Rozdział 3 - Tryb postępowania przed radami oddziałów Zakładu i zasady tworzenia zespołów orzekających tych rad. - Organizacja i zakres działania rad nadzorczych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz tryb postępowania przed radami nadzorczymi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1974.49.302

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 1974 r.

Rozdział  3

Tryb postępowania przed radami oddziałów Zakładu i zasady tworzenia zespołów orzekających tych rad.

§  10.
1.
Rady oddziałów Zakładu rozpatrują odwołania od decyzji oddziałów Zakładu w zespołach orzekających.
2.
Zespoły orzekające oraz przewodniczących zespołów wybiera rada na okres swojej kadencji spośród członków rady.
3.
Zespół orzekający składa się z przewodniczącego i czterech członków.
4.
Przewodniczącym lub członkiem zespołu orzekającego może być ten, kto:
1)
przepracował co najmniej 5 lat w charakterze pracownika lub wykonywał co najmniej 5 lat inną działalność zawodową objętą ubezpieczeniem społecznym,
2)
korzysta z pełni praw publicznych i daje rękojmię należytego pełnienia funkcji członka zespołu orzekającego,
3)
ma w wystarczającym stopniu znajomość przepisów o ubezpieczeniu społecznym,
4)
ukończył 24 lata życia,
5)
wyraził zgodę na powołanie go na członka zespołu.
§  11.
1.
Wszczęcie postępowania odwoławczego następuje na wniosek zainteresowanego lub jego pełnomocnika, a w sprawach o świadczenia z funduszu alimentacyjnego również na wniosek organizacji społecznej określonej przepisami o tym funduszu.
2.
Pełnomocnikiem zainteresowanego może być członek jego najbliższej rodziny, przedstawiciel zakładu pracy, związku zawodowego lub organizacji zrzeszających inwalidów, emerytów i rencistów, a w sprawach o świadczenia z funduszu alimentacyjnego również przedstawiciel organizacji społecznej określonej przepisami o tym funduszu.
§  12.
1.
Odwołanie wnosi się na piśmie do oddziału Zakładu, który wydał decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez ten organ, w terminie 4 tygodni od dnia doręczenia decyzji.
2.
Do odwołania należy dołączyć pełnomocnictwo, jeżeli odwołanie zgłasza pełnomocnik.
3.
Osoba przyjmująca odwołanie stwierdza na nim datę jego wpływu. Jeżeli odwołanie zostało przesłane przez pocztę, za datę jego wpływu uważa się datę stempla pocztowego. Jeżeli odwołanie zgłoszone zostało do protokołu, protokół powinien zawierać datę jego sporządzenia i podpis osoby przyjmującej odwołanie.
4.
Oddział Zakładu przekazuje odwołanie radzie w ciągu 7 dni od dnia jego wpływu.
5.
W uzasadnionych przypadkach można rozpatrzyć odwołanie wniesione po terminie, o którym mowa w ust. 1, jeżeli opóźnienie jest usprawiedliwione wyjątkowymi okolicznościami i spóźnienie nie jest nadmierne.
§  13.
1.
Do rozpoznania odwołania właściwy jest zespół orzekający rady działającej przy oddziale Zakładu, który wydał decyzję.
2.
Do rozstrzygnięcia odwołania konieczna jest obecność przewodniczącego i co najmniej dwu członków zespołu. Dwie z tych osób powinny być członkami rady powołanymi przez wojewódzką radę związków zawodowych.
3.
Zespoły orzekające wykonują swe czynności poza godzinami pracy członków zespołów.
§  14.
Przewodniczący zespołu orzekającego obowiązany jest w szczególności:
1)
zapoznać się z każdą sprawą wpływającą do zespołu,
2)
wyznaczać terminy posiedzeń.
§  15.
1.
Przewodniczący zespołu orzekającego może w razie potrzeby zobowiązać strony do przedstawienia przed posiedzeniem dodatkowych wyjaśnień lub dokumentów i innych materiałów niezbędnych do rozstrzygnięcia sprawy i wyznaczyć jednocześnie termin posiedzenia zespołu.
2.
Przewodniczący zespołu orzekającego może zlecić członkowi zespołu zebranie od stron dodatkowych wyjaśnień, o których mowa w ust. 1, a także zapoznanie się z dowodami lub dokumentami mającymi znaczenie dla sprawy, a będącymi w posiadaniu zakładu pracy lub innego organu, jeżeli nie mogą być one przedstawione na posiedzeniu zespołu.
§  16.
1.
Przewodniczący zespołu orzekającego wyznacza termin posiedzenia oraz zawiadamia strony o tym terminie, tak aby doręczenie zawiadomień nastąpiło najpóźniej na 7 dni przed posiedzeniem zespołu.
2.
Posiedzenie zespołu powinno się odbyć w ciągu 14 dni od dnia wpływu odwołania.
§  17.
1.
