§ 10. - Organizacja oraz warunki i tryb wykonywania zadań przez Wojskową Inspekcję Sanitarną.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.97.872

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 2015 r.
§  10. 
1. 
Wojskowi inspektorzy sanitarni w zakresie Wojskowej Inspekcji Sanitarnej wykonują zadania na zasadach i w trybie przewidzianych dla państwowych inspektorów sanitarnych. W związku z wykonywanymi czynnościami są oni upoważnieni w szczególności do:
1)
wstępu do jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 1 pkt 1, w tym również na okręty Marynarki Wojennej, oraz wszystkich pomieszczeń i urządzeń wchodzących w ich skład, dla przeprowadzenia kontroli stanu sanitarnohigienicznego, warunków higieny służby i pracy oraz oceny sytuacji epidemiologicznej,
2)
wstępu na teren obiektów zajmowanych przez żołnierzy wojsk obcych i ich personel cywilny przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz przemieszczających się przez to terytorium, dla oceny sytuacji epidemiologicznej,
3)
wydawania zaleceń w sprawach zachowania higieny we wszystkich działach higieny wojskowej oraz zapobiegania chorobom zakaźnym i zawodowym, jak również w sprawach zwalczania niekorzystnego wpływu szkodliwości i uciążliwości środowiskowych,
4)
wstępu do obiektów będących w trakcie budowy prowadzonej na terenie jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 1 pkt 1.
2. 
W razie stwierdzenia naruszenia wymagań higienicznych, zdrowotnych i epidemiologicznych, wojskowy inspektor sanitarny, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2-4, nakazuje, w drodze decyzji, usunięcie w ustalonym terminie stwierdzonych uchybień.
3. 
Jeżeli naruszenie wymagań, o których mowa w ust. 2, spowodowało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, wojskowy inspektor sanitarny, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2-4, nakazuje unieruchomienie stanowiska pracy, maszyny lub innego urządzenia, zamknięcie obiektu, wyłączenie z eksploatacji środka transportu, wycofanie z obrotu środka spożywczego, przedmiotu użytku lub innego wyrobu mogącego mieć wpływ na zdrowie ludzi albo podjęcie lub zaprzestanie innych działań. Decyzje w tych sprawach podlegają natychmiastowemu wykonaniu.
4. 
O wydanej decyzji wojskowy inspektor sanitarny, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2-4, powiadamia niezwłocznie przełożonych kontrolowanej jednostki organizacyjnej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego. Wydanie decyzji wraz z uzasadnieniem i zaleceniami wojskowy inspektor sanitarny dokumentuje wpisem w książce kontroli, potwierdzając go własnoręcznym podpisem i pieczątką.
5. 
Uruchomienie zamkniętego obiektu lub jego części oraz wyłączonego urządzenia albo stanowiska pracy może nastąpić po uprzednim wyrażeniu zgody przez właściwego wojskowego inspektora sanitarnego. O fakcie tym wojskowy inspektor sanitarny, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2-4, zawiadamia niezwłocznie Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego.
6. 
Przepisów ust. 2-5 nie stosuje się w stosunku do żołnierzy wojsk obcych i ich personelu cywilnego przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo przemieszczających się przez to terytorium. W przypadku zaistnienia zagrożeń epidemicznych bądź stwierdzenia rażących zaniedbań w zakresie higieny środowiska, wojskowy inspektor sanitarny powiadamia właściwe służby wojsk obcych oraz Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego.
7. 
Wzór pieczątki wojskowego inspektora sanitarnego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.