Rozdział 2 - Organizacja sądów honorowych i koleżeńskich oraz właściwość, skład i sposób ich wybierania - Organizacja sądów honorowych i koleżeńskich, właściwość, skład i sposób ich wybierania oraz zasady i tryb postępowania przed tymi sądami, a także wykonywanie orzeczeń i sprawowanie nadzoru nad sądami honorowymi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.88.409

Akt utracił moc
Wersja od: 12 sierpnia 1994 r.

Rozdział  2

Organizacja sądów honorowych i koleżeńskich oraz właściwość, skład i sposób ich wybierania

§  3.
1.
Sądy honorowe (koleżeńskie) wybiera się w jednostkach (instytucjach) wojskowych albo w garnizonach, w celu przeprowadzenia postępowania honorowego dla wyjaśnienia i rozstrzygnięcia określonej sprawy honorowej.
2.
Sąd honorowy drugiej instancji rozpatruje odwołania od orzeczeń sądu honorowego pierwszej instancji.
3.
Sądy koleżeńskie są jednoinstancyjne.
§  4.
1.
Sądy honorowe i koleżeńskie są wybierane przez odpowiednie zebrania, spośród żołnierzy uprawnionych do udziału w tych zebraniach.
2.
Zebranie zwołuje i przewodniczy mu mąż zaufania.
3.
Mąż zaufania przedkłada zebraniu przygotowany przez siebie pisemny wniosek o wybór sądu honorowego (koleżeńskiego). Wniosek ten powinien zawierać:
1)
miejsce i datę zdarzenia;
2)
oznaczenie stron;
3)
okoliczności zdarzenia;
4)
wnioski stron.
§  5.
Sądy honorowe (koleżeńskie) są wybierane w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy żołnierzy uprawnionych do udziału w zebraniu.
§  6.
1.
Sąd honorowy pierwszej instancji wybiera się w składzie trzyosobowym, a sąd honorowy drugiej instancji - w składzie pięcioosobowym.
2.
Sąd koleżeński wybiera się w składzie trzyosobowym.
3.
Sąd honorowy (koleżeński) wyłania spośród swojego składu przewodniczącego i protokolanta.
§  7.
1.
W skład sądu honorowego (koleżeńskiego) nie może być wybrany żołnierz:
1)
ukarany karą dyscyplinarną, która nie została zatarta;
2)
w stosunku do którego jest prowadzone postępowanie karne, dyscyplinarne lub przed sądem honorowym;
3)
który jest małżonkiem, krewnym lub powinowatym stron w linii prostej albo krewnym bocznym lub powinowatym bocznym do drugiego stopnia;
4)
który jest przełożonym lub podwładnym stron;
5)
który był świadkiem zdarzenia, którego sprawa dotyczy;
6)
który jest mężem zaufania;
7)
który jest pełnomocnikiem strony.
2.
W składzie sądu honorowego drugiej instancji nie może orzekać żołnierz, który w tej samej sprawie orzekał w składzie sądu pierwszej instancji.
3.
Strony mają prawo wnosić o wyłączenie sędziego w czasie tego samego zebrania. Po przyjęciu wyłączenia zebranie wybiera nowego sędziego.
§  8.
1.
Sąd honorowy pierwszej instancji i sąd koleżeński orzeka w sprawach o naruszenie honoru i godności żołnierskiej przez żołnierzy podlegających jego właściwości.
2.
Właściwy do rozpoznania sprawy honorowej jest sąd honorowy (koleżeński) jednostki (instytucji) wojskowej, na której terenie został popełniony czyn. W przypadku popełnienia czynu poza tym terenem, właściwy do rozpoznania sprawy honorowej jest sąd honorowy (koleżeński) jednostki (instytucji) wojskowej, w której pełni czynną służbę wojskową żołnierz, przeciwko któremu został złożony wniosek o wszczęcie postępowania.
3.
Jeżeli obwinionymi w tej samej sprawie honorowej są żołnierze należący do różnych zebrań, sprawę rozpoznaje sąd honorowy (koleżeński) właściwy dla żołnierza posiadającego wyższy stopień wojskowy, chyba że mężowie zaufania wspólnie ustalą inaczej.