyplinarnego karania członków Straży Obywatelskiej za wykroczenia służbowe w ramach przepisów dotyczących karania szeregowych Milicji Obywatelskiej. Postępowanie dyscyplinarne wszczyna się na wniosek właściwego komendanta Straży Obywatelskiej lub z własnej inicjatywy odnośnego komendanta Milicji Obywatelskiej. Komendanci powiatowi Milicji Obywatelskiej podają do wiadomości właściwym starostom wykazy osób ukaranych z podaniem rodzaju wykroczenia i wysokości kary.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.