§ 4. - Organizacja i zasady prowadzenia zakładów leczniczych kolei państwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1937.67.509

Akt utracił moc
Wersja od: 17 września 1937 r.
§  4.
(1)
Na czele szpitala kolejowego stoi kierownik lekarz, mianowany przez Ministra Komunikacji, posiadający kwalifikacji fachowe, określone w art. 51 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o zakładach leczniczych (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 382).
(2)
Kierownik szpitala kolejowego:
1)
podlega dyrekcji okręgowej kolei państwowych,
2)
reprezentuje szpital na zewnątrz,
3)
jest zwierzchnikiem pracowników szpitala,
4)
zarządza bezpośrednio szpitalem pod względem lekarskim i administracyjno - gospodarczym, w szczególności:
a)
organizuje życie wewnętrzne szpitala i wydaje regulamin porządku wewnętrznego w szpitalu,
b)
decyduje o przyjęciu chorych do szpitala, o potrzebie wykonania zabiegów operacyjnych (§ 6), jak również o zaniechaniu sekcji zwłok (§ 7),
c)
inicjuje i popiera pracę naukową lekarzy,
d)
stara się o dokształcanie personelu pomocniczego,
e)
nadzoruje stan lecznictwa w szpitalu,
f)
stara się o należyte zaopatrzenie szpitala w potrzebne narzędzia lekarskie, aparaty, środki lecznicze, opatrunkowe, pomocnicze środki lecznicze, inwentarz użytkowy i inne niezbędne materiały,
g)
czuwa nad stanem technicznym urządzeń szpitala,
h)
dba o zaspokojenie potrzeb gospodarczych szpitala,
i)
dba o uposażenie szpitala w potrzebne urządzenia higieniczne i o przestrzeganie higieny szpitalnej, a w szczególności higieny osobistej chorych i w stosunku do chorych.
(3)
Kompetencje kierownika szpitala w sprawach personalnych i finansowo - gospodarczych określa Minister Komunikacji.
(4)
Dyrekcja okręgowa kolei państwowych może kierownikowi szpitala kolejowego powierzyć równocześnie pełnienie czynności ordynatora jednego z oddziałów szpitalnych.
(5)
Nieobecnego kierownika szpitala kolejowego zastępuje jeden z ordynatorów, wyznaczony przez dyrekcję okręgową kolei państwowych, na którego przechodzą wszystkie prawa i obowiązki kierownika.
(6)
Na czele oddziałów szpitalnych stoją ordynatorzy, na czele pracowni badawczych lub leczniczych bądź kierownicy, bądź ordynatorzy, zależnie od decyzji Ministerstwa Komunikacji.
(7)
Do pomocy kierownikowi szpitala kolejowego, ordynatorom oddziałów szpitalnych i kierownikom pracowni badawczych lub leczniczych w szpitalach kolejowych, jest przydany odpowiedni personel lekarski, administracyjny i pomocniczy. Szczegółowy zakres działania tego personelu określa Minister Komunikacji.