Na posiedzenie wzywa się zainteresowanego, świadków wskazanych przez strony oraz innych świadków, których przesłuchanie uznał przewodniczący zespołu za niezbędne do wyjaśnienia spornych okoliczności. W posiedzeniu bierze udział przedstawiciel oddziału Zakładu.
2.
Strony, zakłady pracy oraz inne organy obowiązane są na żądanie zespołu orzekającego przedstawić lub udostępnić dokumenty znajdujące się w ich posiadaniu, a niezbędne do rozstrzygnięcia sporu.
3.
Wezwanie stron, świadków i innych osób może nastąpić na piśmie lub w inny sposób, który przewodniczący zespołu uzna za najbardziej celowy dla przyspieszenia dalszego biegu sprawy.
4.
Wezwanie dokonane w inny sposób niż na piśmie uważa się za dokonane, jeżeli jest niewątpliwe, że doszło do wiadomości adresata we właściwym terminie.
§  18.
W razie konieczności przesłuchania w charakterze świadka osoby, która ma miejsce zamieszkania poza siedzibą rady oddziału, przewodniczący zespołu orzekającego może zwrócić się do rady właściwej ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby lub do oddziału (inspektoratu) Zakładu o przesłuchanie świadka na wskazane okoliczności. Organ, który sporządził protokół przesłuchania, przesyła go zespołowi orzekającemu.
§  19.
1.
Przewodniczący lub członek zespołu orzekającego wyłączony jest w sprawach, w których jest stroną lub świadkiem, a także w sprawach swojego przełożonego, podwładnego, małżonka, rodziców, rodzeństwa i dzieci, jak też w sprawach rodziców, rodzeństwa i dzieci swego małżonka.
2.
Przewodniczący lub członek zespołu może być wyłączony na uzasadniony wniosek strony lub na własną prośbę. O wyłączeniu decyduje przewodniczący rady.
3.
W razie wyłączenia członka zespołu, przewodniczący rady wyznacza innego członka. W razie wyłączenia przewodniczącego zespołu, przewodniczący rady powierza sprawę innemu zespołowi.
§  20.
Przewodniczący zespołu orzekającego otwiera, prowadzi i zamyka posiedzenie. Posiedzenie jest jawne.
§  21.
Zespół orzekający obowiązany jest:
1)
dążyć do wszechstronnego zbadania i wyjaśnienia wszystkich istotnych okoliczności sprawy; w tym celu zespół dopuszcza wszelkie potrzebne dowody, nawet nie powołane przez strony;
2)
udzielać zainteresowanemu wskazówek co do jego uprawnień, wyjaśniać treść obowiązujących przepisów prawa i pouczać o przysługujących mu środkach odwoławczych.
§  22.
1.
Zespół orzekający jest obowiązany zapewnić stronom i ich pełnomocnikom możność składania wyjaśnień i wniosków w sprawie oraz umożliwić im zadawanie pytań, a także wypowiadanie się co do wniosków strony przeciwnej i zebranych w sprawie dowodów.
2.
Odroczenie posiedzenia może nastąpić jedynie z ważnych powodów. W szczególności posiedzenie ulega odroczeniu w razie niestawienia się strony, której wezwanie nie zostało doręczone lub zostało doręczone z przekroczeniem obowiązującego terminu.
§  23.
1.
Z przebiegu posiedzenia sporządza się protokół.
2.
Protokół powinien być tak sporządzony, aby z niego wynikało, jaki był przebieg posiedzenia, a w szczególności, jakie były wnioski i twierdzenia stron, zeznania świadków, oraz odzwierciedlać treść podstawowych czynności stron (zrzeczenie się lub uznanie roszczenia, cofnięcie, zmiana, rozszerzenie lub ograniczenie roszczenia). Protokół podpisują przewodniczący i protokolant.
§  24.
Zainteresowany może w czasie posiedzenia aż do jego zakończenia rozszerzyć, zmienić lub sprecyzować, a także ograniczyć lub cofnąć swoje pierwotne żądanie.
§  25.
1.
Rada nie może rozstrzygać o roszczeniach, co do których oddział Zakładu nie wydał decyzji.
2.
Rada może orzec ponad żądanie zgłoszone w odwołaniu.
§  26.
1.
Przewodniczący zespołu orzekającego uprzedza świadków przed ich przesłuchaniem o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.
2.
Zeznanie świadka po zaprotokołowaniu powinno mu być odczytane i w miarę potrzeby na podstawie jego uwag uzupełnione lub sprostowane.
§  27.
W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie przewodniczący zespołu orzekającego może zwrócić się do dyrektora oddziału Zakładu o:
1)
wszczęcie postępowania o przyznanie zainteresowanemu świadczeń w drodze wyjątku,
2)
odstąpienie od żądania zwrotu nieprawnie pobranych przez zainteresowanego świadczeń w całości lub w części.
§  28.
Rada rozstrzyga spór po wszechstronnym wyjaśnieniu stanu faktycznego kierując się przepisami prawa.
§  29.
1.
