Dział 3 - Organizacja nauczania i wychowania. - Organizacja schronisk dla nieletnich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1953.22.86

Akt utracił moc
Wersja od: 4 lutego 1955 r.

Dział  III

Organizacja nauczania i wychowania.

§  23.
W toku pracy wychowawczo-dydaktycznej nad zatrzymanym w schronisku dla nieletnich ustala się:
1)
ile klas szkoły podstawowej ukończył i jakie wiadomości zdobył w tym zakresie,
2)
do jakiego zawodu okazuje przydatność i zamiłowanie.
§  24.
Po ustaleniu zakresu wiadomości zatrzymanego w schronisku dla nieletnich należy zatrzymanego przydzielić do odpowiedniej klasy i prowadzić dalszą systematyczną naukę.
§  25.
Dla zatrzymanych w schronisku dla nieletnich, którzy ukończyli 7 klas, należy zorganizować samokształcenie pod kierunkiem nauczyciela w celu pogłębienia ich wiadomości, w szczególności z języka polskiego, matematyki oraz nauki o Polsce i świecie współczesnym.
§  26.
W schronisku dla nieletnich należy zorganizować warsztaty robót ręcznych, w których wszyscy zatrzymani powinni pracować co najmniej 2 godziny dziennie.
§  27.
Kierownik schroniska dla nieletnich w porozumieniu z personelem pedagogicznym ustala zasady podziału zatrzymanych na grupy najwłaściwsze ze względu na warunki danego schroniska.
§  28.
Zatrzymanych w schronisku dla nieletnich należy przygotowywać do życia w zespole przez wpajanie umiejętności zbiorowej nauki i pracy, wspólne rozważanie i rozstrzyganie zagadnień ważnych dla życia w schronisku, wyrabianie dyscypliny oraz odpowiedzialności przed zespołem.
§  29.
Organizację kolektywu zatrzymanych w schronisku dla nieletnich przystosowaną do warunków danego schroniska ustala kierownik schroniska w porozumieniu z personelem pedagogicznym.
§  30.
W każdym schronisku dla nieletnich należy zorganizować świetlicę wyposażoną odpowiednio w sprzęt i urządzenia, w której zatrzymani spędzają czas wolny od nauki i pracy.
§  31.
W schronisku dla nieletnich powinny być zorganizowane ćwiczenia fizyczne i gry sportowe, zapewniające zatrzymanym właściwy rozwój fizyczny.
§  32.
1.
Kierownik schroniska dla nieletnich w porozumieniu z personelem pedagogicznym przygotowuje opinię o zatrzymanym. Opinia o zatrzymanym powinna zawierać następujące dane:
1)
wykształcenie zatrzymanego (ilość formalnie ukończonych klas oraz faktyczny stan posiadanych wiadomości),
2)
uzdolnienie i zamiłowanie,
3)
uwagi o charakterze zatrzymanego, o jego poziomie etycznym i ideologicznym, usposobieniu, stosunku do otoczenia oraz zachowaniu się podczas pobytu w schronisku.
2.
Do opinii należy dołączyć wyniki badań lekarskich.
3.
Opinia powinna być dostarczona do sądu co najmniej na trzy dni przed posiedzeniem sądowym.