Rozdział 7 - Zasady wewnętrznego postępowania - Organizacja i zasady wewnętrznego postępowania Sądu Najwyższego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.34.153

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 1999 r.

Rozdział  7

Zasady wewnętrznego postępowania

§  21. 13
W czasie rozpraw sędziowie używają togi i biretu jako stroju urzędowego, a sędzia przewodniczący na rozprawie - także łańcucha.
§  22.
W razie przewidywanego napływu publiczności na sale rozpraw, przewodniczący wydziału może zarządzić wydawanie kart wstępu.
§  23.
Przewodniczący składu orzekającego zajmuje miejsce środkowe za stołem sędziowskim. Prokurator, oskarżyciel inny niż prokurator, powód i wnioskodawca zajmują miejsca przed stołem sędziowskim po prawej stronie, a oskarżony, pozwany i inny uczestnik postępowania - po lewej stronie sądu. Protokolant zajmuje miejsce przy stole sędziowskim po lewej stronie.
§  24.
Podejmowanie uchwał zawierających rozstrzygnięcie zagadnień prawnych w konkretnej sprawie następuje na rozprawie lub na posiedzeniu jawnym. Posiedzenie pełnego składu Sądu Najwyższego, połączonych izb, całej izby oraz posiedzenie składu siedmiu sędziów mających na celu podjęcie innej uchwały następuje na posiedzeniu niejawnym.
§  25.
Wniosek, o podjęcie uchwały przez skład powiększony przesyła się - jeśli nie pochodzi od prokuratora - Departamentowi Prokuratury w Ministerstwie Sprawiedliwości w celu zajęcia stanowiska na piśmie.
§  26.
Wnioski o podjęcie uchwały w składach powiększonych, nie dotyczące konkretnej sprawy, Sąd Najwyższy może ponadto przesłać do instytutów naukowych, odpowiednich wydziałów szkół wyższych, poszczególnych pracowników naukowych lub innych instytucji w celu wyrażenia poglądu.
§  27.
1.
W skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, podejmującego uchwałę będącą przedmiotem zainteresowania dwóch lub więcej izb, wchodzą sędziowie z każdej izby i jako przewodniczący - prezes izby, do której wpłynęła sprawa.
2.
Jeżeli podjęcie uchwały ma na celu wyjaśnienie przepisów prawnych budzących wątpliwości lub których stosowanie wywołało rozbieżności w orzecznictwie - dotyczących zagadnień prawnych wspólnych dla praktyki orzeczniczej sądów powszechnych i wojskowych, uchwała powinna być podjęta przez sędziów Izb Karnej i Wojskowej.
§  28.
1.
W posiedzeniach, na których podejmowane są uchwały Sądu Najwyższego, biorą udział jedynie osoby do tego uprawnione na podstawie właściwych przepisów.
2.
W głosowaniu biorą udział wyłącznie sędziowie należący do wyznaczonego składu Sądu Najwyższego. Żaden z nich nie może wstrzymać się od głosowania ani też odmówić złożenia podpisu pod uchwałą podjętą w trybie ustawowo przewidzianym. Sędzia przegłosowany ma prawo zaznaczyć na uchwale swoje zdanie odrębne.
13 § 21 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 23 marca 1999 r. (Dz.U.99.27.244) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 1999 r.