Rozdział 1 - Zakres zadań samorządu terytorialnego. - Organizacja i zakres działania samorządu terytorialnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1944.14.74

Akt utracił moc
Wersja od: 11 grudnia 1944 r.

I.

Zakres zadań samorządu terytorialnego.

Do zakresu działania samorządu terytorialnego należą sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, o ile nie są wyraźnie zastrzeżone do kompetencji władz państwowych.

Do zakresu działania samorządu terytorialnego nie należą sprawy:

a)
zagraniczne i handlu zagranicznego,
b)
wojskowe,
c)
wymiaru sprawiedliwości,
d)
lasów,
e)
górnictwa,
f)
lotnictwa, kolei, dróg kołowych państwowych i wojewódzkich oraz dróg wodnych,
g)
poczty i telekomunikacji,
h)
waluty i ubezpieczeń,
i)
państwowych podatków, opłat, ceł, akcyz i monopoli.

Samorząd terytorialny reprezentowany przez terenową radę narodową stanowi korporację prawa publicznego i posiada osobowość prawną.

Ustawy wojewódzkie, przewidziane w art. 29 ustawy z dnia 11 września 1944 r. o organizacji i zakresie działania rad narodowych (Dz. U. R. P. Nr 5, poz. 22), nabierają mocy obowiązującej na obszarze województwa po zatwierdzeniu przez Przewodniczącego Krajowej Rady Narodowej z kontrasygnatą Przewodniczącego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego i właściwego kierownika resortu, oraz po ogłoszeniu w dzienniku urzędowym województwa.

§  1.
Każda rada narodowa niższego stopnia podlega bezpośredniemu nadzorowi rady narodowej wyższego stopnia.
§  2.
Wszystkie uchwały rad narodowych: wojewódzkiej, powiatowej, miejskiej i gminnej dotyczące:
a)
budżetu i planu świadczeń w naturze,
b)
wprowadzenia i pobierania podatków i opłat,
c)
zaciągnięcia pożyczki lub objęcia zobowiązania,
d)
nabywania, pozbawiania i obciążania majątku nieruchomego,
e)
lokaty kapitału

wymagają zatwierdzenia prezydium rady narodowej wyższego stopnia.

§  3.
Zatwierdzeniu podlegają również wszystkie uchwały, które w myśl dotychczas obowiązujących przepisów dla samorządów, podlegały zatwierdzeniu władz nadzorczych.

Prezydium rady narodowej właściwej do zatwierdzenia uchwał wyszczególnionych w art. 5 § 2 i 3 poweźmie decyzję w przeciągu dni 30 od dnia zawiadomienia o uchwale. W tym przedmiocie stosuje się postanowienia zawarte w art. 39 ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o tymczasowym uregulowaniu finansów komunalnych w brzmieniu obwieszczenia Ministra Spraw Wewn. z dnia 26 czerwca 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr 62, poz. 454).

§  1.
Prezydium każdej hierarchicznie wyższej rady narodowej ma prawo z urzędu lub na wniosek wstrzymać w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia wykonanie każdej uchwały rady hierarchicznie niższej oraz uchwały organu wykonawczego, którą uważa za niezgodną z prawem, niecelową lub niezgodną z zasadniczą linią działalności Krajowej Rady Narodowej.
§  2.
Rada narodowa lub organ wykonawczy, którego uchwała została zakwestionowana, ma prawo w ciągu dni 7 od otrzymania o tym wiadomości powziąć reasumpcję zakwestionowanej uchwały.
§  3.
W wypadku wstrzymania wykonania uchwały rady narodowej zakwestionowana uchwała winna być bezzwłocznie przedłożona Krajowej Radzie Narodowej, zaś w wypadku wstrzymania wykonania uchwały organu wykonawczego radzie narodowej hierarchicznie wyższej, o ile rada narodowa lub jej organ wykonawczy nie skorzysta z uprawnień zawartych w § 2.

Rada narodowa wyższego stopnia ma prawo kontroli i inspekcji działalności rady narodowej niższego stopnia i jej organu wykonawczego.