Rozdział 4 - Zasady, tryb wnoszenia i rozpatrywania odwołań oraz zakres i sposób sprawowania nadzoru nad sądami honorowymi - Organizacja sądów honorowych i koleżeńskich, właściwość, skład i sposób ich wybierania oraz zasady i tryb postępowania przed tymi sądami, a także wykonywanie orzeczeń i sprawowanie nadzoru nad sądami honorowymi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.88.409

Akt utracił moc
Wersja od: 12 sierpnia 1994 r.

Rozdział  4

Zasady, tryb wnoszenia i rozpatrywania odwołań oraz zakres i sposób sprawowania nadzoru nad sądami honorowymi

§  32.
1.
Od orzeczenia sądu honorowego pierwszej instancji przysługuje stronom prawo wniesienia, za pośrednictwem męża zaufania, odwołania na piśmie do sądu honorowego drugiej instancji, w terminie czternastu dni od dnia doręczenia im orzeczenia, wraz z uzasadnieniem.
2.
W celu rozpoznania wniesionego odwołania mąż zaufania zwołuje w terminie do trzydziestu dni zebranie w celu wyboru sądu honorowego drugiej instancji.
3.
Sąd honorowy drugiej instancji jest wybierany w sposób ustalony dla sądu honorowego pierwszej instancji.
§  33.
1.
Sąd honorowy drugiej instancji:
1)
uchyla orzeczenie w całości lub w części, jeśli stwierdzi, że dopuszczono się uchybień proceduralnych lub błędów w ustaleniach faktycznych i:
a)
wydaje nowe orzeczenie orzekając odmiennie co do istoty, jeżeli pozwalają na to zebrane dowody, lub umarza postępowanie,
b)
przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania sądowi honorowemu pierwszej instancji - w innych wypadkach.
2)
utrzymuje orzeczenie w mocy, jeśli nie uwzględnia odwołania;
2.
Sąd honorowy drugiej instancji może orzec na niekorzyść obwinionego tylko wtedy, gdy odwołanie wniesiono na jego niekorzyść. Odwołanie wniesione na niekorzyść obwinionego może spowodować orzeczenie również na jego korzyść.
§  34.
1.
Na posiedzeniu niejawnym sąd honorowy drugiej instancji wydaje postanowienie o rozpoznaniu odwołania na rozprawie, wyznaczając jednocześnie jej termin, a także rozstrzyga o konieczności wezwania świadków lub dopuszczeniu innych dowodów, w szczególności wskazanych w odwołaniu, oraz zarządza doręczenie odwołania stronie przeciwnej.
2.
Przepisy § 21 stosuje się odpowiednio.
§  35.
1.
Rozprawę odwoławczą rozpoczyna ustne sprawozdanie członka sądu honorowego drugiej instancji, wyznaczonego na sprawozdawcę przez przewodniczącego tego sądu, przedstawiające przebieg dotychczasowego postępowania honorowego, treść zaskarżonego orzeczenia, przytoczone w odwołaniu zarzuty oraz okoliczności faktyczne sprawy.
2.
Strony mogą składać wyjaśnienia, oświadczenia i wnioski, ustnie lub na piśmie. Wyjaśnienia, oświadczenia i wnioski złożone na piśmie podlegają odczytaniu na rozprawie.
3.
W razie potrzeby sąd honorowy drugiej instancji wydaje na rozprawie postanowienie o uzupełnieniu postępowania dowodowego.
4.
Przed zamknięciem rozprawy przewodniczący sądu honorowego drugiej instancji udziela głosu stronom, przy czym pierwszy głos przysługuje stronie, która wniosła odwołanie. Jeśli jedna ze stron zabiera głos ponownie, to udziela się głosu również stronie przeciwnej.
5.
Przepisy § 22, 23, 26 ust. 2-5, § 28-30 i § 31 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  36.
Orzeczenie sądu honorowego drugiej instancji jest ostateczne.
§  37.
Treść ostatecznego orzeczenia sądu honorowego (koleżeńskiego) podaje się do wiadomości żołnierzy na właściwym zebraniu.
§  38.
1.
Nadzór nad działalnością sądu honorowego sprawuje dowódca właściwej jednostki (instytucji) wojskowej lub dowódca garnizonu. Nadzór ten nie może wkraczać w sprawy wyboru sądu honorowego oraz w dziedzinę orzekania o winie i stosowania środków wychowawczych.
2.
Sprawując nadzór nad działalnością sądu honorowego dowódca, o którym mowa w ust. 1:
1)
może uczestniczyć w rozprawach sądu honorowego;
2)
gromadzi przekazane mu przez mężów zaufania informacje o orzeczeniach wydanych przez sąd honorowy;
3)
występuje w razie potrzeby drogą służbową do Ministra Obrony Narodowej o uchylenie orzeczenia sądu honorowego;
4)
przechowuje akta spraw rozpoznawanych przez sąd honorowy.
3.
Nadzór, o którym mowa w ust. 1, dowódca jednostki (instytucji) wojskowej (dowódca garnizonu) sprawuje poprzez męża zaufania.