Organizacja Policji Państwowej w m.st. Warszawie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.90.787

Akt utracił moc
Wersja od: 26 października 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 21 września 1928 r.
w sprawie organizacji Policji Państwowej w m. st. Warszawie.

Na podstawie art. 17 i 18 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o Policji Państwowej (Dz. U. R. P. Nr. 28, poz. 257) zarządzam co następuje:
Policja Państwowa w m. st. Warszawie stanowi okrąg, który dzieli się na komisarjaty. Podział na komisarjaty przystosowany jest do podziału miasta na powiaty grodzkie tak, że każdy powiat grodzki obejmuje pewną ilość komisariatów w całości.

Do wykonywania zadań, niedających się wypełnić siłami poszczególnych komisarjatów istnieją specjalne oddziały rezerw: pieszej i konnej.

W zakresie organizacji policji śledczej w m. st. Warszawie mają zastosowanie przepisy, objęte rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 8 kwietnia 1927 r. o wydziałach i urzędach śledczych (Dz. U. R. P. Nr. 40, poz. 358).
Na czele Policji Państwowej w m. st. Warszawie stoi Komendant Policji Państwowej m. st. Warszawy, którego organem pracy jest Komenda Policji Państwowej m. st. Warszawy.
Do zadań Komendanta Policji Państwowej m. st. Warszawy należą sprawy wymienione w art. 24 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o Policji Państwowej.
Wszystkie przepisy, rozporządzenia i zarządzenia dotyczące komendantów wojewódzkich Policji Państwowej stosują się również do Komendanta Policji Państwowej m. st. Warszawy, o ile w poszczególnym wypadku nie jest wyraźnie postanowione inaczej.
W zakresie wykonywania funkcyj określonych w art. 1 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o Policji Państwowej, policja m. st. Warszawy podlega Komisarzowi Rządu m. st. Warszawy, poszczególne zaś komisarjaty policji - starostom grodzkim w zakresie przysługującej im kompetencji.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.