Po zamknięciu posiedzenia zespół orzekający odbywa naradę. Narada jest niejawna. Wydanie orzeczenia następuje bezpośrednio po naradzie.
2.
Orzeczenie zapada większością głosów. Członek zespołu orzekającego nie może wstrzymać się od głosu. Orzeczenie przed jego ogłoszeniem podpisują wszyscy członkowie zespołu.
3.
Orzeczenie może być wydane tylko przez tych członków zespołu, którzy brali udział w posiedzeniu poprzedzającym wydanie orzeczenia.
§  30.
W razie uchylenia przez okręgowy sąd pracy i ubezpieczeń społecznych orzeczenia rady i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia tej radzie, wskazania zawarte w uzasadnieniu orzeczenia sądu są wiążące dla rady przy ponownym rozpatrywaniu sprawy.
§  31.
W razie śmierci zainteresowanego w toku postępowania, zespół orzekający zawiesza postępowanie, a przewodniczący zespołu zwraca się do oddziału Zakładu o ustalenie, czy istnieją członkowie rodziny zainteresowanego uprawnieni do prowadzenia nie ukończonego postępowania.
§  32.
1.
Rada wydaje orzeczenie o umorzeniu postępowania, gdy zainteresowany cofnął odwołanie, albo w razie jego śmierci, gdy brak jest członków rodziny uprawnionych do dalszego prowadzenia postępowania.
2.
Umorzenie postępowania następuje również wówczas, gdy w wyniku postępowania okaże się, że sprawa o to samo roszczenie została już prawomocnie rozstrzygnięta wyrokiem okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych albo orzeczeniem rady, albo też roszczenie zainteresowanego zostało całkowicie zaspokojone decyzją oddziału Zakładu.
§  33.
W orzeczeniu rada zatwierdza lub zmienia decyzję oddziału Zakładu albo uchyla ją i zwraca sprawę temu oddziałowi do ponownego rozpatrzenia.
§  34.
1.
Orzeczenie ogłasza przewodniczący zespołu orzekającego bezpośrednio po zakończeniu narady i podaje motywy rozstrzygnięcia.
2.
W wyjątkowych przypadkach zespół może odroczyć ogłoszenie orzeczenia na czas nie dłuższy niż 3 dni. O odroczeniu ogłoszenia orzeczenia przewodniczący zawiadamia strony bezpośrednio po zakończeniu narady.
3.
Orzeczenie wraz z uzasadnieniem doręcza się stronom z urzędu najdalej w ciągu 14 dni od dnia wydania orzeczenia.
§  35.
1.
Orzeczenie powinno zawierać:
1)
oznaczenie rady,
2)
skład osobowy zespołu orzekającego,
3)
datę wydania orzeczenia,
4)
wymienienie stron,
5)
określenie żądania zawartego w odwołaniu,
6)
ściśle sformułowane rozstrzygnięcie,
7)
pouczenie stron o środkach odwoławczych i terminach wniesienia odwołań,
8)
uzasadnienie wskazujące w szczególności na podstawę prawną i faktyczną rozstrzygnięcia przez powołanie faktów, które zespół uznał za udowodnione, i wskazanie co do każdego z nich dowodów, na jakich się oparł,
9)
podpisy członków zespołu orzekającego.
2.
Zespół może z urzędu sprostować w orzeczeniu niedokładności, błędy pisarskie albo rachunkowe lub inne oczywiste omyłki.
§  36.
1.
Od orzeczenia rady przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 2, odwołanie do okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie dwóch tygodni od doręczenia orzeczenia.
2.
Odwołanie nie przysługuje w sprawach:
1)
objęcia ubezpieczeniem społecznym i wymiaru składek,
2)
prawa do świadczeń leczniczych,
3)
świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
3.
Orzeczenie jest prawomocne, jeżeli nie wniesiono od niego odwołania albo gdy zostało utrzymane w mocy w postępowaniu odwoławczym oraz w przypadkach określonych w ust. 2.
§  37.
1.
Orzeczenie rady wykonuje oddział Zakładu, który wydał decyzję objętą postępowaniem.
2.
Prawomocne orzeczenie podlega niezwłocznemu wykonaniu.
3.
Orzeczenie, od którego oddział Zakładu wniósł odwołanie do okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, podlega również wykonaniu w części objętej odwołaniem, jednakże tylko do świadczeń przypadających za okres od dnia wydania orzeczenia.
§  38.
W sprawie zakończonej prawomocnym orzeczeniem może nastąpić wznowienie postępowania w razie ujawnienia nowych dowodów lub okoliczności istniejących przed ustaleniem prawa do świadczeń, a mających wpływ na prawo do świadczeń lub ich wysokość.
§  39.
1.
O wznowieniu postępowania zespół orzekający rozstrzyga na posiedzeniu.
2.
W razie wznowienia postępowania zespół rozpatruje sprawę stosując odpowiednio przepisy o postępowaniu przed zespołami orzekającymi.